Bağımlı Olma Özgür Ol

  • Haberin Tarihi: 4 Ocak 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Bağımlı Olma Özgür Ol

”Özgür Ol” Türkiye Öğrenci Konseyinin yürütmekte olduğu bir sosyal sorumluluk projesidir.Toplumda yüksek oranda görülen, ciddi sağlık sorunlarına yol açan, psikososyal ve ekonomik zararları da olan madde bağımlılığın azaltılmasına yönelik, gençliği temel alan fakat bütün toplumu kapsayan bir kampanyadır.

Türkiye Öğrenci Konseyinin Üniversitelerdeki Temsilcileri yani Üniversite Konseyleri aracılığı ile Özgür Ol projesi Türkiye’nin bir çok yerinde üniversite öğrencileri tarafından desteklenmektedir.Özgür İnsan, üniversitelerimizden başlayarak dalga dalga orta ve ilköğretimi kapsamayı, öğrencilerden güç alarak eğitimci-veli, yaşlı-genç toplumun tüm katmanlarına ulaşmayı hedef edinen özgür bir projedir.

Özgür Ol madde bağımlılığı ve internet bağımlılığına karşı bilinçlendirme amacı gütmektedir. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Tüm toplumlarda en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Bağımlılık ile mücadeleye sadece arz ve talebi azaltma yaklaşımları ile bakmak artık işe yaramamaktadır. Toplumu özellikle gençleri, anne babaları ve öğretmenleri sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaşam becerileri konusunda eğitmek madde bağımlılığı ile mücadelede en önemli hedef olmalıdır. Sağlıklı toplumlar sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Madde bağımlılığı ile mücadele bir özgürlük ve sağlık mücadelesi olmalıdır.

Ülkemizde ve bu amaç için çeşitli sosyal aktiviteler, bilinçlendirme çalışmaları, seminerler,tiyatro oyunları düzenlenmiştir. Düzenlenen bu çalışmalara İstanbul Üniversitesi Eczacılık Öğrencleri Birliği olarak bizde katkı sağlamaya çalışarak organizasyonların birçok aşamasında aktif görev aldık.

Özgürlük Çağrısına Kulak Ver!

Madde kullanımı insanı özgürleştirmez, dertlerinden arındırmaz,

Çözüm üretmez, ilk başta öyle gözükse de kısa bir sure sonra insanı kendine KÖLE yaparak özgürlüğünü ve tüm hayatını elinden alır.

Madde kullanımı bir eğlence aracı değildir!

Adi suçların birçoğunun kaynağının madde bağımlılığı olduğunu,

Çoğu kez ilk kullanıldığında bile bağımlılık yapabildiğini,

Bağımlıların bilinçsizce kendileri başta olmaz üzere sevdiklerine ciddi zararlar verdiklerini,

Bağımlı olduktan sonar bırakabilme oranının 1/1000 olduğunu, Biliyor muydunuz?

BÜŞRA HACIHAMZAOĞLU – MUHAMMED HARUN BAYRAM

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bir Yorum Yazın