Eczacilar.net

2015 Cilt Kanseri Ameliyatı, Fiyatları ve Tedavisi

2015 Cilt Kanseri Ameliyatı, Fiyatları ve Tedavisi

Cilt kanseri nedir, Cilt kanseri riskleri ve nedenleri, Cilt kanserinin önlenmesi, Cilt kanseri taraması, Bir cilt kanseri uzmanına görünmeli miyim?

Cilt gerçekten başka bir vücut organıdır. Vücudunuzun içinde herşeyi korumak ve bir bariyer görevi yapmak gibi çeşitli önemli işlevleri vardır. Cilt iki ana tabakadan oluşmuştur. Dışta epidermis ve onun alt kısmında ki dermis. Yeni hücreler epidermisin derin tabakalarında üretilmekte ve yüzeye doğru gönderilmektedir. Cildin yüzey tabakası ölü hücreler ve keratin adı verilen bir madde ile doldurulmuş olan hücrelerden oluşmaktadır. Keratin; cildin vücudu koruması için yeteri kadar güçlenmesine destek olan dayanıklı mumlu bir maddedir.

Cilt kanseri hakkında

Melanom olmayan cilt kanserinin çok çeşitli türleri vardır. En yaygın görülen tipleri bazal hücre kanseri ve yassı hücre (skuamöz) kanserleridir. Bazal hücreler epidermisin en alt kısmında bulunan hücrelerdir. Yukarıdan gelen tüm normal cilt hücreleri bu tip hücrelerdir. Bunlar ayrıca bazal hücreli cilt kanserini oluşturan hücrelerdir. Bazal hücre kanseri cilt kanserinin en yaygın görünen türüdür. Keratin üreten hücreler keratinositler olarak adlandırılmaktadır. Bunlar ise yassı hücreli (skuamöz) cilt kanserine neden olan hücrelerdir.

Epidermisin daha derin tabakalarında melanosit adı verilen hücreler bulunmaktadır. Melanositler, melanin üretirler. Melanin ise kahverengi bir maddedir ve cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasına yardım etmektedir. Bunlar da melanomda kansere neden olan hücrelerdir.

Cilt kanserleri yavaş ilerler ve kanserin fark edilmesi yıllar sürebilir. Ancak bazen cilt kanserinin hızlı geliştiği – bir kaç ay içinde – durumlarda olabilir.

Cilt Kanseri Nasıl Önlenir

Bazı Akıllı Güneş Tavsiyeleri

Güneş yanığı cilt kanserine yakalanma riskinizi iki katına çıkarmaktadır. Şezlonglar dışarıda bronzlaşmak için güvenilir bir seçenek değildir. Özellikle en yoğun olduğu zamanlarda güneşten kaçınmak önemlidir. Şunları unutmayın:
11 ve 3 arasındaki zamanı gölgede geçirin
Yanmadığınızdan emin olun
Tişört, şapka ve güneş gözlüğü kullanın
Çocuklara özellikle dikkat etmeyi unutmayın
+15 faktör güneş losyonu kullanın

Cilt kanserlerinin denetlenmesi

Kendi cildinizi kontrol etme alışkanlığı kazanmak oldukça önemlidir. Eğer cildinizde, 4-6 hafta içinde kaybolmayan ya da gittikçe büyüyen, yeni oluşmuş herhangi bir anormallik farkederseniz bunları kontrol ettirmek üzere doktorunuza başvurun. Eğer cilt kanserine yakalanma riskiniz yüksekse ya da daha önce cilt kanseri tedavisi görmüşseniz bu özellikle önem arz etmektedir.

Cilt kanseri taraması

Tarama; hastalığın erken bir aşamasında, belirtiler başlamadan önce, test edilmesi anlamına gelmektedir. Şimdilik ülkemizde melanom olmayan cilt kanseri için genel bir tarama programı yoktur. Eğer bir tarama programı olsaydı, zaman ve para açısından önemli bir ilerleme olurdu. Yavaş ilerleyen ve neredeyse tamamen tedavi edilebilen kanserlerin bu yolla tespit edilmesinin anlamlı olup olmadığı konusunda tartışılmaktadır. Melanom olmayan cilt kanserleri güneşe en çok maruz kalınan alanlarda yaygın olduğundan; çoğu zaman hastalar, onların yakın arkadaşları ya da akrabaları başarılı bir tedaviyi değerlendirebilmektedirler.

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır

Melanom olmayan cilt kanseri en sık olarak cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Melanom olmayan cilt kanserinin belirtileri kanserleri olmayan bazı diğer cilt durumlarına benzerlik gösterebilir. Cildinizdeki zarar görmüş ve iyileşmemiş alanları doktorunuza göstermelisiniz.

Cilt kanseri aşağıda belirtilen şekillerde görülebilir:
4 hafta içinde iyileşmeyen leke ya da yara
Kaşınma, acıma, kabuk bağlama ya da kanaması 4 haftadan daha uzun süre devam eden leke ya da yara
Belirli bir nedeni olmayan ve 4 hafta içinde iyileşmeyen ülser formları ya da ciltte bozulma alanları

Bazal hücreli cilt kanserleri küçük, yavaş ilerleyen, parlak, pembe ya da kırmızı yığınlar olarak izlenirler. Eğer kendi haline bırakırsanız, kabuk tutma, kanama ve ülsere çevirme eğiliminde olurlar. En yaygın olarak; yüz, kafa derisi, kulaklar, eller, omuzlar ve sırtta izlenirler.

Yassı (skuamöz) hücreli cilt kanserleri ise genellikle pembe yığınlardır. Yüzeyde sert ya da pul pul bir görüntüye sahiplerdir. Kolaylıkla kanayabilir ve ülsere çevirebilirler. En yaygın olarak; yüz, boyun, dudaklar, kulaklar, eller, omuzlar, kollar ve bacaklarda bulunurlar.

Bowen hastalığı cilt kanserinin çok erken bir formudur. Genellikle kırmızı bir yama şeklinde görülür, kaşıntı yapabilir ve vücudun herhangi bir yerinde izlenebilir.

Cilt kanseri hakkında doktorunuza ne sorabilirsiniz?

Cilt kanserine sahip olup olmadığımı nasıl bilebilirim?
Cilt kanserinin belirtileri nelerdir?
Cilt kanserine yakalanma riskim herhangi başka birine kıyasla daha mı yüksek?
Cilt kanserine karşı korunmak için ne yapmalıyım?
Kız kardeşim cilt kanserine sahip. Bu durum benim de bu kansere yakalanma riskimi arttırır mı?
Cilt kanseri açısından kendimi nasıl kontrol ederim?
Cildimi ne sıklıkla kontrol etmeliyim?

Cilt Kanseri Ameliyatı Ücretleri

Tahmini olarak 1000 tl-3000 tl arasında değişmektedir.

Özet
2015 Cilt Kanseri Ameliyatı, Fiyatları ve Tedavisi
Makale Adı
2015 Cilt Kanseri Ameliyatı, Fiyatları ve Tedavisi
Açıklama
Cilt kanseri nedir, Cilt kanseri riskleri ve nedenleri, Cilt kanserinin önlenmesi, Cilt kanseri taraması, Bir cilt kanseri uzmanına görünmeli miyim?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ