Eczacilar.net

Enerji eksikliği yaşayanlar dikkat!

Enerji eksikliği yaşayanlar dikkat!

Enerji eksikliğinin en büyük düşmanının Arı ürünleri olduğunu biliyor muydunuz?

Arı ürünleri doğanın en büyük mucizelerindendir. Bal, arısütü, polen ve propolis gibi arı ürünleri geleneksel olarak gıda ve şifa amaçlı tüketilirler.

Günümüzde Avrupa ülkelerinin genelinde arı ürünleri ile tedavi uygulanmaktadır. Çok eski dönemlerden beri ise Asya ülkelerinde birçok rahatsızlığın tedavisinde arı ürünleri kullanılmıştır. Geçmişten günümüze kadar gelen, arı ürünleri ile yapılan alternatif tedavi yöntemine –apiterapi– denir.

Süte benzemesi nedeni ile “arı sütü” ismini alan peltemsi madde apiterapide sıklıkla kullanılır. Özellikle çocukların gelişim dönemlerinde tercih edilir. Arı sütü diğer arı ürünlerinde de olduğu gibi komplex bir özelliğe sahiptir. İçerisinde B vitaminlerinin tamamı ile A, C, D, E vitaminleri, pek çok aminoasit, hormon ve enzim bulunmaktadır. Aynı zamanda güçlü bir karbonhidrat ve protein kaynağıdır. TÜBİTAK’ın yaptığı çalışmalar da arı sütünün bazı etkilerine değinilmiştir.* Bir diğer arı ürünü olan propolisin de 100 den fazla bileşeni vardır. En büyük özelliği arıların propolisi antiviral, antibiyotik, antifungal olarak kullanmasıdır. Propolisin bu özelliğinin insanlar üzerinde de etkili olduğuna dair bazı araştırmalar yapılmıştır.* Arıların çiçeklerden topladığı polen de şifa amaçlı kullanılan arı ürünleri arasındadır. Arı ürünlerinin ortak özelliklerinin bağışıklığa destek verici, cinsel gücü arttırıcı, enerji ihtiyacını karşılayıcı, sperm ve yumurta kalitesini arttırıcı olduğu iddia edilmektedir. Tüm ürünlerin yoğun bileşimler içermesi sebebiyle apiterapi alternatif tedavi yöntemleri içerisinde önemli bir yer edinmiştir.

Doğanın bizlere sunduğu değerli ürünlerden bazıları da ginseng, kuşburnu ve birçok meyve ve sebzede bulunan C vitaminidir. Ginseng Uzak Doğu ülkeleri tarafından cinsel gücü arttırmak ve günlük enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. Günümüzde de Avrupa ülkelerinde bu amaçla tüketilmektedir. Kuşburnu da içerdiği A,E, K, P,B1, B2 vitaminleri ile yoğun miktarda C vitamini ve flavanoitler içerir. C vitamini ise bilimsel olarak bağışıklığı kuvvetlendirdiği ve enerji verdiği kanıtlanan bir vitamindir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ