Eczacilar.net

3 aylık Bebek kaç saat uyumalı

3 aylık Bebek kaç saat uyumalı

3 aylık Bebek kaç saat uyumalı

3 aylık Bebek kaç saat uyumalı

İlk 6 hafta: Yenidoğan genellikle günde 16-18 kadar saat uyur. Bazı bebekler sık aralıklarla uyanırken bazıları 4-5 saat kadar aralıksız uyuyabilirler.

İlk haftalardan itibaren bebeğinize geceyle gündüz farkını öğretmeye başlamanızda fayda var. Bunun en kolay yolu, gündüz saatlerinde uyuyorken çocuğunuzu gündelik gürültülerden uzak tutmamak, sessiz olmak için özel bir çaba sarf etmemek ve uyuduğu ortamı karanlık hale getirmemek; gece saatlerinde uyuyorken ise tam tersine mümkün olduğunca aydınlık olmayan ve sessiz bir ortam sağlamaktır.

6-8. haftalar: Bu haftalarda bebek günde 14-15 kadar saat uyur. Geceyle gündüz farkları gözlenmeye başlanır. Beslenme aralıklarının uzamasıyla gece uykusu da uzamaya başlar. İkinci ay bebeğin günlük aile düzenine alışmaya başlaması açısından önemlidir. Artık, geceleri yatmadan önce bebeğinizi uyandırıp son bir kez besleyebilir, sabahları uyandırarak güne sizin uygun gördüğünüz zamanda başlamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin huzursuzluk ve ağlama dönemleri de (eğer kolik değilse) artık genellikle günün sonuna denk düşer ve huzursuzluğu kaka yapmayla sona erer. Bebeğiniz emip uyumaya kendini hazırlamıştır.

16. haftadan sonra: Bu dönemde bebeğin gece 7-8 saat kesintisiz uyuması beklenir. Bebek için “kesintisiz uyku”nun anlamı, derin uykudan hafif uykuya geçiş aşamalarını uyanmadan atlatmaktır. Gün içinde toplam 14 saat uyumalıdır. Hafif uykuya geçen bebek ağlar, sesler çıkarır, yatakta döner, ama unutmamak gerekir ki tüm bunlar olurken hâlâ uyumaktadır ve uyku içi bu geçiş aşamalarında kendi kendini sakinleştirerek/rahatlatarak derin uykuya geçmeyi öğrenmelidir.

20. haftadan sonra: Bu dönemden itibaren bebeğin kesintisiz gece uykusunun yanında öğleden önce ve sonra birer kez olmak üzere en az iki gündüz uykusu uyuması beklenir. Uyumasa bile bu saatleri yatakta kendi başına geçirmesinde yarar vardır. Toplam 13-14 saat uyuması beklenir.

24-48. haftalar:
Gündüz toplam 3-4 saat uyuyan bebeğin gece aralıksız 11 saat uyuması beklenir. Ama çoğu ebeveyn bu kadar şanslı değildir. Çünkü bu aylarda bebeklerin, gündüz edindikleri dönme, tırmanma, emekleme gibi yetenekleri gece yatakta devam ettirmek istedikleri ve uykuya dalamadıkları görülür. Bebeğin özellikle 24-48. haftaları arasında birden yabancılara hatta sıklıkla gördüğü bakıcı veya teyze, dayı gibi tanıdık olan yüzlere karşı tepkili olmaya başlaması mümkündür. Bebeğiniz tanıdık olmayan mekanlarda kendisini huzursuz hissedecek ve özellikle annesine daha sıkı sarılacaktır. Bu duygusal tepki “ayrılık kaygısı” olarak adlandırılır. Bebeğinizin duygusal ve ruhsal gelişiminde önemli olan bu dönemde aslında bebek çevresindeki kişilerden farklı bir birey olduğunu anlamaya başlar ve anne babadan ayrılma kaygısı yaşar. Çeşitli uyku problemlerinin yaşanması son derece normaldir. Özellikle uyandığında kendini karanlık bir ortamda bulursa, anne babasını kaybettiğini düşünüp üzüntüyle ağlayabilir. Anne babaların bu kritik döneme dikkat etmeleri ve bebeğin ihtiyaç duyacağı her an yanında olmak için ayrı özen göstermeleri gerekir.

Özet
3 aylık Bebek kaç saat uyumalı
Makale Adı
3 aylık Bebek kaç saat uyumalı
Açıklama
3 aylık Bebek kaç saat uyumalı
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ