Eczacilar.net

Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi Basında Geniş Yankı Buldu

Gelmiş geçmiş en büyük eczacılık kongrelerinden biri olarak gösterilen İVEK Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi, eczacılık camiasında olduğu gibi iç basında da geniş yankı buldu.

Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi Basında Geniş Yankı Buldu

İVEK tarafından düzenlenen Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi 28 – 30 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezinde binlerce ulusal ve uluslararası katılımcı ile gerçekleştirilecek.

Gelmiş geçmiş en büyük eczacılık kongrelerinden biri olarak gösterilen İVEK Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi, eczacılık camiasında olduğu gibi iç basında da geniş yankı buldu.

Kongre Organizasyon Komitesi yaşanan bu gelişmelerin üzerine “Basın Bilgi Notu” paylaştı

İşte o açıklama:

 

BASIN BİLGİ NOTU

 

ULUSLARARASI İLAÇ VE ECZACILIK KONGRESİ

BİNLERCE KATILIMCI İLE İSTANBUL’DA YAPILIYOR

 

İVEK tarafından düzenlenen Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi 28 – 30 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezinde binlerce ulusal ve uluslararası katılımcı ile gerçekleştirilecektir.

Kongrenin asıl amacı yakın gelecekte İstanbul’u Uluslararası İlaç ve Eczacılık toplantılarının merkezi haline getirebilmektir. Diğer bir amacı da serbest eczacıları, hastane eczacılarını, kamuda çalışan eczacıları, akademik eczacıları, eczacılık öğrencilerini, ilaç endüstrisini ve bürokratları bir araya getirerek eczacılık mesleğinin ve ilaç endüstrisinin sorunlarını paylaşmak ve çözüm önerilerini hep birlikte oluşturabilmektir. Aynı zamanda mesleğin geleceği eczacı adaylarının bilgi birikimlerini bugünden artırmak, mesleğe sahip çıkmalarını sağlamaktır.

Eczacılık ve ilaç sektörü uzun yıllardır çok önemli sorunlarla mücadele etmektedir. Eczacılar mesleklerini icra ederken gelecek kaygıları olmadan ideal ilaç ve eczacılık hizmetini artık hastalarına sunmak istemektedirler. Türkiye’nin ilaçta 2023 hedeflerine ulaşmasında önemli katkıda bulunacak “stratejik” konumdaki ilaç sektörü de her geçen gün ağırlaşan sorunlarını dile getirmeyi, çözüm önerilerini bürokratla birlikte tartışmayı ve belirsizliklerin giderilmesini beklemektedir. Bunları yaparken ulusal ve uluslararası tecrübelere sahip katılımcıların görüşlerinin de alınmasının çok önemli olduğu açıktır. Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi işte bu gerekçelerle yaklaşık 1.5 yıllık bir hazırlık dönemi ile tüm paydaşların görüşleri alınarak planlanmış ve hayata geçirilmiştir.

Ülkemizde ilaç ve eczacılık alanında geçmişte bazı fuarlar organize edilmiş olmakla birlikte yeterli ilgi görmemiş ya da sadece biz bize gerçekleştiriliyor durumda olunmuştur. İlaç ve eczacılık sektörünün hem ulusal hem de uluslararası paydaşlarının tamamının temsil edildiği böyle bir toplantı serisine ihtiyacı olduğu görülmüştür. Her toplantıda bir öncekinden tecrübeler edinerek gelişen, gelenekselleşen ve İstanbul’u ilaç ve eczacılığın uluslararası çekim gücü yapacak ve süreklilik arzedecek böyle bir toplantının ülkemize kazandırılması çok uzun yıllardan beri arzu edilmektedir.

2013 yılında ülke olarak geniş bir katılımcıyla bulunduğumuz Chicago’daki BioConvention toplantısında kongre ile fuar birlikteliği konseptinin uyumunu ve Dünya’nın tüm ülkelerinden katılım olduğunu müşahede edince orada bulunan Sayın Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun cesaretlendirmesi ve desteği yanında, dönüşte Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik’in de destekleri ile “İlaç ve Eczacılıkta Küresel Bilgi Paylaşımı” başlığıyla “Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi”nin hazırlıklarına başlanmıştır. Etkinlik bir kongre olmakla birlikte bir anlamda kongre ve fuar birlikteliği olan “Convention” tarzında düzenlenmiştir. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel’in başkanlığında yoğun bir gayretle hazırlanılan bu kongrede dolu dolu bilimsel bir program paydaşlarının görüşleri alınarak oluşturulmuştur.

Eczacılık mesleğine gönül veren, mesleğini daha iyi icra etmeyi baş kaygısı gören, sorunları her saniye yaşayan, bu meslek ve sektör için benim de söyleyecek bir sözüm var diyen tüm eczacılar ve eczacılık öğrencileri, ülkemiz için taş üstüne taş koymak amacıyla gece gündüz çalışan ilaç sektörünün çalışanları ve ilaç ve eczacılık için çaba sarf eden, sorunları gören ve çözmek için uğraşan bürokratlar, eczanelerin cefakar emekçileri olan eczane teknisyenleri, hasılı ilaç ve eczacılıkla ilgili olan tüm kesimlerin ilgi duyacağı bu kongreye katılım ücreti ödemeden katılmak mümkündür. Ancak özellikle açılış saatinde yoğunluk yaşanmaması açısından www.ivekkongre.com adresinden önceden elektronik kayıt yaptırılması önerilmektedir ki böylece kayıt sırası beklemeden kolayca toplantılara katılım sağlanabilecektir. Halen internet sitesi üzerinden kaydını gerçekleştiren katılımcı sayısı 3.500’ü geçmiştir. İsteyen katılımcılar girişte de kayıt yaptırabilirler.

İlaç ve eczacılıkla ilgili “benimde söyleyecek bir sözüm var” diyen herkesi bu büyük organizasyona bekliyoruz.

Saygılarımızla,

 

Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongresi

Organizasyon Komitesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ