Eczacilar.net

2015 Yılının Favori 7 Sağlık Projesi Tanıtıldı

2015 Yılı Sağlık Yılı Olacak !

2015 Yılının Favori 7 Sağlık Projesi Tanıtıldı

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hastalıklarla mücadele ve daha sağlıklı yaşam için yapılan 7 proje hakkında konuşurken 2015 yılının sağlık yılı olacağını belitti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak kemik iliği ve kordon kanaat bankasının 2015’e damgasını vuracağını söyledi. Gümüş, 2015’in sağlıkta dönüşümün taçlandırılacağı sene olduğunu açıkladı. İşte Prof. Gümüş’ün bahsettiği 7 proje:

1- OBEZİTEYE KARŞI 250 BİN BİSİKLET:
Obezite ile mücadele kapsamında sıhhatli beslenme ve hareketli yaşam desteklenecek. Bakanlık belediyelere yaptıkları her kilometre bisiklet yolu için 1 bisiklet, toplam 250 bin bisiklet dağıtacak. Tuzu, şekeri azaltma kampanyaları devam edecek. Hazır gıdalarda trans yağların oranı azaltılacak. Tam buğday ekmeği yaygınlaştırılacak. 

2- KORDON KANAAT BANKASI:

Yıllardır tasarlanan TÜRKÖK projesi 2015’te hayata geçecek. Devletin kuracağı, Kemik iliği ve kordon kanaat bankasıyla artık başta kan kanserleri olmak üzere birçok kanser hastası yurtdışında makul donör aramayacak. Kurulacak banka Türkiye ile beraber tüm Türki devletler ve Ortadoğu devletlerini de kapsayacak. 

3- KENDİ AŞIMIZI ÜRETECEĞİZ:

Sağlıkta kullanılan ithal ilaç, kan mahsulleri ve aşıların Türkiye’de üretimine başlanacak. Dünyanın alanında en gelişmiş firmalarına 7 sene alım garantisi karşılığında yerli müşterek ve Türkiye’de imalat koşulu getirildi. İhaleler 2015’te başlayacak.
Böylelikle Türkiye her sene kan plazmalarından yapılan ilaçlara ödediği 500 milyon doları yurtdışına göndermeyecek. Türkiye bütçesinden geçen sene 4 milyar dolar ithal ilaç harcaması yaptı. Yeni projeyle 7 sene içinde yüzde 50’sinin yerli imalata dönüşmesi bekleniyor. Bu konuda Morfin üreterek ruhsat alan Hacettepe Üniversitesi, yerli aşı konusunda da ilk adımı attı.Aşı Ar-Ge merkezi kurmak için harekete geçen üniversite, 2.6 milyonluk yatırım yapacak.
İlk etapta difteri-tetanos ve Hepatit B aşıları üretilecek. Daha sonra aşı takviminde bulunan BCG Verem Aşısı, Hepatit A 1, Hepatit A 2, Suçiçeği gibi aşılarda üretime geçilecek.
Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel, “Bizimle birlikte çalışan yerli ilaç firması organize sanayide kendi aşı fabrikasını kuruyor.
Firma, ürettiğimiz aşıyı alıp kendi üretim tesislerinde seri üretime geçecek. Türkiye tüm aşılarını dışarıdan alan ülke durumuna son verecek.
2019 yılında Türkiye yerli aşısını üretebilecek fabrikasına sahip olacak. Ana hedefimiz milli ilaç. Aradaki basamakları şimdi tamamlıyoruz” diye konuştu.
İlaç sanayi ile birlikte ortak projelere imza atacaklarını bildiren Gümüşel şöyle devam etti: “Türkiye’nin en önemli problemi şu, bakanlık ve üniversiteler kendi kabuğuna bürünmüş durumda.
Bu Ar-Ge merkezi ile önemli bir eksiği kapatacağız. Yani yurt dışındaki ilaç araştırma geliştirme merkezleri gibi planlayacağız. Bunu da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bildirdik. Olumlu bir görüş aldık.”
4- KANSERİN ÇARESİ ARANACAK:
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın direktifiyle kurulan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde ilk
6 ay içerisinde açılacak olan Kanser Araştırma Enstitüsü ile kanserin çaresini Türk bilim insanları arayacak. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde var olan Kanser Klinikleri Türkiye’de kurulacak.
5- HER HASTANEYE KALİTE BELGESİ 
Türkiye’deki tüm özel, üniversite ve devlet hastaneleri ile tüm sağlık merkezleri ayrı ayrı kalite standardından geçirilecek. Standartlara uyan hastanelere akreditasyon sertifikası verilecek.
Uymayanlar ise kamuoyu ile paylaşılacak. 

6- 17 ŞEHİR HASTANESİ AÇILACAK:

Türkiye’nin hayal projesi olarak malum Il Hastaneleri’nin ihaleleri tamamlandı ve imzaları atıldı. Bilkent Il Hastanesi’nin açılışı 2016 başında yapılacak. Ayrıca 17 il hastanesinin ise inşaat sahasının bir sene içinde sona ermesi bekleniyor. 

7- 81 İLDE AİLE SIHHATI MERKEZİ:

Aile Sağlığı Merkezleri yeni baştan dizayn edilecek. İlk 6 ay içerisinde 81 şehirde örnek Aile Sağlığı Merkezi binaları yapılacak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ