Eczacilar.net

Apiterapi nedir? Apiterapi tedavisi? Arıyla tedavi nasıl olur?

Apiterapi nedir? Apiterapi tedavisi? Arıyla tedavi nasıl olur?

Arıyla tedavi nasıl olur? Apiterapi arı tedavisi, arı ürünleriyle tedavi, apiterapi nasıl uygulanır?

Apiterapi nedir?

Arı ve arı ürünleri kullanılarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan uygulama yöntemidir.

Amaç, bal arısının zehiri ile birlikte arı ürünlerinin (bal, propolis, arı sütü, polen) hastalıkların tedavisinde kullanılmasıdır.

Apiterapi aynı zamanda bir farmakopunktur yöntemidir.Farmakopunktur iğne ile vücudun belli bölgelerine dokundurarak uyarı sağlama amaçlı kullanan tedavi yöntemidir bilindiği üzere.Arı iğnelerinin Apiterapide kullanılması bu tedavi yöntemini de bir çeşit farmakopunktur alanına dahil etmektedir.

180_buyuk

Apiterapide kullanılan ürünlerin temel özellikleri, doğal olmaları ve yan etkiye sahip olmamalarıdır.Bu ürünlerin ayrıca biyolojik olarak aktif olmalarının yanı sıra az miktarları ile etkili olmaları da bu tedavi yöntemini diğer tedavilerden üstün kılan özellikler arasındadır.

Apiterapi tedavisinde bal, bal mumu, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri ürünleri kullanılır. Arıların bitkilerden topladığı ve kısmen vücut salgılarını ekleyerek hazırladıkları ürünler bal, polen ve propolis, arıların vücutlarından salgıladıkları ürünler ise arı sütü, bal mumu ve arı zehridir.

Apiterapi tedavisi?

Apiterapi tedavisi, genel bağışıklık sistemini kuvvetlendirme, erken yaşlanmayı geciktirme, kalp hastalıkları, kanser, katarakt, alzheimer, solunum sistemi ile mide bağırsak ülserlerinin oluşumunu engelleyebilme özelliğine sahiptir. Apiterapi tedavisi hastalık oluşturan pek çok bakteri ve mantarların yok edilmesinde ve hijyen oluşturmada önemlidir. Bu yüzden enfeksiyonların tedavi edilmesinde de kullanılırlar. Özellikle solunum yolu hastalıklarına, mide ve yemek borusunda gastrit, reflü ve ülserler oluşmasına neden olan bakterilerin tedavisinde ve ayrıca ağız ve diş sağlığının korunmasında etkilidir. Bu ürünler, yara ve yanıkların iyileşmesine iyi gelmekte, merkezi sinir sistemini yavaşlatan, ağrı kesici etkiye, psikiyatrik etkinliğe sahiptir.

Ekran Alıntısı

Özetleyecek olursak Apiterapi, arı zehiri tedavisi olarak bilinir.Bu tedavi yönteminde arı iğneleri kullanılır.Arı zehrinin iltihap önleyici ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bu tedaviyi özellikle cazip kılmaktadır.

Apiterapi ile birlikte son yıllarda kullanımı artan diğer tedavi yöntemleri: Akupunktur, İhtiyoterapi, Ozon terapisi , Hirudoterapi , Proloterapi , Kupa tedavisi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ