Fizyoterapistlik Mesleği Yok mu Oluyor?

 • Haberin Tarihi: 17 Kasım 2014
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Fizyoterapistlik Mesleği Yok mu Oluyor?

Fizyoterapist Zekeriya Kalkan, “50 yıla aşkın süredir verdiğimiz mesleki mücadele sonucunda kazandıklarımızın neredeyse tamamını kaybettik”, dedi

Fizyoterapist Zekeriya Kalkan, “50 yıla aşkın süredir verdiğimiz mesleki mücadele sonucunda kazandıklarımızın neredeyse tamamını kaybettik”, dedi. İşte Kalkan’ın basın açıklaması…

Mesleki yasamızın yönetmeliğinin yayımlanması içinde yaklaşık 4 yıl metanet gösterdik .Ancak metanetle beklediğimiz yönetmeliğimiz  olumlu sonuçlanmadığı gibi ne olduğu da  belli olmayan,üstü kapalı, fizyoterapistlerin önüne engeller çıkaran, çağ dışı  tanımlamalarla yayımlandı.

Dünyanın diğer Ülkerlerinde fizyoterapistler mesleklerini bizlerin şuan arzu ettiği politikalar çerçevesinde icra ederken, maalesef biz Türkiye’deki fizyoterapistler olarak kendimizi geliştirmekten ziyade var olan çağdışı sağlık politikalarıyla uğraşmak zorunda bırakılıyoruz.

Eski sağlık bakanı Recep Akdağ ’ın  2010 yılında yaptığı açıklamada “Türkiye de fizyoterapistler kamu hastanelerini tercih etmiyor, fizyoterapist ihtiyacımız çok fazla”  diyerek  bunun üzerine, herhangi bir alt yapı oluşturulmadan, gerekli ve yeterli öğretim elemanı olmadan,  hem fizyoterapist yetiştiren üniversitelerde kontenjan sayısı % 200,  hem de  ftr bölümü bulunan üniversite sayısı 4 yıl içerisinde % 500 arttırıldı.

Şuan hastanelerin çoğunda fizik tedavi ihtiyacı olan hastaların, tedaviye alınacak  randevu tarihleri fizyoterapist yetersizliğinden dolayı aylar sonrasına verilmekte ve hastalar mağdur olmaktadır. Fizik tedavi, ortopedi, nöroloji..servislerinde ve yoğun bakımda yatan hastaların acilen fizyoterapiste ihtiyacı varken , sağlık bakanlığının tüm bu olanlara karşın 2014/2 kamu personeli alım sayısında fizyoterapist kontenjanının sadece 2 olması akla ve mantığa aykırıdır. Sağlık bakanlığının personel alım kriterlerine bakılacak olursa, koruyucu sağlık hizmetlerine hiç önem verilmemektedir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin olmazsa olmazı ve baş mimarı olan fizyoterapistlerin, sağlık bakanlığı tarafından göz ardı edilmesi, fizik tedavi hizmeti bekleyen hastaların hastalığının ilerlemesine neden olmakta ve geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmaktadır.Türkiye de sağlığın korunması ve  daha sağlıklı bir toplum oluşmasına yönelik koruyucu sağlık hizmetlerine hiç önem verilmemesi sağlık bakanlığının adının hastalık bakanlığı olarak özdeşleştirilmesi yanlış bir tabir olmayacaktır.

Türkiye ‘de hastalığa harcanan maliyet azaltılmak isteniyorsa; öncelikle hastalığın  oluşması engellenmelidir. Bu nedenle fizyoterapistlerin koruyu sağlık hizmetlerindeki etkinliği göz önünde bulundurulmalı ve sadece kamu hastanelerinde değil, halk sağlığı alanında da, aile hekimliği merkezlerinde de istihdam edilmesinin önü açılmalı ve zorunlu olmalıdır
Sağlık politikaları konusunda biz fizyoterapistler, hem mağdur hem de inkar edilme politikalarıyla karşı karşıya kalmaktan yıprandık. Üniversite sınavında milyonlarca insanın arasında ilk 10 bin 20 binlere girerek bu bölümü okuyanların sonunun bu şekilde olmasının tek sorumlusu sağlık bakanlığıdır.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bu yazıya 3 Yorum Yapıldı.

 • fzt.
  17 Kasım 2014 19:39

  Bakan bey meslegimizi görmezlikten geliyor.

 • musa
  17 Kasım 2014 20:25

  Zekeriya Bey çok güzel bir şekilde anlatmış durumu.Devletimizin gerekenleri biran önce yapması lazım yoksa hastalar çok mağdur olacak

 • Elif
  17 Kasım 2014 21:13

  Umarım bakanlık da sosyal medya ve basini takip ediyordur.. kaleminize sağlık..

Bir Yorum Yazın