Eczacı, İlaç, Eczane, Eczacılık

Suriyelilere Üniversite Müjdesi

Suriyelilere Üniversite Müjdesi

Suriyelilerin okuyabileceği üniversiteler, Suriyeli öğrenciler üniversitelerde nasıl okuyabilir? Suriyelilerin üniversite imkanları

Suriyelilere Vatandaşlara Üniversite Müjdesi

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Suriyeli gençlerin eğitimi için bir üniversite açmayı planlıyor. Gerekli izinler alınırsa okul bu sene eğitim faaliyetlerine başlayacak. İlk kampüs Hatay’da açılacak.

Türkiye’de resmi rakamlara göre 1.6 milyon civarında Suriyeli bulunuyor. Bu insanlar arasında eğitimine devam etmesi gereken ciddi bir genç nüfus da var. Fakat bu öğrencilerin Türkiye’de eğitimlerine devam edebilmeleri için dil önemli bir sorun olarak görülüyor. Bu noktada Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’in bir üniversite projesi var. New York’ta bir eğitim ödülü alırken AP’ye konuşan Yücel, “Biz bu insanları eğitmek zorundayız. Eğer onlar eğitilmezlerse kendi ülkeleri için ve Türkiye için büyük sorun olurlar” diyor.

27412596

İZİN ALINIRSA BU SENE EĞİTİM VERECEK

Yücel’in kurmak istediği üniversite Türkiye’nin Suriye sınırına yakın illerde birkaç kampüs şeklinde yapılacak. İlk kampüs Hatay’da olacak. Eğer devletten gerekli izinler alınırsa okulun 2015-2016 eğitim yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Okulda dersler Türkçe, Arapça ve İngilizce verilecek. Kurulması planlanan üniversitenin ilk sene 1500 öğrencisi olması bekleniyor. Ayrıca okulda 400 Suriyeliye de iş imkanı sağlanacağı ifade ediliyor. Enver Yücel Suriyelilerin eğitim masraflarını karşılayacak durumda olmayacaklarını bu yüzden devlete, vakıflara ve hayırseverlere destek için başvuracaklarını belirtiyor.

İLK YIL 51 MİLYON DOLAR

Yücel’in verdiği bilgilere göre ilk yıl için okul 51 milyon dolara mal olacak. 5 yılın sonunda ise bu meblağ 290 milyon dolara çıkacak. Yücel ilk yıl için okula 9.5 milyon dolar bağış yapacak. 5 yılın sonunda ise 5.500 öğrencinin üniversitede eğitim görmesi bekleniyor. Yücel’e göre okulun 20 bin öğrencilik bir potansiyeli var. Bahçeşehir Eğitim Grubu’nun 55 kampüste 30 bin öğrencisi bulunuyor. Kurumun Toronto, Washington ve Silikon Vadisi’nde de merkezleri mevcut.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ