Eczacilar.net

TEİS Avukatlarından CarrefourSA’ya Uyarı Yazısı Gönderildi

Nilüfer’de Carrefour AVM’nin içinde faalieyet gösteren Carrefour marketinde “YAN ECZANE” teriminin kullanılması eczacılık camiasının gündemine bomba gibi düştü.

TEİS Avukatlarından CarrefourSA’ya Uyarı Yazısı Gönderildi

Nilüfer’de Carrefour AVM’nin içinde faalieyet gösteren Carrefour marketinde “YAN ECZANE” teriminin kullanılması eczacılık camiasının gündemine bomba gibi düştü.

Bunun üzerine Tüm Eczacı İşverenler Sendikası avukatlarınca ilgili kuruma uyarı mahiyetinde bir yazı gönderildi

İşte o uyarı:

CarrefourSA Genel Müdürlüğü’ne

25.12.2014

Konu           : Nilüfer Carrefour AVM’nin içinde bulunan Carrefour marketinde “YAN ECZANE” teriminin kullanılması hakkında

Müvekkil Tüm Eczacı İşverenler Sendikası üyesi eczacılardan edinilen bilgiye göre, Bursa ili Nilüfer ilçesi İzmir Yolu Caddesi üzerinde bulunan Carrefour AVM’nin içinde bulunan Carrefour marketinin reyonlarında “YAN ECZANE” ibaresi kullanılarak bazı kozmetik ürünlerinin teşhir ve satışı yapılmaktadır. Ancak; bu durum yasal mevzuata aykırıdır. Şöyle ki;

6197 Sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un 1. maddesinde eczacılığın tanımı yapılmış ve eczane açmak ve işletmek için eczacı olmanın şart olduğu belirtilmiş, 2. maddesinde eczacılık yapabilmek için gerekli vasıflar sayılmış, 5. maddesinde serbest eczanelerin il sağlık müdürlüğünce düzenlenmiş ve valilikçe onaylanmış bir ruhsatname ile açılacağı düzenlenmiştir. Kanunun 40. maddesi ise şu şekildedir:

“Madde 40 –Bu Kanunda yazılı usullere uygun olarak ruhsatname almaksızın eczane açanlar üç aydan bir seneye kadar hapis ve yüz günden az olmamak üzere adlî para cezasıyla cezalandırılır.

Eğer fiil eczacılık yapmak hakkını haiz olmayanlar tarafından işlenirse, verilecek cezalar yarı oranında artırılır.

Her iki halde de mahkeme kararına hacet kalmaksızın bu gibi yerler mahallin en yüksek sağlık amiri tarafından derhal kapatılır.”

Keza; T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca 12.04.2014 tarih ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’te de eczacıların görev, yetki ve sorumlulukları, eczanelerin açılma usulü, çalışma düzeni, denetimi, kapatılması, eczane levhasının kullanılma şekli, eczanelerde satışı yapılacak ürünler, ecza maddelerinin saklanması, eczanelerde bulundurulması mecburi ürünler vb. hususlar ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Kurumunuzca “ECZANE” unvanının kullanılması vatandaşların yanlış olarak yönlendirilmesine neden olmakta, eczacılar açısından da haksız rekabet teşkil etmektedir. Bu sebeplerle; öncelikli ilgili şubenizde yasal mevzuata aykırı olarak kullanılan “YAN ECZANE” ibaresinin ivedilikle kaldırılmasını, ayrıca tüm marketlerinizde “ECZANE” unvanının kullanılmasının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını, tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla müvekkil Sendika adına arz ve talep ederim.

 

      TEİS Vekili

      Av. Yasemin ABASLI

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ