İhtiyoterapi nedir? İhtiyoterapi tedavisi? Doktor balıkla tedavi

  • Haberin Tarihi: 21 Ocak 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İhtiyoterapi nedir? İhtiyoterapi tedavisi? Doktor balıkla tedavi

Kangal’ın doktor balıklarıyla ihtiyoterapi tedavisi, ihtiyoterapi tedavisi nasıl olur?

İhtiyoterapi bir çeşit biyoterapi türüdür.Canlılar ile yapılan tedavi türlerine biyoterapi denir.İhtiyoterapinin yanı sıra biyoterapi kapsamına: arılar ile yapılan tedavi türü olan apiterapi, sinek larvalarıyla yapılan maggot tedavisi ve sülüklerle yapılan hirudoterapi  girmektedir.

sivasli-doktor-baliklara-pedikur-yaptirilmasina-tepki-DHA-f6d56e5a07235d85d72cdf8cbb6b7307-4-t

Peki nedir ihtiyoterapi?

İhtiyoterapi, daha çok sedefli hastalarda kullanılan tedavi yöntemidir.Bu tedavi yönteminde tatlı su balıkları kullanılır.

Sivas’ın kangal bölgesinde yer alan kaplıcalarda sedef hastaları için muhteşem bir tedavi türü olarak karşımıza çıkmakta ihtiyoterapi.

Kangal kaplıcaları plankton bakımından fakir kaplıcalardır.Bu sebeple kaplıcada yaşayan gurra ruffa adlı balıklar beslenme noktasında sorun yaşarlar.Beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak planktonlar kaplıcada yetersiz olduğu için balıklar kaplıcaya giren sedefli hastaların vücutlarındaki pulçukları yiyerek beslenirler. Sedef hastalarının son zamanlarda oldukça ilgi gösterdiği kangal kaplıcaları sağlık turizmi olan parlayan bölgeler arasında dikkati çekmekte. Kaplıcada yaklaşık 3 hafta boyunca süren ihtiyoterapi seansları boyunca kişi her gün 1-2 saat arası kadar zamanını kaplıca sularında geçirir. Kaplıcadaki “doktor balık” olarak nitelendirilen balıklarca  vücutlarının sedeften tamamen temizleneceği güne kadar devam eden bu tedavi takriben 3 haftalık bir seansın ardından sonlanmaktadır.

1335032944af36

İhtiyoterapi; sedef hastalıkları gibi deri rahatsızlıklarında kullanılan bir yöntemdir. Her geçen gün daha da popülerleşen bu tedavi türüne sadece ülkemiz vatandaşları değil yurtdışından da ilgi oldukça fazladır.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın