Eczacilar.net

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir?

Cilt lekeleri- Güneş lekeleri

Cilt lekelerinden kurtulmak istiyorum

Leke giderici ürünler

Hiperpigmantasyon nedir?

 

Yaz boyunca yoğun güneş ışığına maruz kaldınız. Eğer cildiniz hassas ve lekelenmeye eğilimliyse, siz de düzenli güneş kremi kullanmayı ihmal ettiyseniz cildinizde lekeler oluşmuş olabilir. Güneş ışığı gibi cilt üzerinde lekelere sebep olan yapay ışıklar da mevcut.

Ciltleri lekelenmeye en müsait olanlar hamileler ya da hormon içeren ilaç kullananlar. Örneğin doğum kontrol ilaçları ya da adet düzenleyiciler. Öte yandan normal yaşamınızı güneşten uzak kapalı alanlarda geçiriyorsanız, arada bir güneşe çıkıp doğrudan güneş ışığına uzun süreli maruz kalıyorsanız o zaman sizin cildiniz de güneşe hazırlıksız yakalanan şanssız ciltlerden olacak.

Aslında yaratılış gereği hepimiz güneşe karşı doğal bir koruma kalkanına sahibiz.  Ancak bu koruyucu kalkan güneş ışığı ile temas ettikçe etkin hale geliyor.  Normal bir mevsimsel döngü içerisinde kıştan çıkarken her geçen gün biraz daha yoğun güneş ışığı ile temas ederek bu doğal koruyucu kalkanın yeterince rahat oluşması önemli. Ancak günümğz insanı gündüzü kapalı ortamlarda çalışarak geçiriyor, hatta eğlenceler dahi kapalı ortamlarda yapılıyor. Derken aniden bir gün güneşe maruz kalırsanız, o zaman hazırlıksız cilt ister istemez lekeleniyor.

Güneşten korunmak için en az spf 50 kremler kullanmanız lekelerin derinleşmemesi için önemli. Bunun yanında hiperpigmentasyonu önlemek için kullanılan bir çok krem ve serumlar mevcut.

Bu ürünlerden bir kısmı melanin sentezini engellerken, bir kısmı ise renk açıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda cilt yüzeyini yenileyici soyucu maddeler ve antioksidan maddeler içerirler.  C vitamini leke tedavisinde oldukça sık kullanılan ve dermokozmetik cilt bakımı ürünlerinde çok sık kullanılan bir antioksidan maddedir.

Eczane kaynaklı dermokozmetik ürünlerde glikolik asit, glikolaktik asit, Ascorbik asit gibi etken maddelere sık sık rastlarsınız.

Şunu asla unutmayın, lekeye yatkın ciltler için iyi bir güneşten koruyucu ürün kullanmak şarttır. Leke giderici tedavi için en uygun zaman ise eylül sonu gibi başlamaktır.

Cilt lekeleri en sık karşılaşılan cilt sorunlarındandır. Cilt lekelerinin nedenleri; güneş ışınları, yaşlanma süreci, hamilelik süreci, ilaç tedavileri, enfeksiyonel hastalıklar, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı ve hormonal değişikliklerdir. Cilt lekeleri için ürünler; cilt beyazlatmaya yardımcı ürünler, peeling uygulamaları, cilt lekeleri için aydınlatıcı ürünler, güneş ürünleri ve lazer uygulamalarını içermektedir. Cilt lekeleri için uygulayacağınız leke bakımından kesin ve olumlu sonuçlar almak için, cilt lekelerinizin çeşidine göre leke bakım uygulamanız gerekmektedir. Lekeli ciltler, güneşe karşı oldukça hassas olduklarından her gün güneş koruyucu krem ve losyonları uyguladıktan sonra dışarıya çıkmalıdırlar.özellikle yaz aylarında daha fazla cilt hasarı riski oluştuğundan daha yüksek koruma faktörlü ürünlerin tercih edilmesi ve gün içerisinde uygulama tekrarının yapılması gerekmektedir. Güneş lekesi giderici, doğum lekesi bakımı, sivilce lekeleri için bakım ve yaşlılık lekeleri bakımı olarak cilt bakımı çeşitlerinden, cildinize ve lekelerinizin çeşidine uygun ürünlerin seçimine özen gösteriniz. Lekelerinizin çeşidi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz doktor yardımı alınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ