Eczacilar.net

ERZİNCAN ECZACILIKTA 30 MART DÜNYA APİTERAPİ GÜNÜNE ATFEN POSTER SUNUMU YAPILDI

ERZİNCAN ECZACILIKTA 30 MART DÜNYA APİTERAPİ GÜNÜNE ATFEN POSTER SUNUMU YAPILDI

Erzincan Üniversitesi, Eczacılık Fakültesinde 30 MART DÜNYA APİTERAPİ GÜNÜNE atfen SAĞLIK İÇİN YAZILMIŞ KADİM REÇETE; APİTERAPİ adlı poster sunumu yapıldı. Apiterapi dersi alan ve gönüllü olan Eczacılık Fakültesi 2. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan poster sunumunda toplam 30 poster yer aldı. Apiterapinin farklı konuları ele alınarak arı ürünlerinin [bal, polen, bal mumu, arı sütü, arı ekmeği, kovan havası, apinarnil (erkek arı larvası), arı zehiri] altarnatif tıpta kullanımı renkli posterler vasıtasıyla sunuldu.

Konu hakkında bilgi veren Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Engin KILIÇ, günümüzde uzun ve sağlıklı yaşam isteğinin çığ gibi büyüdüğünü, bu sebeple, doğaya ve doğal ürünlere olan ilginin katlanarak arttığını ve doğal ürünlerin tüketiminin büyük bir hızla yaygınlaştığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. KILIÇ multidisipliner bir bilim dalı olan, insan saglığıyla arı ürünleri arasındaki kadim reçeteyi sunan apiterapin yeterince bilinmediğini, apiterapinin sağlayacağı şifanında hakettiği ilgiyi görmediğini beirtti. Apiterapinin Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpın, Biyolojik Temelli uygulamalarından biri olduğunu ve halk sağlığında büyük bir önem arz etiği değinen Yrd. Doç. Dr. KILIÇ, şuanda dünyanın birçok ülkesinde A.B.D., Almanya, Avusturya, Macaristan, Rusya, Çin, Doğu Avrupa Ülkeleri, Balkanlar özellikle Romanya’da APİTERAPİ MERKEZLERİ açıldığını, bu merkezlerde bal, arı sütü, propolisin antibakteriyel, arı zehirinin antiromatizmal, polenin ise immünolojik sistemleri destekleyici özelliklerinden yararlanılarak birçok hastalığın tedavisinin yapıldığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. KILIÇ ülkemizde apiterapi ile ilgili kurumsal çalışmaların varlığının sevindirici olduğunu keza, APİTERAPİ DERNEĞİNİN kurulmuş olmasının ve bazı üniversitelerimizde apiterapinin anabilim dalı olarak yer almasının, ayrıca Sağlık Bakanlığı bünyesinde, Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Daire Başkanlığının kurulmuş olmasının, ülkemiz sağlık politikaları açısından çok önemli gelişmeler olduğunu ve atılan bu adımların apiterapinin gelecekteki kilometre taşları olacağını söyledi.

Eczacılık Fakültesi Öğrencileri tarafından hazırlanan; SAĞLIK İÇİN YAZILMIŞ KADİM REÇETE; APİTERAPİ adlı poster sunumunun bir hafta boyunca süreceğini ve tüm üniversiteli gençlerimizin ilgisine açık olduğunu belirten, Yrd. Doç. Dr. KILIÇ, umarım ziyaret eden herkese faydalı olur temennisinde bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Engin KILIÇ, başta, bu poster sunumda görev alan öğrencilerimize, bize moral olarak destek olan Sayın Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel KADIOĞLU’na, emeği ve katkısı geçen çalışma arkadaşlarına da teşekkür ettiğini söyledi.

POSTER SUNUMUNDAN BAZI KARELER:

1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 14 15

 

SUNUM SONRASINDA SERTİFİKASYON TÖRENİ DÜZENLENDİ

Erzincan Üniversitesi, Eczacılık Fakültesinde 30 MART DÜNYA APİTERAPİ GÜNÜNÜ münasebetiyle düzenlenen ‘SAĞLIK İÇİN YAZILMIŞ KADİM REÇETE; APİTERAPİ’ adlı poster sunumu çalışmasında gönüllü olarak görev alan ve emek sarf eden Eczacılık fakültesi 2. Sınıf öğrencilerinden Sefa Esen, Furkan Yılmaz, Hümeyra Yaşar, Süleyman Güzelgöz, Memet Sözgen, Mine Buğa, Emine Sönmez, Hatice Can Polat, Seda Nur Aydogdu, Ayşe Civaş, Sultan Mehtap Akın, Erol Yüzgüllü, Merve Baba, Merve Berivan Çiçek adlı öğrencilerimizin ve poster organizasyonunu düzenlemede aktif rol alan Yrd. Doç. Dr. Engin KILIÇ’a sertifikaları Dekanımız Prof. Dr. Yücel KADIOĞLU tarafından verildi.

Yapılan törende dekan Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, bu tür bilimsel aktivitelerin fakültemiz adına sevindirici olduğu söyledi.

TÖRENDEN BAZI KARELER:

1 2

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ