Eczacilar.net

Yüksek protein diyeti zararlı mı? Protein diyetinin zararı var mı?

Yüksek protein diyeti zararlı mı? Protein diyetinin zararı var mı?

Yüksek protein diyeti zararlı mı? Protein diyetinin zararı var mı? Protein diyeti zararları? Protein diyeti faydalı mı zararlı mı?

En populer hatalı diyetlerden:

Yüksek Protein Diyeti

1800 yıllardan sonra sağlık sorunlarının artışı, diyet örüntüsünün değişmesi ile diyet karbonhidrat içeriğinin artışı, özellikle de diyete şeker ve un eklenmesi ile ilişkilendirilmektedir. Tarım öncesi devirlerde beslenme alışkanlıkları incelendiğinde diyetin karbonhidrat içeriğinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bu durum göz önüne alındığında, düşük karbonhidrat içeren diyetler, son zamanlarda modern toplumların diyetinde yer alan yüksek karbonhidrata göre daha sağlıklıdır görüşü önem kazanmıştır ve ağırlık kaybı üzerinde yüksek proteinli diyet önerisinde bulunan kitapların sayısı artmıştır. Özellikle son yıllarda popüler olan Atkins diyeti, Dukan diyeti gibi yüksek proteinli diyetlerin ağırlık kaybı üzerine olası yararları şunlardır:

1) Karbonhidrat ve yağlara göre doygunluk hissini daha fazla artırarak enerji tüketimini azaltabilmektedir.

2) Proteinlerin termogenejik etkileri karbonhidratlar ve yağlardan daha yüksektir bu yüzden tüketildiklerinde vücutta daha fazla enerji harcanmasını sağlamaktadır.

3) Bazı bireylerde kas anabolizması üzerinde uyarıcı etki yaparak yağsız kütlenin yani kas kütlesinin korunmasını sağlamaktadır.

Yüksek proteinli düşük karbonhidratlı diyetlerin ağırlık kaybı üzerinde olumlu etkileri varmış gibi görünse de sağlık açısından incelendiğinde:

  • Düşük karbonhidratlı diyetlerin daha çok vücut suyunu kaybettirdiği, diyet sona erdiğinde ise su ağırlığının geri kazanıldığını yani uzun süre ağırlık kaybında etkili olmadığını göstermektedir.
  • Yüksek proteinli diyetlerde, yüksek protein içeren besinlerin içerdiği serbest yağ asidi, doymuş yağ ve kolesterolden dolayı kan yağlarını etkilediği için kardiyovasküler hastalıklar için risk faktörüdür. Ayrıca yüksek proteinli diyet ile kaslarda enerji kaynağı olarak yağların kullanılması dolaşımdaki yağ asit konsantrasyonunu artırmaktadır.
  • Düşük karbonhidratlı diyetin besin analizi değerlendirildiğinde, E ve A vitamini, tiamin, B6, folat, kalsiyum, magnezyum, demir, potasyum ve diyet lifi açısından düşük bir örüntü içeriği görülmektedir.
  • Düşük karbonhidrat içeren diyetlerde sodyum ve su kaybı ile hipotansiyon, kabızlık ve böbrek taşı oluşumu görülebilmekte ve buna ek olarak yüksek miktarda hayvansal protein alımıyla böbrek fonksiyonları bozulmakta, yüksek yağ alımına bağlı olarak ise hiperlipidemi, insülin direnci ve glikoz intoleransı oluşmaktadır.

Kısa sürede hızlı ağırlık kaybettirdiği vaadiyle cezbedici gibi görünen yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı diyetleri uygularken ağırlık kaybı ile sağlığınızı da kaybettiğinizi unutmayınız. Hepinize sağlıklı günler diliyorum…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ