Eczacilar.net

Hangi bitki kabızlıga iyi gelir

Hangi bitki kabızlıga iyi gelir

En sık karşılaştığımız rahatsızlıklardan biri da kabızlık. Gerek yediğimiz yemeklerden dolayı gerekse vücudun çalışmasında meydana gelen aksaklıklardan ötürü çok defa bu rahatsızlığı yakalanmışızdır..

Peki kabızlığın tedavisi nasıl olur? Hangi bitki kabızlığa iyi gelir ?

Adaçayı, kekik, sinameki gibi bitkiler bağırsak hareketliliği­ni fazlalaştırır­­. Bu bitkileri beraber ya da ayrı ayrı demleyip içebilirsiniz­. Zencefil çayı bağırsakların çalışmasına imkan vermekte­dir­­. Keten tohumu mide ve bağırsak problemlerine karşı iyi gelmektedir­­.

Kayısı: Yemeklerden sonra yenildiği zaman sindirime yardımcı olan yaş kayısı, birazcık fazla alınınca ishale yol açabiliyor­. Fakat bu yönüyle kabızlığa karşı mü­him bir ilaç aynı anda­. Güneşte kurutulmuş aşı kayısıyı sütle kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlığa karşı iyi bir sonuç el­de edebilirsiniz­. Bununla birlik­te beş tane kuru kayısıyı sıcak suyun içinde bir* iki saat beklettikten sonra bilhassa akşam yatma dan evvel yerseniz ve bu kürü üç hafta uygularsanız bağırsaklarınızı düzene soka­bilirsiniz­.

Erik: A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri yönün­den zengin bir meyve olan erik, kabızlık sorunun­da da birebir etkili­. Sindirim sistemi­ni çalıştırıp hazmı kolaylaştıran erik, iyi bir idrar söktürücü ve kabızlık gideren ­. Bilhassa komposto olarak düzenli yerseniz, bağırsaklarını­zın oldukça iyi çalıştığını göreceksiniz­. Kurutulmuş erik de kabızlığa karşı iyi bir ilaç­. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yemek, üzerine de suyunu içmek, kabızlık sorununa karşı oldukça etkili­.

Elma: Kabızlığı önlemek için lifli besinler tüketmeyi tavsiye ediyor uzmanlar­. İşte elma, bu besinler arasın­da en değerli bulunanlarından­. Zira 180 gramın­da 5 gram gibi yüksek bir lif zenginliğine sahip­. Sindirim sisteminde büyük rol oynayan elmada mevcut olan suda çözünen lifler ve suda çözünmeyen lifler kombinasyonu, bağırsak hareketleri­ni tetikliyor ve hızlandırıyor­. Lakin elmayı kabuklarını soymadan yemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekir­­. Çün­kü lif, kabuğun­da daha yoğun bulunmakta­dır­­. Bununla birlik­te elmayı yemekler den evvel yerseniz kabızlık sorununu gidermede daha tesirli olmakta­dır­­.

Üzüm: Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar verme­den sindirimi hızlandıran, bağırsak sistemi­nin çalışmasını düzene sokan ve bağırsak sancısını gideren üzümün bilhassa kuru olanı kabızlıkta birebir etkili­. Bir bardak kaynar suyun içerisi­ne 10 gram kuru üzüm ilave edip 10 dakika kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlık problemi­nin üstesin­den gele­bilirsiniz­. Bu üzüm kürün­den günlük olarak üç bardak içmeniz gerekir­­.

Pırasa: Bol vitamin, mineral ve türlü nitritleri ile şifa verici özelliği bulunmakta olan pırasa, mide* bağırsak rahatsızlıkların­da da oldukça etkili­. Pırasa yemeği­ni sevenler yaşadı! Pirinçsiz olarak ve zeytinyağlı pişirilen pırasa, kabızlık sorunun­da ve bağırsak florasını düzene sokma hususun­da oldukça etkili­. Haftada en az dört kere tüketmeniz kaydıyla…

Sinameki: Sinemaki­nin müshil etkisi, içeriğindeki antrachinon türevleri ve bir­takım glikozitlerden kaynaklanmakta­dır­­. Sinameki­nin yaprağını kabızlık sorunun­da kısa süreli olarak kullana­bilirsiniz­. Lakin kullanma süreniz 10 günü geçmemeli­. Aksi takdir­de bağırsaklarınız tahriş ola­bilir­­. Bu tahrişi asgari­ye indirmek amacı ile sinamekiyi yalnız başına değil, rezeneyle karıştıra­rak içmek daha münasip olmakta­dır­­. Hem yalnız başına içecek olduğunuz sinameki, karın ağrısı ve gaz da yapa­bilir­­.

Ispanak: Vücut için gerekli mineral ve vitaminlere sahip, zengin bir bitki çeşidi olan ıspanak, hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önleme özelliğine de sahip­. Bilhassa çiğ olarak salatada tüketildiği zaman iyi bir lif kaynağı­. Tabii çiğ olarak yemek istemeyip yemeği­ni de yapa­bilirsiniz­. Bir de ıspanağı kaynatıp balla tadlandırarak içmek, kabızlığa iyi geliyor­.

Lahana: Lahana, lifli besinlerden olduğun­dan hazmı kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor­. Haşlayıp balla tatlandırarak bir su bardağı kadar içebilecek olduğunuz gibi; yapraklarını sıkarak suyunu çıkarıp, bu suyu sabah aç karnına, öğleyin ve gece yatma dan evvel birer bardak içerek de yiyebilirsiniz­. Bununla birlik­te tane lahana yaprağını kaynatıp ılınan suyun­dan günde 2 ila 3 bardak kadar içerseniz de kabızlık problemi­nin önüne geçebilirsiniz­.

Zeytinyağı: Pek çok hastalığa yararı olan zeytinyağı kabızlık sorunun­da da etkili­. Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin olan zeytinyağı, hazmı çok ba­sit olduğundan, gıdaların bağırsaklar tarafı ile daha da iyi emilimi­ni sağlayarak bağırsakların çalışmasını düzenliyor­. Zeytinyağı, ayrıca bağırsaklar­dan yiyecek geçişi­ni kolaylaştırarak kabızlığa mani olmakta­dır­­. Unutmayın, sabah kahvaltı dan evvel alacak olduğunuz bir ya da iki çorba kaşığı zeytinyağı, kolay kronik kabızlığa faydalı olmakta­dır­­. Daha iyi sonuç almak amacıyla su ile karıştıra­bilirsiniz­.

Özet
Hangi bitki kabızlıga iyi gelir
Makale Adı
Hangi bitki kabızlıga iyi gelir
Açıklama
Hangi bitki kabızlıga iyi gelir
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ