Etkin Eczacılar Derneğinden Kış Uyarıları

  • Haberin Tarihi: 17 Kasım 2014
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Etkin Eczacılar Derneğinden Kış Uyarıları

Etkin Eczacılar Derneğinden Kış Uyarıları

Etkin Eczacılık Derneği, eczacılık mesleği mensuplarının koruyucu sağlıkta ve kronik hastalıkların yönetimindeki rolüne katkıda bulunmak amacıyla kış hastalıkları konulu kampanyasıyla, herkesi bu konuda eczacılarından veri (bilgi) almaya davet ediyor. Sıkça karıştırılan grip-soğuk algınlığı farkı ve korunma yollarına odaklanan kampanyada, hastalık halinde neler yapılacağı, hangi durumda doktora başvurulması gerektiği ve söz konusu hastalıklarda antibiyotiklerin hata kullanımı hususunda bilinçlendirme yapılacak olan .

‘Soğuklar yaklaşıyor, kendinize iyi bakın’ sloganıyla yaşama önceki kampanya çerçevesinde Etkin Eczacılık Derneği 4 ana başlık altında bilgilendirme yapmayı hedefliyor. Öncelikli olarak halk arasında sıkça karıştırılan grip-soğuk algınlığı farkı ve korunma yollarına odaklanan kampanya, sonraki adımlarda hastalık halinde neler yapılacağı, hangi durumda doktora başvurulması gerektiği ve söz konusu hastalıklarda antibiyotiklerin hata kullanımı hususunda bilinç uyandırmayı hedefliyor.

Etkin Eczacılık Derneği üyesi çok fazla sayıda eczanenin katılacağı kampanya ile danışanların ve hastaların bilgilendirilmesi ve özellikle çocuklar (okula giden ve 2 yaş altındaki çocuklar) olmak üzere hamileler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar (astım ya da diğer akciğer hastalığı, baskılanmış bağışıklık sistemi hastalığı, kronik böbrek, kalp, diyabet hastaları) gibi risk grubundaki kişilerin doktora başvurmaları hususunda uyarılması amaçlanıyor.

Öncelikli olarak dernek üyesi eczanelerin çalışanları mevzu ile alakalı eğitilecekler ve toplumda kış hastalıkları hususunda veri (bilgi) kaynağı olarak konumlanmaları sağlanacak. Bunun üzerine eczane ekibinin kış hastalıkları semptomlarını iyi tanıması, grip ve soğuk algınlığının farkını öğrenmesi, korunma, bağışıklık destekleri ve tedavi hususunda güvenilir veri (bilgi) sunabilmesi temin edilecek. Eczane ekibi mühim bir gündem konusu olan antibiyotiklerin gereksiz kullanımıyla alakalı olarak da hastaları bilgilendirerek lazım gelen olan durumlarda doktora yönlendirme yapacak.

Hastalık halinde ise öncelikle hastalığın doğru tanımlanması için lazım gelen sorular sorulacak. 16 yaş grubu altı Aspirin kullanımında Reye sendromu riski hususunda uyarılacak, semptomlara bağlı olarak ve özellikle yukarıda belirtilen risk grubundaki kişiler doktora yönlendirilecek.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bir Yorum Yazın