Eczacilar.net

Kupa tedavisi nedir? Kupa tedavisi çeşitleri? Kupa tedavisi faydaları

Kupa tedavisi nedir? Kupa tedavisi çeşitleri? Kupa tedavisi faydaları

Kupa tedavisi hacamat, kupa tedavisi nasıl yapılır, hacamat nasıl yapılır, hacamat yapan yerler

Kupa tedavisi nedir?

Kupa terapisi tek kullanımlık kupalar ile cilt üzerinden yapılan tedavi yöntemidir.

Doğu tıbbında önemli bir yere sahip olan kupa tedavisi 1900’lü yıllarda ülkemizde oldukça yaygın bir yöntem idi.Halk arasında sıkça kullanılan bu yöntem batı tıbbının ülkemizde hakimiyet kazanmasıyla birlikte eski önemini kaybetti.Fakat son yıllarda tekrardan yaygınlaşan bu tedavi yöntemi önümüzdeki yıllarda daha da genişleyip daha da rağbet görecek gibi gözüküyor.

1327477962308

Kupa tedavisi çeşitleri nedir?

Kupa tedavisi ile ilgili halk arasında bilinen yanlış bir söylenti vardır.Kupa tedavisi denince akla gelen ıslak kupa tedavisi olarak adlandırılan hacamat tedavisidir.Islak kupa tedavisinin en yaygın türü olan hacamat kupa tedavisinin bir alt türüdür.Fakat hacamat tedavisi o kadar yaygınlaşmıştır ki kupa tedavisiyle eşdeğer olarak anılmaya devam etmektedir.Peki nedir kupa tedavisinin çeşitleri?

a) Kuru Kupa Tedavisi :

Kuru kupa tedavisi, ıslak kupa tedavisinin aksine kan alım işlemi gerçekleşmeden yapılan tedavi türüdür. Kuru kupa tedavisinin en önemli özelliği solunum artışında meydana getirdiği hatırı sayılır artıştır. Solunum gücünü arttırır.Bununla beraber bağışıklık sistemini güçlendirmede en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.

b) Islak Kupa Tedavisi (Hacamat) :

Halk arasında bilinen tedavi yöntemidir. Halk arasında hacamat tedavisi olarak bilinir. Vücudun belli bölgelerinde kesikler meydana getirerek kirli kanın akarak vücuttan uzaklaşmasını hedefleyen tedavi yöntemidir.Vücudun belli bölgelerinde kirli kan toplanması meydana gelir. O kirli kanın vücuttan uzaklaştırılması gerekir çünkü kirli kan içerisinde çok sayıda toksin madde içerir.Sağlık açısından oldukça tehlikeli olan bu kirli kanın vücuttan uzaklaştırılması ıslak kupa tedavisinin en temel esasıdır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) ‘in de ümmetine önerdiği bu tedavi yöntemi ilerleyen yıllarda daha da ilgi görecek gibi duruyor.

c) Blister Kupa Tedavisi

Kupa Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kupa tedavisinin son yıllarda yaygın kullanılmaya başlanmasından bahsettik.Peki hangi hastalığı olanlar kupa tedavisine başvurmalı?

İşte kupa terapisinin kullanılabileceği durumlar:

-Yorgunluk

-Romatizma

-Bel ağrısı

-Boyun ağrısı

-Hipertansiyon hastalarında

-Adet sancısında

-Burkulma

-Morarma

-Obezite

kupa-terapisi-nami-diger-hacamat-704x318

Kupa Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılamaz?

-Kalp yetersizliği

-Ödemli hastalar

-Tüberkuloz

-Yüksek ateş

-Kanamalarda

-Cilt hastalıklarında

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ