Eczacilar.net

IŞİD tıp fakültesi kuracak!

IŞİD tıp fakültesi kuracak!

 

  • IŞİD Suriye’nin Rakka kentinde “tıp fakültesi” açacağını duyurdu. Fakülteye kayıt yaptıran öğrenciler 3 yılda doktor olacak.

İslam devleti kurmak amacıyla Irak ve Suriye’de bir çok bölgeyi işgal eden IŞİD, 2 milyar dolar olan yıllık bütçesini 2015’te 250 milyon dolar arttırma kararı aldı. 62 bankaya el koyan IŞİD, sadece petrolden günde bir milyon dolar para kazanıyor. Petrol dışındaki en büyük geliri ise zekat ve rehineler karşılığında ülkelerden aldığı fidye oluşturuyor.

Irak ve Suriye’de petrol kuyuları ve rafinerilerin bulunduğu bölgeler dahil stratejik bir çok kent ve kasabayı ele geçiren IŞİD, burada şeriat esaslarına dayalı düzen kurdu. Örgüt, Suriye’nin Rakka kentinde uygulamaya koyduğu sistemi, işgal ettiği diğer kentlere de taşıdı. Devlet düzeni şeklinde örgütlenen, sosyal yaşamı şerri esaslara düzenleyen örgüt, gelirleri ile de dikkat çekiyor. Kaçak petrol satışı, fidye, zekat geliri dışında zenginlerden yüklü miktarda aldığı vergi ile ekonomik altyapısnı oluşturan örgütün Irak ve Suriye’deki yıllık bütçesinin 2 milyar dolar olduğu belirtildi. Rudaw’ın haberine göre, IŞİD, 2 milyar dolardan oluşan 2015 bütçesinde 250 milyon dolarlık bir artış öngörüyor. IŞİD taraftarı bazı aşiret reislerine göre, kentlerin geliştirilmesinin yanında IŞİD fakirlere, dullara ve çocukları saldırılarda ölenlere maaş veriyor.

Petrol en önemli gelir kaynağı

Bu yıl 250 milyon dolar arttırılacağı açıklanan IŞİD bütçesinin Irak ve Suriye’deki örgüt denetimindeki bölgeleri kapsıyor. ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı David Cohen, IŞİD’in tahminlere göre petrolden günde 1 milyon dolar civarında gelir elde ettiğini söylemişti. Cohen, örgütün bir başka gelir kaynağının masum insanların kaçırılmasıyla elde edilen fidyeler olduğu, IŞİD’e yakaladığı gazeteciler ve Avrupalı rehineler için milyonlarca dolarlık ödemeler yapıldığını, “Sonuçta, IŞİD bu yıl fidyelerden en az 20 milyon dolar aldı” sözleri ile açıklamıştı. Financial Times gazetesi ise örgütün günlük gelirinin 1 milyon dolar ile 5 milyon dolar arasında olduğunu yazmıştı.

IŞİD’in gelirinin petrol satışı, fidye ve zekat toplamasının dışında şirket ve zenginlerden toplanan vergilerden oluşuyor. Irak’ta petrol kenti Tikrit, Musul, Felluce dahil 13 kentin işgal edilmesi sonrasında IŞİD, bu bölgelerdeki 62 bankaya el koydu.

IŞİD 3 yılda doktor yetiştirecek

Bu arada IŞİD, Suriye’nin Rakka kentinde “tıp fakültesi” açacağını duyurdu. Rûdaw’ın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, kent merkezinde bildiri dağıtan örgüt, kurulacak tıp fakültesine kayıt için öğrencilerden hazırlık yapmaları istendi. “IŞİD sağlık Divanı” imzalı bildiride, öğrencilerin 3 yıllık eğitimin ardından “doktor” olacağı, bu kapsamda 18-30 yaş arasında bulunanların bir ay içinde fakülteye kaydolabileceği bildirildi. Birçok ülkede olduğu gibi Suriye’de de tıp eğitimi 6 yıl.

Kaynak:MediMagazin

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ