En iyi mide ilacı hangisi?

 • Haberin Tarihi: 23 Ocak 2015
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
En iyi mide ilacı hangisi?

Hangi mide ilacını kullanmalıyım, en etkili mide ilacı hangisi? gibi en çok karşılaştığımız sorulara makalemizde cevap vermeye çalışacağız.

Halk arasında mide koruyucu ilaç olarak tabir edilen bu ilaçlar dünya üzerinde en çok kullanılan ilaç grupları arasında yer almakta.

Reflü, ülser, gastrit hastalığı tedavisinde ve mideyi bazı ilaçların tahrişinden korumak için yaygın olarak kullanılan mide koruyucu ilaçların gereksiz olarak uzun süreli kullanımından kaçınılması gerekiyor.

Mide ilaçları uzun süre kullanılmamalı

Malesef halk arasında çok yaygın olmayan bir bilgi mevcut: Mide koruyucu ilaçlarını uzun süre kullanan hastalarda enfeksiyon görülme sıklığı artıyor. Özellikle akciğer ve bağırsak enfeksiyonları artabilir. Hastalarda magnezyum eksikliği, B-12 vitamin eksikliği, demir eksikliği görülebilir. Özellikle 3 yılı aşan ilaç kullanımında B-12 düzeylerine bakılmalı, gerekirse B-12 vitamini hastaya verilmelidir.

Mide koruyucu ilaçların uzun süreli gereksiz kullanımından kaçınmak gerekir dedik. Mide koruyucu ilaçlar doktor ve eczacı tarafından gerekli görülmemişse uzun süre kontrolsüz kullanılmamalıdır. Mide koruyucu ilaçların kullanılmasını gerektiren sağlık sorunu tedavi edildiğinde ilacın kesilmesi ya da dozunun azaltılması uygun olur. Yine uzun süre ilaç kullanan hastalarda kemik ölçümleri, demir, B-12 ve magnezyum ölçümleri yapılmalıdır. Özellikle menepoz dönemindeki kadınlarda kemik erimesi ve kırık riskinde de artış görülebilir. Menapozdaki kadın hastalarında kemik ölçümlerini yaptırmaları ve gerekli destek tedavisi almaları çok önemlidir.

Hangi mide ilacını kullanmalıyım?

Halk arasında en çok sorulan sorulardan biri de bu denilebilir.

En etkili mide ilacı hangisi?, hangi mide ilacı daha etkili?  gibi sorularla biz eczacılar olarak çok karşılaşıyoruz.

Şu açık ve net bir şekilde bilinmelidir ki en iyi mide ilacı diye bir soru doğru bir soru değildir. Çünkü bu 2 kere 2 = 4 eder mantığıyla belirlenebilecek bir olgu değildir.Bir ilacın etkisi vücuttan vücuda değişmekle birlikte her kişide farklı bir mide ilacı daha tesirli olabilmektedir. Kişiye göre farklı sonuçlar alınabilen bir olgu hakkında en iyi mide ilacı budur tarzında bir genelleme yapmak kesinlikle yanlış bir uygulama olacaktır. Bu sebepten ötürü hastalarımızdan ricamız kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanımı yapmamalı; ilacın uzmanı olan ezcacıya ilaç noktasında danışmalı ve en doğru bilgiyi alması olacaktır.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bu yazıya 7 Yorum Yapıldı.

 • mehmet
  24 Ocak 2015 14:40

  Kesinlikle dediğiniz gibi.Etrafımda çoğu kişi aynen bu dediğinizi yapıyor.Bu bilgiyi topluma mal etmek lazım

  Teşekkürler

 • lale
  24 Ocak 2015 14:41

  Sonuna kadar katılıyorum ! Herkes doktor, herkes eczacı 🙂

 • hatice
  24 Ocak 2015 15:18

  sırf etrafımdakilerin bilip bilmeden önermeleri yüzünden mide spazmı yaşadım geçen ay kesinlikle bu tarz bilgileri eczacı ve doktorunuzdan başka birinden almayın

 • MELİKE
  17 Eylül 2015 16:58

  doktorlarda mümessillerin ilacını sırf yazmak için yazmasa anlarız da…

 • Mehmet
  29 Ocak 2016 19:29

  On senedir mide korucu kullaniyom ne yersem midem yaniyor du şimdi sorun yok gibi ama korkuyorum yan etkisi varmı diye aile hekimine sordum olmaz dedi ama yinede bilgisi olan varsa cevap yazarsa sevinirim

 • Gūrsoy
  3 Ağustos 2016 11:12

  Yaklaşık 1yıl dır mide ağrısı çekiyorum. Bir çok Doktora gittim, ağrımı hafifletecek hiç bir doktora denk gelmedim. Bendeki mide ağrısı her gece uyku zamaninda başliyor. Yanma ve sırtıma kadar ağrısı vuruyor! Yada gece ağrı ve yanma ile uyaniyorum. Sıcak su torbası hazırlayıp 1bardak ılık süt içip ağrımı rahatlatmaya çalışıyorum! Bilmiyorum nasıl olacak bu acının sonu!!!

 • cevat
  6 Kasım 2016 22:55

  nexium on numara ilaç valla 2 yıldır kullanıyorum mide yanması çeknelr kullansınsıkıntısız hallediyo en iyisi o biraz pahalı ama olsun

Bir Yorum Yazın