Eczacilar.net

NASIL “İKİNCİ ECZACI” OLABİLİRİM?

yunus emre ayhan

yunus emre ayhan

NASIL “İKİNCİ ECZACI” OLABİLİRİM?

BU SÜREÇTE BENİ NE GİBİ DURUMLAR BEKLİYOR?

2

Değerli arkadaşlar, Bundan önceki yazımızda ikinci eczacının tanımını, hangi şartlarda eczaneye, hangi eczanelere alınacağını, maaşının ne olacağını, yasal dayanaklarını incelemiş olduğumuz yasa, yönetmelik ve genelgeden yola çıkarak anlamış olduk.
Bu yazımıza ikinci eczacı olabilmemiz için nasıl bir yol izlememiz, daha açık ifadeyle nasıl iş bulabileceğimizle başlayalım.
Bilindiği üzere TEB, 3 milyon ve üzeri ciro yapan eczanelerin ismini ve sadece illerini belirterek (ilçelerini belirtmeden) bir liste yayımlamıştı. Bu eczanelere ikinci eczacı olarak girebilmek için izlediğim, karşılaştığım yollar, yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

 

  1. Listedeki eczanelerin isimlerini internetten tek tek araştırıp, hangi eczane olduğunu bulmak gibi zor ve bıktırıcı bir yöntemle aramaya başladık. Aynı isimde birkaç eczanenin aynı ilde oluşu onlara ulaşmamızda bizlere zorluk çıkarıyordu. Bu yönteme başvurmamızın sebebi malumunuz listede ilçelere göre bir tasnifin yapılmamış olmasıydı.

    Bazı arkadaşlarımız illerindeki bu türden eczanelerin az oluşu sebebiyle onları ziyaret ederek de başvuruda bulunabilirler. Bu onlar için daha da avantajlı olacaktır. Takdir edersiniz ki İstanbul gibi büyük bir şehirde bu mümkün olmuyor. Bu durumda telefonla eczanelere ulaşmak en mantıklısı gibi görünüyor.

  2. Listede eczanesinin adı yayınlanan bazı eczacılarımız ise bağlı bulundukları eczacı odalarının ilan sayfasına “ikinci eczacı arıyorum” tarzında iş ilanlarında bulunmuştur. Telefon görüşmelerinde bazı eczacılarımız “biz odadan eczacı talep edeceğiz.” Şeklinde de yanıt vermişlerdi. Eczacı odalarına bu şekilde bir not bırakabilir ya da bazılarının yaptığı gibi “ikinci eczacılık yapabilirim.” tarzında ilanları sizler de verebilirsiniz.

 

Genel olarak bu şekilde iş başvurularında bulunabilirsiniz. Telefon görüşmelerinin neticesinde “Ben telefonunuzu kaydediyorum, ihtiyaç olursa size dönüş yapacağız.” cevaplarıyla karşılaşacaksınız.
Gelelim ikinci sorumuzun cevabına; Bu süreçte beni ne gibi durumlar bekliyor? derseniz, müsaadenizle bu kısmı biraz trajikomik haliyle sunmak istiyorum.

Görüşmeleri daha çok telefon aracılığıyla bir kısmını da bizzat kendilerini ziyaret ederek yapmış oldum. Bu aşamadaki mesleğimiz ve meslektaşlarımız hakkındaki özeleştiriyi bir sonraki yazımıza bırakarak telefon görüşmelerinden sizlere şunları aktarayım bir an önce…

 

– “İkinci eczacı almak zorunlu değil ki!”

– “Hee onu mu diyorsunuz, eczacım aldı onları” (ikinci eczacılardan bahsediyor. Fakat takip edebildiğim kadarıyla bu eczanenin hala ikinci eczacı bulamadığını da hayretle gördüm.)

– “Bizim eczacı biriyle görüşüyor, teşekkürler”

– Telefon hızlıca açıldı ve ikinci eczacıyı duyar duymaz “ yok sağolun” denilip kapatıldı. Nezaketen tekrar aradığımda “yok kardeşim, hakkınızı helal edin.”

– “Bir durun, ortalık netleşsin, ondan sonra bakacağız.”

– “Eczacımızın yedekte arkadaşları var.”

– “Karıkoca yedek eczacıları var.”

– “Odadan talep edeceğim bu durumda.”

– “Lütfen randevu alın, gelin, görüşelim.”

– “Bu eczane devredilecek yakında, devirden sonra arayın.”

– “Ben eczacı aldım.”

– “Var var, her gün arıyorlar zaten bizi.”

– “Anlaştık biz başka bir eczacıyla.”

– “Eczacı akrabalarım var.”

– “Tanıdık arkadaşı var zaten canım.”

– “Gel form doldur.”

 

Evet arkadaşlar bilerek bir gün yazacağımı, paylaşacağımı umarak not aldığım bu cevapları sizlerle paylaşıyorum. Yüz yüze görüşmelerde yaşadığım hayal kırıklıklarını ve mesleğe yönelik eleştirilerle bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın….

Tavsiyeler

 

  1. İkinci eczacı olmak isteyip telefon görüşmeleri yaparak listedeki eczanelerin telefonlarını kaydetmiş veya hangi ilçede olduğunu bilen arkadaşlarımız ile birlikte, TEB’in yayınladığı listeyi tamamlayarak diğer arkadaşlara kolaylık sağlayabiliriz.

    İstanbul’da bu durumda olan yaklaşık 75 eczanenin aşağı yukarı 40 tanesiyle görüşüp telefonlarını kaydetmiş durumdayım.Bu şekilde kaydı olan arkadaşlarla listeyi hızlı bir şekilde tamamlayıp herkesin kullanımına sunabiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ