Eczacilar.net

Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır

Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır

Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır

Hamilelikte doğuma kadar ki sürede ilaç kullanımı mevzusu, üzerinde tartışılan önemli konulardan biridir. Özellikle gebe kalınan ilk haftalarda ilaç kullanımı bebeğin gelişimini olumsuz etkileyerek düşüğe ya da organ gelişiminde anomalilere neden olduğu bilinmekte

Genel kabul edilen görüş; ya hep ya hiç kuralıdır. Yani; gebeliğin en başlarında kullanılan ilaçlar ya olumsuz etki ederek düşüğe neden olur ya da herhangi bir etkileri olmaz. Bu nedenle gebe kalındığı dönemde kullanılan ilaçlarla ilgili tartışmalarda mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışınız. Bazı bayanların hiç doktora danışmadan karar alıp gebeliği sonlandırmaya kadar gittiklerini görüyoruz. Bu yaklaşım doğru değildir.

Kullanılan ilaçlar kişinin genetik yapısına göre farklılıklar gösterebiliyor, yani ilacı kullanan herkeste yan etki aynı olmayacaktır. Gözlenecek yan etkiler büyük oranda değişimler gösterebilir.

Bununla beraber hamile bayanın başka hastalığı olup olmadığı ve kullanmakta olduğu diğer ilaçlar da yan etki riskini etkiler. Başka hastalığı olan hamile bayanlar (kalp, böbrek, karaciğer hastalığı gibi) ilaç kullandıklarında bu ilacın vücutta kalma süresi daha uzun olacağı için yan etki riski de yükselecektir.

Hamilelikte İlaçların Riske Göre Sınıflandırılması;

İlaçlar gebelik dönemindeki etkilerine göre 4 kategoriye ayrılırlar:
– Kategori A; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarında herhangi bir sakınca olmayan ilaçlardır, örneğin vitaminler önerilen dozlarda kullanılabilir.
– Kategori B; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarında çok ciddi risk içermeyen ilaçlardır. Gerekli olduğu durumlarda doktor kontrolü altında kullanılabilirler. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan penisilin grubu ilaçlar bu kategoridedir.
– Kategori C; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarındaki zararlı etkileri kesinleşmemiş ilaçlardır. Hayvan deneylerinde ilaçların zararlı olabileceğine dair veriler elde edilmiştir.
– Kategori D; Bu kategorideki ilaçların gebelik sırasında kullanılması bebek için risk oluşturur. Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar gibi mutlaka kullanılmaları gerektiğinde, anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından yarar zarar durumu değerlendirilerek karar verilir.
– Kategori X; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır.

Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır?

Hamilelikte ilaç kullanımının çok sakıncalı olduğundan bahsettik peki hamilelikte hangi tansiyon ilaçlarını kullanılır? Tansiyon ilaç kullanımının da ne denli hayati olduğunu düşünecek olursak bu kritik evrede bu kritik sorunu hangi ilaçla giderebiliriz?

Yapılan araştırmalar ve tetkikler sonucunda hamilelerde, özellikle düşük tehlikesi olan kişilerde tansiyon ilacı kullanılması gerektiği durumlarda önerilecek ilaç NİDİLAT Kapsül‘dür.

Nidilat kapsül tansiyon ilacı olmakla beraber dil altı hapları olarak bilinir ve hamilerde özellikle düşük tehlikesi olan kişilerde olumlu etkiler olduğu kanıtlanmıştır.

Özet
Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır
Makale Adı
Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır
Açıklama
Hamilelikte hangi tansiyon ilaçları kullanılır
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ