Eczacilar.net

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir? Göz Yanması Neden Olur?

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir? Göz Yanması Neden Olur?

Göz yanması nasıl geçer? Göz yanması tedavisi? Göz yanmasına ne iyi gelir

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir? Göz Yanması Neden Olur?

İnsan vücudunun şüphesiz en önemli parçalarından birisi olarak ifade edilebilecek olan gözler, yaşamın farklı evrelerinde çeşitli rahatsızlıklara maruz kalabilmekte ya da hastalıklar öncesi ya da sonrasında etki görebilmektedirler. Her ne kadar çoğu birey tarafından ciddiye alınmasa ve sıradan bir his gibi nitelendirilse de, gözlerde oluşan yanma hissi pek çok farklı şikayetin habercisi olarak büyük önem taşımaktadır. En sık karşılaşılan göz yanması sebebi dış ortamdan göz yuvası içerisine kaçan herhangi bir parçacığın yarattığı tahrişken, bu tarz bir sıkıntıda maddenin direkt ya da gözyaşı ile dolaylı yoldan çıkartılması ile birlikte yanma hissi kısa sürede giderilebilmektedir. Göz yanması nasıl geçer sorusunun cevabı bu konuda maddenin çıkartılmasına müteakip gözün ılık su ile birkaç yere yıkanması ve eğer mümkün ise yüzün tamamının su dolu bir kabın içerisine sokularak gözün açık halinin hareket ettirilmesi olarak verilebilmektedir. Bu tarz yabancı madde etkilerinin çoğunda tahrişten dolayı kuruluk hissi de oluşacağından eğer mevcutsa eczanelerden temin edilebilinecek gözyaşı damlaları da uygulanabilir.

Göz kuruluğu yalnızca yabancı madde etkisi ile gerçekleşmez. Gözdeki yanmanın başlıca sebebi olan kuruluk hissi, kişinin uzun saatler bilgisayar ekranına bakma, kitap okuma ya da benzeri bir işlem yaparken yorulma sebebi ile gözlerini daha çok kırpması ve bu nedenle gözyaşının fazla miktarda buharlaşması, herhangi bir rahatsızlıktan dolayı yeterli miktarda gözyaşının bu iş ile görevli bezler tarafından üretilememesi ve yine birden çok sebep ile oluşabilecek kalitesiz gözyaşı üretimi sonrasında meydana gelebilmektedir. Bu üç sebepten muzdarip olan kişilerin tedavileri ya da alacakları önlemler son derece basitken, uzun vadede soruna önem gösterilmeyip ciddiye alınmadığı taktirde ise son derece olumsuz ve istenmeyen sonuçlar da doğabilmektedir.

Hastalıklar ciddiye alınarak süregelmeleri halinde bir hekime başvurulmalı

Kuruluk hissi yukarıda belirtilen direkt sebeplerin yanı sıra farklı hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Farklı alerjilerin birincil belirtilerinden birisi olan göz yanması, çoğu zaman pek çok kişinin sonucu ölümle dahi sonlanabilecek hatalardan son anda dönmelerine imkan vermektedir. Buna ek olarak Blefarit adı verilen göz yangısı, halk arasında göz nezlesi olarak bilinen Konjonktivit rahatsızlığı, yüksek oranda ışığa karşı hassasiyet, Rosacea, Wegener Granülomatozisi ve Sjogren sendromu de göz yanması ile birebir ilgisi olan rahatsızlıklar arasındadır. Göz yanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı işte bu sebepler ile tek bir cümleyle açıklanamayacak kadar komplike yapıdadır.

Birbirine uzak aralıklar ile gerçekleşen göz yanmaları çoğunlukla ciddi bir rahatsızlığın habercisi değilken, bu durum gün aşırı ya da gün içerisinde birkaç defa gerçekleşmeye başladığında ise tek bir saniye dahi kaybedilmeden uzman bir göz doktoruna danışmak gerekmektedir. Vücutta yer alan diğer organ ve uzuvlardan farklı olarak son derece hassas bir yapıya sahip olan gözler, rahatsızlıklar sonucunda erken ve doğru yöntemler ile tedavi edilmediğinde kişiyi körlüğe dahi götürebilecek korkunç bir yola sürükleyebilmektedirler. Bu sebeple göz yanması tedavisi çeşitlerini amatör yollar ile uygulamak yerine kati suretle uzman bir hekime başvurmak ve uygun metotlar ve gerekiyor ise ilaçlar ile birlikte hastalığın giderilmesini sağlamak gerekmektedir.

Günlük göz yanmalarını engellemek için kişilerin tozlu ve kirli ortamlarda mümkün olduğunda az süre bulunmaları, sigara dumanına direkt olarak maruz kalmamaları ve günlük hayatta sıklıkla kullanılan saç spreyi, deodorant ve benzeri kozmetik ürünlerinin gözleri ile direkt bir araya gelmelerinde kaçınmaları tavsiye edilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Göz Yanmasına Ne İyi Gelir? Göz Yanması Neden Olur?
Makale Adı
Göz Yanmasına Ne İyi Gelir? Göz Yanması Neden Olur?
Açıklama
Göz yanması nasıl geçer? Göz yanması tedavisi? Göz yanmasına ne iyi gelir
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ