Eczacilar.net

İstanbul Eczacı Odası Kazandı

Danıştay, TEB’e DUR Dedi

İstanbul Eczacı Odası Kazandı

Türk Eczacıları Birliği’nin Yardımlaşma Sandığı Uygulamasına Danıştay Dur Dedi

İşte İstanbul Eczacı Odasının Resmi Web Sitesinden yapılan açıklama:

Bilindiği üzere Türk Eczacıları Birliği, Eczacı Odalarının üyeleri ile olan ilişkisini kesmek amacıyla Elektronik Bilgi Sistemi’ni (EBS) uygulamaya koymuştu. TEB yönetimi bu sistem üzerinden özellikle Yardımlaşma Sandığı ve aidat borcu olan kamu eczacısı, sanayi eczacısı, öğretim üyesi ve işsiz eczacıların hizmet almalarını engellemiş ve bu meslektaşlarımızın üyeliklerinin silinmesi için Eczacı Odaları üzerinde baskı oluşturmuştu. Elektronik Bilgi Sistemi (EBS) uygulaması, İstanbul Eczacı Odası tarafından açılan ve bugün halen devam etmekte olan dava ile yargıya taşınmıştı.

Bu baskıya direnen ve 1.780 üyesini silmeyen İstanbul Eczacı Odası arka arkaya iki kez denetlenmiş, Oda yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, bu karara direnenler çok ağır ithamlarla karşı karşıya kalmışlardı. Ayrıca İstanbul Eczacı Odası’nın tüm nakit gelirlerine ve hizmet araçlarına haciz konularak Türkiye’nin en büyük eczacı odası meslektaşlarından koparılmak istenmişti. Savcılık soruşturması kapsamında dönemin Oda yöneticileri savunmalarını vererek suçlamaları ortaya koydukları belgelerle reddetmişlerdi. Yargı sisteminde yaşanan deprem nedeniyle bir yıllık gecikmenin ardından Savcılık tarafından İstanbul Eczacı Odası yöneticileri hakkında takipsizlik kararı verildi.

Türk Eczacıları Birliği için bir yüzkarası olarak eczacılık tarihine geçecek bu uygulamalar karşısında İstanbul Eczacı Odası Yardımlaşma Sandığı’nın işleyişini yargıya taşımıştı.

Geçtiğimiz günlerde Danıştay, Yardımlaşma Sandığına yönelik İstanbul Eczacı Odası tarafından açılan dava ile ilgili kararını verdi. Yardımlaşma Sandığı üyeliğinin zorunlu olmaktan çıkarılması talebimiz Danıştay tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınırken, Yardımlaşma Sandığı aidatlarını ödemeyen meslektaşlarımızın Oda hizmetlerinden faydalanmasını engelleyen düzenlemenin ise yürütmesi durduruldu.

Yardımlaşma Sandığı yönetmeliğinin 14. maddesi;

“Sandığa ait o yılki yıllık aidatlarını ödeyemeyen üyeler oda ve sandık hizmetlerinden yararlanamayacakları gibi haklarında İcra ve İflas Kanunu hükümleri uyarınca işlem yapılır.”

şeklinde iken, Yardımlaşma Sandığı aidat borcu olan eczacı, Oda hizmetlerinden yararlandırılmamaktaydı.

Danıştay, oda ve ibaresinin yürütmesini durdurduğu için Yardımlaşma Sandığı’na aidat ödemeyen eczacılar, Eczacı Odası hizmetlerinin tamamından yararlanabileceklerdir.

Eczacı kamuoyuna önemle duyurulur.

İstanbul Eczacı Odası
Yönetim Kurulu

 

Özet
İstanbul Eczacı Odası Kazandı
Makale Adı
İstanbul Eczacı Odası Kazandı
Açıklama
İstanbul Eczacı Odası Kazandı
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ