Mide ekşimesi nasıl geçer ? İyi gelen ilaçlar nelerdir?

  • Haberin Tarihi: 9 Kasım 2014
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Mide ekşimesi nasıl geçer ? İyi gelen ilaçlar nelerdir?

Mide ekşimesi öyle bir rahatsızlıktır ki bazen yediğiniz tüm yemeklerden aldığınız zevki mahveder. Bu sebeple bazı ufak şeylere dikkat ederek bu acılı durumla karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Mide ekşimesi neden olur ?

Mide ekşimesi yaşayan insanların çoğunluğunda, yanlış yemek tercihi, fazla yemek ve yemek sonrası uzanmak, bozulmuş yiyecekler ve baharatlar tüketmek, gibi kötü alışkanlıklar görülür. Çoğu hastada şikayetlerin sebebi bu hatalardır. Mide üşütmesi de mide ekşimesine etki eden unsurlardan biridir. Mide ekşimesi ile birlikte bazen ishal de görülmektedir.

Ayrıca, bazı hastalarda mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı,  reflü ve gastrit  gibi hastalıklar  mide ekşimesi rahatsızlığına yol açabilir.  Hamilelikte  mide ekşimesi şikayetleri oldukça fazladır.Alkol de midedeki yanma hissini arttırır.

Hamilelikte mide ekşimesi

Gebelik sürecinde salgılanan bazı hormonlar  mide ekşimesi yaşatabilir. Ayrıca hamilelik sebebi ile mide genişlediği için yemek borusu mide bağlantısı arasında da sorunlar görülmeye başlanır. Ayrıca 5′inci aydan itibaren büyümeye başlayan rahim, mideye baskı uygulayarak şikayetleri artırır. Mide yanmasının bebeğin saçlarıyla igili olduğu da söylenir ama bunun bilimsel açıdan hiçbir dayanağı yoktur.

Mide ekşimesi nasıl geçer –  Mide ekşimesi tedavisi

Mide ekşimesi rahatsızlığına yakalandıysanız alacağınız birkaç önlem  mide ekşimesi rahatsızlığından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

– Fazla yememek,
– Yemekten sonra yatmamak ve eğilmemek
– Alkol ve sigaradan uzak durmak
– Asitli, kafeinli ve kolalı içeceklerden uzak durmak
– Öğün başına daha az yemek, fakat öğün sayısını arttırmak
– Yemekleri azar azar, iyice çiğnenerek yemek,
– Baharatlı yiyeceklerden uzak durmak
– Muz ve çiğ zeytinyağı tüketmek

Eğer bu önlemleri almanıza rağmen  mide ekşimesi hala devam ediyorsa mutlaka  mide ekşimesi tedavisi için doktora müracat etmelisiniz.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bir Yorum Yazın