Eczacilar.net

Kronik baş ağrısı ile başa çıkma

Kronik ağrıyla nasıl baş edilir

Kronik baş ağrısı ile başa çıkma

Kronik Ağrı ve Siz

Bir ağrının kronik olarak nitelendirilebilmesi için 3-6 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerekmektedir.Bu dönemde vücudumuzda ağrının yanı sıra başka durumlar da baş göstermeye başlar. Öncelikle uyku düzeniniz bozulur. Uyku düzenine ek olarak enerjiniz azalır, sinirlilik hali başlar, bunları takip eden süreçte de gelişigüzel ağrı kesici kullanımı, hastanın ailesiyle olan ilişkilerinde sorunlar ve tıp dışı yöntemlere başvurmakla sıklıkla doktor değiştirmek sayılabilir

Kronik baş ağrısına eşlik eden durumlar

1-) Hastaların birçoğu kronik ağrılara bağlı olarak düzenli uyku uyuyamaz hale gelir. Uyku düzeninin bozulması hastayı bir kısır döngüye sokar.Saat başı uyanmaya başlar. Sabahları yorgun kalkmaya başlar. Gün boyu uykuyu düşler.

2-) Uyku bozukluğu ve ağrı, hastanın günlük enerjisinin azalmasına yol açar. Enerjinin azalması, hastayı başlangıçta daha kolaylıkla başa çıktığı ağrı ile başa çıkamaz duruma getirir. Ağrıya karşı tolerans azalır.

3-) Uykunun bozulması, enerjinin azalması, ağrının devam etmesi hastayı daha da sinirli hale getirir. Ağrı dayanılmaz bir hale gelir. Hasta herşeyden kolaylıkla etkilenir.Geçmişte rahatlıkla kabul edebileceği olayları kabul edemez hale gelir.Çevresindeki insanları kırmaya başlayabilir.Sonunda kendini kendi dünyasında sınırlı hale getirir. İştahsızlık ve depresyon başlayabilir. Hasta iş yapamaz hale gelebilir.

4-) Hastalar gelişigüzel ağrı kesiciler kullanırlar, arkadaşlarına iyi gelen ağrı kesicileri denerler. Bunun sonucunda da mide-bağırsak şikayetleri başlar. Her seferinde aldıkları yeni ilaç birkaç gün iyi gelir, sonra etkisini yitirir

5-) Aile başlangıçta hastanın ağrılarına anlayış gösterir. Bir süre sonra bazı ailelerde ağrılardan dolayı sıkıntı başlar. Ağrıya inanamama durumu söz konusu olabilir.

6-) Kronik baş ağrısı olan hasta diğerlerinden daha fazla hekim değiştirir. Bir hekimden diğerine ya da bir hastaneden diğerine taşınıp durur.Ağrı geçmeyince ameliyat olup kurtulmak ister. Tıp dışı yöntemleri denemek ister.

kronik-agri-nedir

Kronik ağrı ile kendi kendimize nasıl başa çıkarız ?

Her kronik hastalıkta hastanın yaşam biçimi değişir. Bu hastalık artık yaşamın bir parçası haline gelir.Ünlü ağrı teorisyeni Patrick Wall’un dediği gibi, ağrılı beyin artık normal bir beyin değildir ve farklı çalışır. Kronik ağrıya karşı birçok ilaç ve ilaç dışı yöntem geliştirilmiştir. Hastanın kendisinin de çaba göstermesi gerekir çünkü her ağrı her hastaya farklı şeyler yaşatır. Bu yüzden hastanın psikolojik durumu, ruh hali, sonunda beyni büyük önem taşır.Geçmişte ve hala yapılan en büyük hatalardan birisi hastanın sadece ağrıyan organının tedavi etmeye çalışmak, hastayı bir bütün, bir insan olarak görmemektir.Hasta organlarıyla, beyniyle bir bütündür ve her olay, sonunda beyin tarafından algılanır ve yorumlanır.

Kronik ağrıyla nasıl baş edilir ? 

a) Kronik ağrınız olduğu gerçeğini kabul edin, kronik ağrı aynı tansiyon yükselmesi, diyabet gibi bir hastalıktır. Tansiyonu ve şekeri olan hastalar hastalıklarını nasıl kabulleniyorlarsa siz de kronik ağrınızı kabul edin. Ağrının çaresini, çözümünü araştırmaya devam edin ama ağrıya teslim olmayın.

b) Kendinize hedefler tayin edin, hobi ve toplumsal etkinliklerinizi artırın. Ağrı yüzünden işinizden ayrılmayın. Eğer çalışmıyorsanız hobilerinizi ve toplumla olan ilişkilerinizi artırın.Ağrı yüzünden kendinizi kısıtlamayın. Arkadaşlarınızın, ailenizin size yardımcı olmasından alınmayın. Ama onları da daha fazla yardım etmeleri için kullanmayın.

c) Kronik ağrı yüzünden kendinize ve ailenize kızmayın, ağrınıza kızın: “Niye benim başıma geldi?” diye kendinize kızmayın. Sizi bu hale getiren ağrınızı sorumlu tutun, ona kızın ve onunla başa çıkmaya çalışın.

d) Ağrı kesicileri hekimin tavsiyesine göre düzenli olarak alın. Daha sonra yavaş yavaş kesmeye çalışın. Ağrı kesiciler mutlaka hekim tavsiyesi ve hekimin kontrolü altında kullanılmalıdır. Ağrı kesicilerin gelişigüzel alınması sorunlara yol açar. Bir süre sonra da yavaş yavaş yine hekimin kontrolü altında ağrı kesicileri kesmeye çalışın.

e) Fiziksel durumunuzu en iyi getirmeye çalışın, kondisyonunuzu artırın. Hedefler koyun ve egzersizler yapın.

f) Gevşemeyi öğrenin, gevşeme egzersizlerini düzenli olarak uygulayın. Bu egzersizler ağrı kliniklerinde öğretilir. Egzersizler ağrıya bağlı olarak kasılan kaslarınızı gevşetir. Böylelikle vücudunuz daha zinde kalır.

 

Özet
Kronik baş ağrısı ile başa çıkma
Makale Adı
Kronik baş ağrısı ile başa çıkma
Açıklama
Kronik baş ağrısı ile başa çıkma
Yazar
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ