Eczacilar.net

Noter Çalışma Saatleri 2015-2016

Noter Çalışma Saatleri 2015-2016

Noter çalışma saatleri? Noter kaçta kapanıyor? Noter kaçta açılıyor?

Ülkemizde noterler hukukçu kimlikleri ile birlikte hizmet veren, tamamen bağımsız ve tarafsız olan kurumlardır. Noterler kişilerin irade beyanları ile işlem yapar ve yaptıkları tüm işlemleri belgelendirirler. Ayrıca verdikleri belgelere tam resmiyet kazandırma özellikleri de bulunur. Türkiye’de bulunan noterlerin tamamı 1972 senesinde kurulmuş olan Türkiye Noterler Birliğine bağlı olarak hizmet verirler. Noterlere günlük hayatımızın her aşamasında ihtiyaç duyabiliriz. Herhangi bir araç alımında ya da satımında, gayrimenkul alım ve satımında ve daha birçok işlemde noterlerin onayına ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda tamamen tarafsız olan noterlere başvurmak gerekir. Bu yüzden noterlerin çalışma saatlerini bilmekte ve buna göre hareket etmekte fayda vardır.

 

Noterler Hangi Saatler Arasında Hizmet Verirler?

Noter olarak hizmet veren kurumların mesai saatleri kamu kuruluşları ile benzerlikler gösterir. Noterler sadece hafta içi beş gün hizmet verirler. Hafta sonları noter olarak hizmet veren kurumlar çalışmazlar. Noter çalışma saatleri iki farklı kısımda değerlendirilir. Öğle öncesine kadar olan süre ve öğleden sonra olan süre olmak üzere noterlerin çalışma saatleri belirlenmiştir. Noter olarak hizmet veren kurumlar hafta içi sabah 08.30 saatlerinde çalışmaya başlarlar. Bu saatten itibaren dört saat boyunca hizmet veren noterler saat 12.30 da öğle arasına girerler. Bir saat boyunca öğle tatilinde olan noterler öğleden sonraki mesailerine ise saat 13.30 da başlarlar. Öğleden sonra yeniden çalışmaya başlayan noterler akşam 17.00 saatine kadar hizmet vermeye devam ediyor. Noterler ile ilgili işlem yapmak için noterlerin çalışma saatlerini bilmek kişilere büyük zaman kazandırabilir. Örneğin bir araç alışı için öğle arasına yakın bir saatte işlem yapılması gerekiyorsa ve öğle saatine kadar işlemlerin yetişmeyeceği düşünülüyorsa öğleden sonraki mesai başlangıcına kadar beklenmesi gerekebilir. Noter mesai saatlerini bilmek kişilerin ne kadar bekleyecekleri konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlar. Böylece noterler ile ilgili işlem yapılacağı zaman noterin o saatte çalışıp çalışmayacağını bilmek büyük avantaj sağlar.

noter çalışma saatleri 2015

Noterler Saat Kaçta Açılır ve Saat Kaçta Kapanır?

Günlük hayatımızda noterlere farklı saatlerde ihtiyacımız olabilir. Günün erken saatlerinde ya da akşam saatlerinde noterlere ihtiyaç duyulabilir. Böyle durumlarda noterlerin kaçta açıldığını ve kaçta kapandığını bilmek gerekir. Türkiye’de tarafsız bir şekilde hizmet veren noter kurumları aynı saatte açılır ve aynı saatte kapanırlar. Noter kaçta açılıyor sorusun cevabına ülkedeki tüm noterler için aynı cevabı verebiliriz. Noterler hafta içi her gün sabah 08.30 ‘da hizmet vermeye başlıyorlar. Bu saatten önce noterlere gittiğinizde işlem yapamazsınız. Bu yüzden erken saatlerde notere ihtiyaç duyduğunuzda saatin 08.30 olmasını beklemeniz gerekir. Hizmet vermeye başladıktan sonra aralıksız bir şekilde işlemler yapmaya devam eden noterler öğlen saatine kadar açık kalırlar. Öğlen molasında bir saat boyunca kapalı olan noterler saat 13.30 da yeniden hizmet vermeye başlarlar. Noter kaçta kapanıyor sorusun cevabı ise akşam 17.00’dur. Bu saatten sonra noterler kapanırlar ve hizmetlerini durdururlar. Bu saatlerin tamamı hafta içi geçerli olan sürelerdir. Hafta sonunda noterler kapalıdır ve hizmet vermezler. Bazı noterler akşam kapanışlarını saat 17.30 olarak yapabilirler, bu şekilde çalışan noterlerin açılış saatleri de yarım saat daha geç olabilir. Sürekli olarak noterler ile işi olan kişiler açısından noterlerin açılış ve kapanış saatleri çok büyük önem taşır. Noter işlemlerini gerçekleştirmek için beklemek istemiyorsanız noter saatlerini bilmenizde fayda vardır. Böylece noter saatlerine göre hareket etmiş olur ve hiç beklemeden işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Mng Kargo Çalışma Saatleri konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Noter Çalışma Saatleri 2015-2016
Makale Adı
Noter Çalışma Saatleri 2015-2016
Açıklama
Noter çalışma saatleri? Noter kaçta kapanıyor? Noter kaçta açılıyor?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ