Eczacilar.net

Serotonin hormonu nedir? Ne işe yarar?

Serotonin hormonu nedir? Ne işe yarar?

Serotonin hormonu nedir? Ne işe yarar?

Serotonin nedir?

Halk arasında Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun az miktarda olması uykusuzluk ve yeme bozukluklarıne sebep olabilir. Vücutdaki serotoninin miktarı yükseldiğinde; moraliniz ve enerjiniz yükselir iştahınız ise azalır.

Serotonin hormonu hakkında yapılan araştırmalar gösteriyor ki; hiperaktivite, depresyon, migren, insülin direnci hatta obezitenin temelinde serotonin hormonu yani mutluluk hormonu bulunuyor. Serotonin hormonu seviyesi yükseldiğinde veya yeterli olduğunda moraliniz de yüksek oluyor. Rahat uyku uyuyorsunuz iştahınız azalıyor ruh sağlığınız düzeliyor enerjiniz artıyor. Düşük serotonin ise sinirli huzursuz ve depresif ruh hallerine neden oluyor iştahı bozuyor obeziteye yol açıyor.

Serotonini VÜCUT KENDİ YAPIYOR

* Serotonin ?

Organizmanın kendisi tarafından oluşturulan ve gıdalarda bulunmayan bir sinir taşıyıcısıdır. İnsan vücudu serotonin hormonunu kendisi üretir. Ancak serotonin üretimini destekleyen besinler tüketilerek vücudun serotonin üretmesine katkı sağlanmalıdır.

* Beslenmeyle -mutluluk hormonu- arasında nasıl bir ilişki vardır?

Serotoninle insan vücudundaki enerji arasındaki ilişki yumurta ile tavuk arasındakine benzer. Yani ruhsal yönden iyiyseniz iştahınız artabilir ya da azalabilir. Ruhsal yönden kötüyseniz yine iştahınız artabilir ya da azalabilir. İşte bu etkileşim sonucunda insan vücudu mutlaka olumsuz etkilenir.

Mutluluk Hormonu Serotonini Yükseltmek İçin Tuz KULLANIN !

Serotonin hormonunu yükseltmek için yapılması gerekenler:

* Çay kahve ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
* B grubu vitaminleri demir çinko betaglukan ve magnezyum takviyesi almaya çalışın.
* Karbonhidratlı gıdalar serotonini yükseltse de uzun dönemde kilo artışına sebep olabilir. Bu yüzden bol tahıllı olanları kepekli çavdarlı ekmekleri kepekli makarnayı veya bulguru tercih edin.
* Yemeklerde deniz tuzu kullanmak ve bol su içmek de ruh halinizi düzeltmek için gerekli olan mineralleri almanızı sağlar.
* Hindi yumurta badem tavuk soya süt keçi peyniri mandalina muz kakao ve fıstık yemeyi ihmal etmeyin.
* Şeker nişasta alkol ve katkı maddeli besinlerinden uzak durun.
* Yaşadığınız her anın farkına varın. Sağlıklı huzurlu yani kaliteli bir yaşam sürmek için çabalayın.
* Her gün kendinize en az 15 dakika ayırın. Sadece gözlerinizi kapayıp kendi benliğinizin farkına vararak yapabilirsiniz.

SEROTONİN düşük olursa ne gibi hastalıklara yol açar?

* Depresyon
* Hiperaktivite
* Migren
* Obezite anoreksiya bulimia nevroza gibi yeme bozuklukları

 

Eczacilar.Net

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ