Eczacilar.net

Yasak sadece eczanelere mi?

Yasak sadece eczanelere mi?

Eczanelerle ilgili sık sık yeni düzenlemelerle karşı karşıya kalıyoruz. Eczanelerde satılan ürünler ve eczane vitrinlerinde reklam amaçlı kullanılan materyaller için artık çeşitli kısıtlamalar getirilmiş durumda.

Kısıtlamaya örnek olarak, keçiboynuzu pekmezinin eczanelerde satışının yapılabileceği ürünler kapsamında olmadığı belirtildi. Bitkisel kaynaklı tıbbi ürünler hakkında eczacıdan başka eğitim alan meslek grubu olmadığını biliyoruz.Eğer keçi boynuzu pekmezi veya herhangi bir bitkisel kaynaklı ürün eczanede satılamayacaksa nerede, kim tarafından satılacak? Ya da şu an eczane dışında, herhangi bir kontrole gerek duyulmadan satılıyor olabilir mi?

Bir de reklam kısıtlaması var tabi. Eczane vitrinlerinde ürün tanıtımı amacıyla levha veya ilan yapıştırılamayacak. Buna ilaç gibi kozmetik ve gıda takviyeleri de dahil.  Bunun özellikle ilaç dışı ürün satan eczaneleri olumsuz yönde etkileyecek bir uygulama olacağını düşünüyorum.

Peki eczanelere bu yaptırımlar getirilirken hangi bitkiyi sattığından haberi olmayan dükkanlar ne olacak? Hem ürün hem de reklam açısından bu dükkanların sorgulanması gerektiğini düşünüyorum. Eğer amaç halkın sağlığını korumaksa zayıflama çayları, sedatif etkili çaylar, yara iyileştirici yağlar, bitkisel sabunlar ve saymakla bitiremeyeceğim ürünlerin bu dükkanlarda hiçbir denetime uğramadan satılması büyük bir çelişki değil mi? Daha satılan ürünün içeriği, etkisi ve güvenilirliği bilinmeden bu dükkanların ürünleriyle ilgili vitrinlerindeki reklam yazıları, dağıttıkları el broşürleri ne olacak? Acaba bu dükkanlarla ilgili de gerekli düzenlemeler yapılacak mı?

Sonuç olarak eczacı henüz majistral ilacı reçete olmadan hazırlayıp hastaya veremezken, ilaç dışı ürün sattığını vitrininde ilan edemezken, sattığı bitkisel kaynaklı ürünler tartışılırken birileri halkın şifa bulma umuduyla para kazanıyor.

Hazal KARAKOÇ / Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ