Eczacilar.net

Çocuğumun havale geçirdiğini nasıl anlarım? Havale ne kadar sürer?

Çocuğumun havale geçirdiğini nasıl anlarım? Havale ne kadar sürer?

Havale ne kadar sürer?

Çocuğumun havale geçirdiğini nasıl anlarım?

Havale, ateşin ani yükselmesi ile gelişen bir nöbet tipidir. Bilinç kaybı, kasılma, morarma, gözlerde kayma şeklinde nöbetler olur. Böyle bir şey olduğunda ateşin düşürülmesi gerekir ve nöbetin tekrarlamasını önlemek için  makattan rektal diazepan uygulanır ve hastaneye götürülür. Nöbetin üstünden 1 hafta – 15 gün geçtikten sonra EEG çekilir. Bazen menenjit ve ensefalit dediğimiz beyin iltihaplarında ateşle beraber nöbetler olabildiği için böyle bir olasılığın dışlanması amacıyla hastanın muayene edilerek gerekli tetkiklerin yapılmalıdır. Bu nedenle ateşle beraber olan nöbetlerde çocuğun hastaneye götürülmesi istenir. Ayrıca koruyucu olarak da bir süre devamlı ilaç kullanılması gereklidir

ATEŞLİ HAVALE (FEBRİL KONVÜLSİYON) NEDİR

Çocuklarda ateşin ani olarak yükselmesi ateşli havale denilen şuur kaybı, katılaşma ve istem dışı kasılmalara neden olur. En sık 5 ay ile 6 yaş arası çocuklarda görülür. Görülme sıklığı %4-5 dir.

Genetik yatkınlık söz konusu olabilir.%25 aile öyküsü vardır. Ateşli havalenin en sık görüldüğü hastalıklar

-Üst solunum yolu hastalıkları

-Gastroenteritler

-Otit (kulak iltihabı)

-Kızamık

-Altıncı hastalık dır.

Nöbet genelde ateş 39 C ve üstünde görülür.Birkaç saniyeden 10-15 dakika kadar sürebilir.Basit ve komplike nöbet olarak ikiye ayrılır.Basit nöbet hiçbir iz bırakmaz.Tedavi gerekmez.Komplike olanlar tetkik ve tedavi gerekir.

-Aile hikayesi varsa

-Nöbet uzun sürüyorsa

-1 yaşın altı ve 5 yaşın üstüyse

-Sık geçiriyorsa izlem ve tetkik gerekir.

Basit nöbetlerde aileye ateşli durumlarda nasıl davranacağı öğretilir.38 C in üstünde giysilerinin çıkartılması, antipiretiklerin verilmesi, gerekirse fitil konulması;39C ve üstünde tamamen soyulması ılık duş veya kompres yapılması söylenir. Sirkeli su veya alkol, buz kullanılmaz. ATEŞ düşürülmezse doktora başvurulur.

Havale Ne Kadar Sürer?

Havale birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir. Genellikle 10 dakika içinde kendiliğinden durur.
Havale yarım saatten uzun sürerse veya çocuk bilinci hiç açılmadan yarım saatten daha uzun süre çok sayıda havale geçirirse buna status denir. Bu tehlikeli bir durumdur çünkü bu kadar uzun süre havale geçirince beyin oksijensiz kalır, beyin hasarı gelişme olasılığı yüksektir.
Havale sonrasında çocuk yorgun düşüp bir süre uyur. Bu durumu havale ile karıştırmamak gereklidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ