Eczacilar.net

Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir

Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir

Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir, Eczacılara burs

Üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin en büyük sorunlarından biridir burs. Özellikle İstanbul gibi herşeyin pahalı olduğu metropol şehirlerde okuyan öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca maddi olarak sıkıntı çekmemek adına burs veren kurumları aramaya koyulmakta ve üniversite öğrencilerine burs veren kurumlarla irtibata geçmektedirler. Günümüzde Eczacılık öğrencilerinin nerelerden burs alabileceği ile bilgi eksikliği var.Bu sebeple bu boşluğu doldurmak amacıyla bu makaleyi hazırlamaya karar verdik. Bu yazımızda da eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

1-) Eczacı Odaları

Bir eczacılık öğrencisi ilk olarak eczacı odalarının kapılarını çalmalıdır burs başvurularında. Çünkü geleceğin eczacıları olan eczacılık öğrencilerine burs vermek her eczacı odasının asli görevlerindendir. Fakat üzülerek söylüyoruz ki çoğu eczacı odası burs verme noktasında istenilen konuma gelmiş değil. Burs veren eczacı odalarından birkaçı: İstanbul Eczacı Odası, Sakarya Eczacı Odası, Kocaeli Odası, Batman Eczacı Odası…

2-) İlaç Firmaları

Eczacılık mesleğinin en önemli paydaşlarından biri de İlaç firmaları. İlacı en iyi bilen meslek grubu olan eczacılık, ilacın üretim yerleri olan ilaç sanayiinde en önemli konumda kendisine yer buluyor. Üretim depertmanı, arge, pazarlama ve daha birçok alanda eczacılar görev alır. Eczacılık mesleğine bağlı olarak vücut bulmuş olan bu sanayii kolunda da eczacılık öğrencilerine burs veren kurumlara yer yer rastlayabiliyoruz. Eczacılık öğrencilerine burs veren kurumlar arasında hala tatmin edici sayıda firmayı göremesek de eczacılık öğrencileri için burs bulabilecekleri bir kapı olarak ilaç firmalarını gösterebiliriz. Eczacılık öğrencilerine burs veren ilaç firmalarından birkaçı olarak Adeka İlaç firması, Abdi İbrahim olarak gösterilebilir.

3-) Ecza Depoları

Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir sorusuna verilen cevaplardan biri de Ecza Depolarıdır. Eczacılık Öğrencilerine Burs veren depolar arasında Hedef Ecza Deposu, Selçuk Ecza Deposu gösterilebilir.

4-) Özel Vakıflar/Dernekler

a) ANK VAKFI

Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakfı eczacılık öğrencilerine burs veren vakıfların başında gelmektedir. Başvuru tarihleri 15 Eylül – 30 Eylül arasında olup başvurular http://www.ankvakfi.org.tr/bursbasvuru/ adresinden yapılacaktır. Her yıl yüzlerce eczacılık öğrencisine burs veren ANK Vakfı, sektörde eczacılık öğrencilerine en çok burs veren kurumlar arasında 1.sıradadır.

b) Akkanat Sağlık ve Eğitim Vakfı

Akkanat Sağlık ve Eğitim vakfından burs almak isteyen öğrenciler başvuru için gerekli belgeleri vakıf adresine posta yoluyla ulaştırmak zorundadırlar.

c) Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV)

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), Süleymaniye Külliyesinde yer alan köklü vakıflardan biridir. Birçok fakülteden öğrenciye burs veren KOCAV’ın burs verdiği fakülteler arasında Eczacılık Fakülteleri de bulunmaktadır.Başvurular Ekim-Kasım ayı arasında vakıf merkezine gidilerek başvuru öğrenci tarafından yapılmaktadır.

d) Hakkı Ekşi Vakfı 

Hakkı Ekşi Vakfı, Sağlık fakültelerinde eğitim gören öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer almaktadır. Başvurular 14 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında vakfın internet sitesi üzerinden yapılır.

e) Çamlıca Vakfı

Çamlıca Vakfı, “ÜLKER” grubunun kurmuş olduğu bir vakıftır. Üniversitede eğitim gören ve maddi yardıma muhtaç kişilere burs vermektedir. Burs verilen öğrenciler arasında eczacılık öğrencileri de bulunmaktadır.

Başvurular vakıf merkezine gidilerek yapılmaktadır.

f) Birlik Vakfı

Birlik Vakfı, en köklü vakıflar arasında yer almakla beraber kuruluşu çok eskilere dayanmaktadır. Vakıf büyük ölçüde burs yardımı yapamıyor olsa da bünyelerinde organize oldukları öğrenci kulüplerinden biri olan “eczacılık kulübü” nün çalışmalarını yürütecek ve maddi yardıma muhtaç öğrencilere kısıtlı imkanlarıyla burs vermektedir. Başvurular Vakfın Çemberlitaş’taki genel merkezine gidilerek yapılmaktadır.

g) Bereket Vakfı

Bereket Vakfı, KuveytTürk Group’un kurmuş olduğu bir vakıftır. Fakülte ayrımı yapmaksızın her yıl binlerce üniversite öğrencisine burs yardımı yapmaktadır. Burs veren kurumlar arasında en yüksek miktarlarda burs ödemesi yapan kurumlar arasında başı çeken Bereket Vakfı’ndan burs alabilmek de pek kolay olmamaktadur. İstenilen şartlar arasında maddi ihtiyaç sahibi olmak ve eğitim ortalamasının belli bir not ortalamasının üstü olması koşu vardır. Bursların devamı için alttan ders bırakmama şartı vardır. Öğrenci alttan ders bıraktığı takdirde bursu kesilir. Başvurular ise eylül ayının sonlarında internet üzerinden olmaktadır.

h) ETİ Bursu

ETİ Şirketinin sosyal sorumluluk amacı ile kurmuş olduğu vakıftır. Özellikle TIP öğrencileri olmak üzere üniversitelerde eğitim gören öğrencilere burs yardımı yapmaktadır.Başvurular kurumun internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

ÖZEL HABER / Eczacilar.NET

Özet
Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir
Makale Adı
Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir
Açıklama
Eczacılık öğrencileri nerelerden burs alabilir, Eczacılara burs
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kemal dedi ki:

    arşiv için teşekkürler

BİR YORUM YAZ