Eczacilar.net

Eczacılar eczanelerini kapatıp mesleğini değiştiriyor

Türeli, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu soru önergesinde eczacıların sorunlarını gündeme getirdi.

Eczacılar eczanelerini kapatıp mesleğini değiştiriyor

Türeli, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu soru önergesinde eczacıların sorunlarını gündeme getirdi.
Eczacıların oluşturduğu sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanan raporlarda, Türkiye’de son bir yıl içerisinde bin eczanenin kapandığının, 4 bin eczanenin de kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunun görüldüğünü belirten Türeli eczanelerini kapatan eczacıların çoğunun işsiz kaldığını, kimisinin de başka bir üniversite okuyarak meslek değiştirdiğine dikkati çekti.
Eczacılık fakültelerinden her yıl ortalama 1.500 mezun verildiğini anımsatan Türeli, “Mezunların açtıkları eczanelerin ise en fazla 3 yıl dayanabildiği daha sonra kapandığı belirtilmektedir. Bu nedenle, eczacılar ayakta kalabilmek için bitkisel ilaç satıp, promosyon vermeye başlamışlardır” dedi.

-KAPANMA GEREKÇELERİ NELERDİR?-

Eczanelerin içerisinde bulunduğu ekonomik dar boğaza ilişkin bir an önce kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini ifade eden Türeli, önergesinde şu sorulara yer verdi:

-2003-2013 yılları arasında kaç eczane kapanmıştır? Bu eczanelerin kapanma gerekçeleri nelerdir?”

“-Sağlık hizmetlerinin önemli bir halkası olan Eczacılık sektöründeki bu kötü gidişata ilişkin Bakanlığınızda bir değerlendirme yapılmış mıdır?

-Eczacılık sektöründe yaşanan sıkıntıyı giderebilmek amacıyla hazırlanmış bir proje var mıdır? Varsa projenin detayları hakkında bilgi verir misiniz?

-İşsiz kalan eczacıların yaşadığı sorunlara ilişkin çözümler üretilmesi düşünülmekte midir?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. nurhan dedi ki:

    Hastane eczanelerinde eczacilarin yapacagi isi hemsirelere yaptiriyorlar. Hemsire sayisi eczaci sayisindan fazla, tabela bakip ilac hazirlayip nobet tutuyorlar. Mali sarumluluklari yok. Bu hemsirelerin yerini eczacilar almali.Hastanelerdeki eczaci kadrolarinin sayisinin arttirilmasi icin talepde bulunulmali. Boylece issiz kalan eczacilarin bir kismi hastanelerde calisabilir…

BİR YORUM YAZ