Eczacilar.net

Mide ekşimesi nasıl geçer ? İyi gelen ilaçlar nelerdir?

Mide ekşimesi nasıl geçer ? İyi gelen ilaçlar nelerdir?

Mide ekşimesi öyle bir rahatsızlıktır ki bazen yediğiniz tüm yemeklerden aldığınız zevki mahveder. Bu sebeple bazı ufak şeylere dikkat ederek bu acılı durumla karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Mide ekşimesi neden olur ?

Mide ekşimesi yaşayan insanların çoğunluğunda, yanlış yemek tercihi, fazla yemek ve yemek sonrası uzanmak, bozulmuş yiyecekler ve baharatlar tüketmek, gibi kötü alışkanlıklar görülür. Çoğu hastada şikayetlerin sebebi bu hatalardır. Mide üşütmesi de mide ekşimesine etki eden unsurlardan biridir. Mide ekşimesi ile birlikte bazen ishal de görülmektedir.

Ayrıca, bazı hastalarda mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı,  reflü ve gastrit  gibi hastalıklar  mide ekşimesi rahatsızlığına yol açabilir.  Hamilelikte  mide ekşimesi şikayetleri oldukça fazladır.Alkol de midedeki yanma hissini arttırır.

Hamilelikte mide ekşimesi

Gebelik sürecinde salgılanan bazı hormonlar  mide ekşimesi yaşatabilir. Ayrıca hamilelik sebebi ile mide genişlediği için yemek borusu mide bağlantısı arasında da sorunlar görülmeye başlanır. Ayrıca 5′inci aydan itibaren büyümeye başlayan rahim, mideye baskı uygulayarak şikayetleri artırır. Mide yanmasının bebeğin saçlarıyla igili olduğu da söylenir ama bunun bilimsel açıdan hiçbir dayanağı yoktur.

Mide ekşimesi nasıl geçer –  Mide ekşimesi tedavisi

Mide ekşimesi rahatsızlığına yakalandıysanız alacağınız birkaç önlem  mide ekşimesi rahatsızlığından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

– Fazla yememek,
– Yemekten sonra yatmamak ve eğilmemek
– Alkol ve sigaradan uzak durmak
– Asitli, kafeinli ve kolalı içeceklerden uzak durmak
– Öğün başına daha az yemek, fakat öğün sayısını arttırmak
– Yemekleri azar azar, iyice çiğnenerek yemek,
– Baharatlı yiyeceklerden uzak durmak
– Muz ve çiğ zeytinyağı tüketmek

Eğer bu önlemleri almanıza rağmen  mide ekşimesi hala devam ediyorsa mutlaka  mide ekşimesi tedavisi için doktora müracat etmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ