Eczacılar eczanelerini kapatıp mesleğini değiştiriyor

  • Haberin Tarihi: 11 Ekim 2014
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Eczacılar eczanelerini kapatıp mesleğini değiştiriyor

Türeli, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu soru önergesinde eczacıların sorunlarını gündeme getirdi.

Türeli, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu soru önergesinde eczacıların sorunlarını gündeme getirdi.
Eczacıların oluşturduğu sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan raporlarda, Türkiye’de son bir yıl içerisinde bin eczanenin kapandığının, 4 bin eczanenin de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunun görüldüğünü belirten Türeli eczanelerini kapatan eczacıların çoğunun işsiz kaldığını, kimisinin de başka bir üniversite okuyarak meslek değiştirdiğine dikkati çekti.
Eczacılık fakültelerinden her yıl ortalama 1.500 mezun verildiğini anımsatan Türeli, “Mezunların açtıkları eczanelerin ise en fazla 3 yıl dayanabildiği daha sonra kapandığı belirtilmektedir. Bu nedenle, eczacılar ayakta kalabilmek için bitkisel ilaç satıp, promosyon vermeye başlamışlardır” dedi.

-KAPANMA GEREKÇELERİ NELERDİR?-

Eczanelerin içerisinde bulunduğu ekonomik dar boğaza ilişkin bir an önce kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini ifade eden Türeli, önergesinde şu sorulara yer verdi:

-2003-2013 yılları arasında kaç eczane kapanmıştır? Bu eczanelerin kapanma gerekçeleri nelerdir?”

“-Sağlık hizmetlerinin önemli bir halkası olan Eczacılık sektöründeki bu kötü gidişata ilişkin Bakanlığınızda bir değerlendirme yapılmış mıdır?

-Eczacılık sektöründe yaşanan sıkıntıyı giderebilmek amacıyla hazırlanmış bir proje var mıdır? Varsa projenin detayları hakkında bilgi verir misiniz?

-İşsiz kalan eczacıların yaşadığı sorunlara ilişkin çözümler üretilmesi düşünülmekte midir?

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • nurhan
    12 Ekim 2014 11:11

    Hastane eczanelerinde eczacilarin yapacagi isi hemsirelere yaptiriyorlar. Hemsire sayisi eczaci sayisindan fazla, tabela bakip ilac hazirlayip nobet tutuyorlar. Mali sarumluluklari yok. Bu hemsirelerin yerini eczacilar almali.Hastanelerdeki eczaci kadrolarinin sayisinin arttirilmasi icin talepde bulunulmali. Boylece issiz kalan eczacilarin bir kismi hastanelerde calisabilir…

Bir Yorum Yazın