Eczacilar.net

İşte 1 yılda toplanan muayene ücreti tutarı

İşte 1 yılda toplanan muayene ücreti tutarı

İlaca ve doktora ulaşmada yaşanılan gelişmeler sağlık kurumlarına yapılan başvuruları önemle oranda artırdı.

Muayene ücretleri, katkı payları, ilaç farkları derken eczanelerimiz kendisinin olmayan ödemeleri tahsil etmekte önemli zorluklar çekmekte.

Ücretsiz bilinen sağlık harcamalarında vatandaştan 11 ayrı kalemde katkı payı alınıyor. Yapılan bir araştırmaya göre geçtiğimiz sene içerisinde muayene, reçete ve ilaç katılım payının yer aldığı 3 kalemden toplam 3 milyar tl tahsil edildi. Bu toplanan paraların önemli miktarını oluşturan ve önceki yıllarda hastanelerdeki vezneler aracılığı ile tahsili yapılan muayene ücretleri eczacılar olarak bizlerin anlatmakta güçlük çektiğimiz konuların başında gelmekte.

eczacilar-net-muayene-ucretleri

Eczanelerimizde yaşanan en önemli sorunların başında gelen muayene ücretlerine gelin bir de bu açıdan bakalım…

TÜİK verilerine göre 2000’li yılların başında 10.747 olan toplam sağlık tesisi sayısı 2015 yılı itibariyle 1528‘i yataklı olmak üzere 30.176 oldu.

Basit bir hesap yapmak gerekirse muayene ücretlerinin sağlık kurumlarındaki vezneler aracılığı ile tahsil edildiğini düşünecek olursak şöyle bir tabloyu ortaya koyabiliriz:

Sağlık kurumlarındaki veznelerde çalışmak üzere en az 2 vezne çalışanı düşünecek olursak 12 aydan kurum başına çalışanlarına 24 aylık bir maaş ödemesi gerçekleştirilecek demektir. Memur maaşı olarak da 1800 tl üzerinden değerlendirecek olduğumuzda yılda kurum başına çalışanlara 43.200 tl ödeme yapılacak anlamına gelmektetir.

2015 itibariyle 30.176 sağlık kurumu olduğu düşünüldüğünde senede toplam 1.3 Milyar TL vezne çalışanlarına maaş ödenmesi gibi bir gider kalemi olmuş olacaktı.

Bu uygulamayla muayene ücretlerinin eczanelerden tahsil edilmesi ile birlikte yılda 1.3 milyar TL tasarruf yapılıyorken bu tahsildarlığı yapmaya mecbur bırakılan eczanelerimizin daha da ekonomik sıkıntılara itilmesi sağlık sektörünü çıkmaza götürecek en önemli hatalardan olacaktır.

Eczacilar.net / ÖZEL HABER

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. HASAN dedi ki:

    36 yıllık eczacıyım eczanemi devredip istabul küçükçekmecedeki dükkanımda devam etmek isttiyorum nüfus kriterine göre eys ile puanımın yarısının hesap edileceğinide biliyorum.sorum şu kendimi garantiye almak için müracat ederken dilekçemde devredececiğimi belirtsem yerleştirmeye dahil olabilirmiyim.selamlar ecz.Hasan Hıncal

BİR YORUM YAZ