Eczacilar.net

En iyi diş macunu, en iyi diş fırçası

En iyi diş macunu, en iyi diş fırçası

En iyi diş macunu, en iyi diş fırçası

İnsanların en çok ihmal ettiği organları ağız ve dişlerdir.Yani diş ve diş eti hastalıkları çok önemsenmeyen sağlık sorunlarından biridir. Hayat standardımızı doğrudan etkilemediği sürece (ağrı ve şişlik gibi) doktora gitme ihtiyacı ne yazık ki duyulmuyor.

Diş sağlığını korumak için en önemli nokta diş fırçalamak ve bu fırçalama işlemini alışkanlık haline getirmektir.Dişler doğru ve düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.Uygun bir fırça kullanılmalıdır.

Diş fırçalarının da bir kullanım ömrü vardır ve 3 ayda bir mutlaka değiştirilmelidir.Diş fırçalarının kılları sağa sola yatıp şekil ve form değiştirmeye başladığında artık değiştirme zamanı gelmiştir.

Dil yüzeyleri unutulmamalıdır.Dil yüzeyinde de bakteri birikimi olabilir.Bazı diş fırçalarının dil yüzeyleri vardır ve bu yüzeyler kullanılabilir.

Diş fırçalamak tek başına ağız hijyenini sağlamakta yeterli değildir.Fırçalama işleminden sonra dişlerin birbirine temas ettiği ara yüzeyler diş ipi ile temizlenmelidir, eğer ara yüzeylerde aralıklar var ise o zaman yüz fırçaları kullanılmalıdır.Ara yüz temizliği her akşam diş fırçaladıktan sonra mutlaka yapılmalıdır.

Diş fırçamız nasıl olmalıdır

-Fırçanın kılları naylon olmalıdır.Doğal kıllı fırçalar fazla su çeker ve fırçalamaya başladıktan sonra sahip olması gereken sertliği kaybeder.

-Fırçanın kılları yuvarlatılmış ve düz kesimli olmalıdır.Düz kesimli olmayan ve girintili çıkıntılı fırça başları düz kesimlilere göre bakteri plağı temizliğinde hem daha az etkilidir hem de dişetini travmatize edip diş eti çekilmesine sebep olur.

-Kıl demetleri fırça başının genişliğine göre 3 veya 4 sıra olmalıdıryani fırça sık kıl demetli olmalıdır.

-Fırça başı küçük olmalıdır.Arka bölgelere rahat ulaaşbilmek için fırça başının büyük olmaması gerekir.Ayrıca fırça başının büyük olması bulantı refleksi güçlü olan bireylerin diş fırçalanmasını olumsuz etkiler.

-Orta sertlikte bir fırça idealdir ancak bazı özel durumlarda yumuşak fırça önemlidir.Örneğin diş eti ameliyatlarından sonra bir süre yumuşak diş fırçası kullanılabilir.

en-iyi-dis-fircasi-eczacilar-net

Hangi diş macunu?

Diş macunları ağız hijyeninin sağlanmasında diş fırçasıyla birlikte kullanımında vazgeçemediğimiz bir üründür.Diş macunları çeşitli maddelerin karışımlarından oluşur.Bunlar arasında temizleyici, nemlendiri, koruyucu, aşındırıcı, yüzey aktif maddeler, aromatik maddeler ve özel etkili maddeler sayılabilir.

Son yıllarda anti plak ve anti tartar etkili diş hassasiyetini azaltan diş macunları sıklıkla kullanılmaktadır.Çeşitli ihtiyaçlara yönelik diş macunları vardır.Ağız kokusunu önlemek, çürüğü engellemek, hassasiyeti gidermek…Macun seçimi ağız sağlığının durumuna göre diş doktoru tarafından yapılmalıdır.

Ağız temizliğinde esas olan diş fırçasının etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Diş macunları yardımcıdır, mucizeler yaratmaz.Doğru diş fırçalama yöntemleriyle kullanıldıklarında çürüğü ve diş eti hastalıklarını önlerler. Bazı spesifik özelliklere sahip diş macunları haricinde macunlar hoş aromaları ve köpürmeleri nedeniyle diş fırçalamayı kolaylaştırırlar.

Dr. Yüksel KÜPELİ

Etkin Sağlık

Özet
Makale Adı
En iyi diş macunu, en iyi diş fırçası
Açıklama
En iyi diş macunu, en iyi diş fırçası
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ