Eczacilar.net

İkinci Eczacılardan İstenen Belgeler

yunus emre ayhan

yunus emre ayhan

İKİNCİ ECZACILARDAN İSTENEN BELGELER

VE BU BELGELERİN NASIL TEMİN EDİLECEĞİ

4

Sevgili arkadaşlar;

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi bu yazımızda ikinci eczacı olarak kabul edildikten sonra bizlerden istenen ve hazırlamamız gereken belgeler nelerdir? Ve bu belgeleri nereden nasıl temin edebiliriz? sorularına tavsiyelerle birlikte cevap vermeye çalışacağız.

Yayınlanan genelgeye istinaden bizlerden istenen belgeleri şu linkten bulabilirsiniz. Bunları madde madde haline getirelim ve açıklayalım.

http://www.iegm.gov.tr/PortalAdmin/Uploads/UnitPageAttachment/ce085fb861428.pdf

 

(Bu arada şöyle bir parantez de açmamız gerekiyor. Genelgede “il sağlık müdürlüğünce” yazmaktadır fakat bu işlemleri başlatmak için İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat ettiğimde şöyle bir cevap aldım; “Evet, orada il sağlık müdürlüğü yazıyor fakat Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerde fazla sayıda ilçe sağlık müdürlüğü bulunmaktadır. Başvurduğunuz eczanenin bağlı olduğu ilçe sağlık müdürlüklerine müracaat ediniz.” dendi. Bu da aklımızda olsun.)

 

İkinci eczacı belgesi düzenlenirken il sağlık müdürlükleri tarafından ikinci eczacıya ait

 1. T.C. kimlik numarası beyanı,* Verdiğimiz belgelerin tamamına yakınında T.C. kimlik numaramız yer aldığından bu madde ile ilgili olarak ayrı bir belge istenmedi. Teşekkürler.
 2. Sağlık Bakanlığınca tescil edilmiş eczacılık diplomasının il sağlık müdürlüğünce onaylı sureti,* Fakülteden almış olduğumuz diplomanın fotokopisinin üzerine ilçe sağlık müdürlüğünde çeşitli kaşe, damga ve imzalar kullanılarak diplomamız onaylı hale getiriliyor.
 3. Eczacılık yapmaya mâni mahkûmiyetin bulunmadığına dair yazılı beyanı,* Savcılıktan alınacak olan “Adli Sicil Kaydı” belgeniz istenmektedir.
 4. Mesleki faaliyetleri içerir özgeçmiş,* Yeni mezun iseniz çok da yazacak bir bilgimiz olmuyor. Normal bir cv doldurur gibi kısa bir özgeçmiş yazmanız yeterli olmaktadır.
 5. Mesleğini yapmayı engelleyecek bir hastalığı bulunmadığına dair sağlık raporu ile mesleğini yapmayı engelleyecek derecede iki gözünün görmekten mahrum olmadığına dair uzman hekim raporu,* Bu kısımda ilçe/il sağlık müdürlüğünüze hangi kurumdan alınan sağlık raporunu kabul edeceklerini sormanızda yarar var. Bizim ilçe sağlık müdürümüz hangi kurumdan alırsak alalım onaylayacağını ve yardımcı olacağını söylemişti. ( Sağlık ocaklarından rapor alınması konusunda bir değişiklik var sanıyorum.)

  Genel sağlık raporunda “mesleğini yapmaya ruhen ve fiziksel olarak….” İbaresinin olmasını istemektedirler.

  Göz raporunda ise yukarıda yazıldığı gibi “mesleğini yapmayı engelleyecek derecede iki gözünün görmekten mahrum olmadığı” şeklinde veya bu manada bir açıklama gerekmektedir. Göz raporu için “Uzman Hekim” hususuna dikkat edelim.

  Sağlık raporlarını çıkarırken de yanımıza 2 adet fotoğraf almayı unutmayalım.

 6. 2 adet vesikalık fotoğraf,
 7. Eczacının meslekten men cezası bulunup bulunmadığı bilgisinin yer aldığı eczacı odası kayıt belgesi,* Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz odaya dilekçe vererek temin ediyorsunuz. Eğer odaya kayıtlı değilseniz ilk önce odaya kayıt olmanız gerekmektedir. (Eczacı odasına kayıt için gerekli belgeler ve nasıl temin edileceklerini yazının sonlarına doğru açıklayalım.) Burada Eczacı Odası’na hitaben eczacınızın sizi ikinci eczacılığa aldığına dair dilekçesi ve sizin de bu işi kabul ettiğinize dair dilekçenizin olmasını istiyorlar.

  Bu belge TEB’den geldiği için bizlere ulaşması 1-2 haftayı bulmaktadır.

 8. Eczane sahip ve mesul müdürünün ikinci eczacı tayin dilekçesi,* Eczacının, ikinci eczacının TC kimlik numarası, adı soyadı belli olacak şekilde kendi adresini ve eczanesinin adını yazarak ikinci eczacıyı çalıştırmayı kabul ettiğine dair bir dilekçeyi ilçe/il sağlık müdürlüğüne hitaben yazması istenmektedir.
 9. İkinci eczacının görev ve sorumlulukları kabul ettiğine dair dilekçe,* Aynı şekilde ikinci eczacıdan da adını, adresini belirttiği eczanede çalışmayı, görev ve sorumluluklarını kabul ettiğine dair dilekçeyi ilçe/il sağlık müdürlüğüne hitaben yazması istenmektedir.
 10. İkinci eczacı daha önce başka bir işte çalışmışsa o işten ayrıldığını kanıtlayan belge istenecektir.

 

 1. İkinci eczacının görevden ayrılması durumunda ikinci eczacı belgesi il sağlık müdürlüğünce makam oluru ile iptal edilecek ve teslim alınacaktır.* Bunu gerçekleştiren daha oldu mu bilmiyorum fakat bildiğim kadarıyla işten ayrılırken ilçe/il sağlık müdürlüğüne dilekçe vererek gerçekleştiriyoruz. İşten ayrılırken de odayı haberdar etmemiz de istenebilir.

Peki, Eczacı Odası’na kayıt sürecimiz nasıldır? Hangi belgeler istenmektedir? Bunları nerelerden temin edebiliriz?

 

(İstanbul Eczacı Odası’na kayıt yaptırdığım için yazdıklarım bu odaya bağlı olarak anlaşılmalıdır. Her eczacı kendi bağlı olacağı eczacı odasının ilgili sitesine veya kurumuna müracaat ederek bu işlemleri öğrenmelidir. Odaya kayıtlar haftanın belli gün ve saatlerinde yapılıyor olabilir. Bu hususlara dikkat edelim.)

http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/?page=eczacirehber

 

ECZACI ODASINA KAYIT OLMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER
 1. KAYIT DİLEKÇESİ,

* Eczacı odasına kayıt olmak istiyorum şeklinde kısa bir dilekçe yazabilirsiniz.

 

 1. ÖZGEÇMİŞ,

Ad,soyad,doğum tarihi,yeri vs. gibi kimlik bilgilerinden sonra mezun olduğunuz okul vs. eğitim bilgilerini de içeren kısa bir özgeçmiş yazmanız yeterlidir.

 

 1. NÜFUS KAĞIDI SURETİ ( MUHTARLIKTAN )

* Bizler bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü’nden almıştık. Kabul edip etmediklerini sorup öğrenelim.

 

 1. İKAMETGAH SURETİ ( MUHTARLIKTAN )

* Bizler bu belgeyi Nüfus Müdürlüğü’nden almıştık. Kabul edip etmediklerini sorup öğrenelim.

 

 1. MEZUNİYET BELGESİNİN FOTOKOPİSİ, (ÖN YÜZÜ VE ARKA YÜZÜ NOTERDEN TASDİKLİ, YENİ TARİHLİ)

* Noterden tasdik etmeye 30-40 TL arası ücret alınmaktadır.

 1. 5 ADET VESİKALIK RESİM.

NOT : KAYIT İŞLEMLERİ SALI GÜNLERİ 12:00 ile 14:00 SAATLERİ ARASINDA YAPILACAKTIR.

( İşaretli kısımlar yorumlardır.Odanın açıklamaları değildir.

Bu işlemler sonunda bizlerden Eczacı Odası tarafından 202,5 TL tahsil edildi.)

 

Görüldüğü gibi ikinci eczacı olarak başvurmamız için gerekli belgeleri böylelikle açıklamaya çalıştık.

 

Tavsiyeler;

 

Eğer aklınızda bir eczane açmak ,ikinci eczacı,mesul müdür olmak varsa öncelikle Eczacı Odası’na kayıt olmanız gerekmektedir. (Doğrusu eczane açmak için gereken belgelerle ikinci eczacı olmak için gereken belgeler arasında 1-2 belge farkı var.) Eczacının çalışıp çalışmadığına vs. göre de yıllık aidatları olmaktadır.

 

Yazımızı bu konuyla ilgili olarak burada tamamlayalım. Sizden gelecek sorulara, yorumlara, eleştirilere göre farklı bir yazı dizisi daha oluşturabiliriz. Bilmediğimiz konuları beraber araştırarak beraberce verimli bir yazı meydana getirebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ