Eczacilar.net

Kolon Kanserini Önlemenin Yolları

Kolon kanseri nasıl önlenir

Kolon Kanserini Önlemenin Yolları

Kolon kanserinden nasıl korunurum? Kolon kanseri tedavisi nasıl olur? Kolon kanseri belirtileri? Sigara kolon kanserine sebep olur mu?

Kolon Kanserini Önlemenin Yolları

Bu yazının amacı kolon kanserini önlemek için sizin de  yapabileceğiz şeylerin mümkün olduğunu, kolon kanserinin önlenebilir olduğunu fark ettirmektir. Bu kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülen bir rahatsızlık olmakla birlikte insanlığın başına gelebilecek en önemli rahatsızlıklar arasında Kolon kanseri en büyük üçüncü hastalık sayılabilir.

Kolon kanserine yakalanma riskini azaltmak için sizin gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmanız son derece önemli olabilir. Peki kolon kanserinden korunmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir? İşte yapılması gerekenler:

1. Sigarayı Bırakma

Sigara içmek kişide Akciğer Kanserine sebep olmakla beraber Kalp Krizini de önemli derecede tetikleyen unsurlar arasında yer almakta.Peki ya kolon konseri? Malesef bu bilgi çok bilinmemekle beraber Kolon kanserine yakalananların önemli bir kısmının sigara tiryakisi olduğu tespit edilmiştir.Yapılan araştırmalar biz gösteriyor ki sigara kullanımı kolon kanseri gelişimini tetikliyor.Ama nasıl?

a) Sigara içenlerin % 17’si genellikle kolon kanserine yakalanmaktadır. Bu özellikle yaş ile de doğru orantılıdr.40 yılı aşkın süredir sigara kullanan kişilerde kolon kanserine yakalanma riski önemli ölçüde artmakta.

b) 4o yılı aşkın süredir sigara kullanımı olan hastalarda kolon kanserine yakalanma riski % 50 iken diğer kişilerde bu risk % 30 civarında seyretmektedir.

2. Kırmızı Et Tüketiminden Kaçının

Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi bağırsaklarda olumsuz bir etki yapar. Büyük miktarlarda kırmızı et içeren gıdaların alınması erkeklerde ve kadınlarda kolon kanserine yakalanma riskini artırmaktadır

3. Yağ kullanımını azaltın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ