Eczacilar.net

Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Puanları 2015–2016

Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Puanları 2015–2016

Dokuz eylül üniversitesi taban puanları 2015-2016, Dokuz eylül üniversitesi taban sıralaması, Dokuz eylül üniversitesi puanları 2015-2016

YGS’nin sona ermesi ve hem soruların hem de sonuçların açıklanması ile birlikte, üniversite sınav maratonunda da önemli bir virajın dönüldüğünü görüyoruz. Adaylar açısından, artık üniversitelerin kontenjan aralıkları ve taban puanların araştırılması da, en az LYS için hazırlık kadar önem kazanmış durumda. Başta ekonomik faktörler ve başarı puanları olmak üzere, üniversite adayları için seçim konusunda çok farklı kriterin bir araya geldiğini görmekteyiz. Ülkemizin, içerisinde bulunduğu durumlar da göz önüne alındığında, özellikle farklı bir şehirde, uzun yıllar boyunca okumanın gerek aileler, gerekse de öğrenciler açısında oldukça zorlayıcı bir durum olduğu da göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Ancak iyi bir kariyerin en önemli şartlarından birisi olan iyi bir üniversitede eğitim görmek, şartlar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, bazı üniversitelerin her zaman için seçimlerde öde olmasını sağlamakta.

İşte bu doğrultuda, ülkemizin en köklü ve en kaliteli eğitim veren üniversitelerinden birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi için de, adaylar şimdiden Dokuz Eylül Üniversitesi taban puanları konusunda araştırma yapmaya başladılar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, sınav sistemlerinde yapılan değişikliklerin, hem taban puanlarda hem de açılacak kontenjanlar konusunda önemli değişikliklere yol açacağı. Taban sıralaması konusunda önemli bir değişikliğin olması beklenmezken, taban ve tavan puanlarda oluşabilecek değişiklikler sonucunda, seçim yapacak adayların taban sıralamasına daha çok dikkat etmeleri tavsiye edilmekte.

Dokuz Eylül Üniversite puanları ve diğer üniversitelerin taban ve tavan puanlarında, bu senenin LYS sınavlarının oldukça belirleyici olabileceği düşünülmekte. Bunun en büyük nedeni ise, değişen sınav sistemi ile birlikte özellikle 2015 LYS maratonunda çıkacak soruların, adaylar için çok daha zorlayıcı bir nitelikte olmasının beklenmesi. Bilindiği gibi, LYS içerisinde oldukça farklı ve geniş bir alanda sınav uygulaması yapılmakta. Bu durum ise, geçmiş dönemde yer alan bazı konuların, sınavda özgül ağırlıklarının düşmesine neden olacak gibi duruyor. Örneğin geometri konularının ve çıkacak soruların puan aralıkları eskisine oranla düşüş gösterecek. Bu durum ise, Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi gibi alanlarda seçim yapacak adaylar açısından, bazı değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olacak.

İşte bu nedenle, sınav sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi içerisinden bölüm seçmek isteyen adayların, Dokuz Eylül Üniversitesi taban sıralaması konusunda daha kapsamlı bir araştırma yapmaları tavsiye ediliyor. Yukarıda da belirtildiği gibi, taban ve tavan puanlarda önemli değişikliklerin yaşanması beklenirken, nispeten daha istikrarlı bir yapıda olan başarı sıralaması, öğrencilerin önlerini daha net görebilmeleri için güvenilir bir kaynak konumunda olacak.

LYS içerisinde alınacak sonuçların ve Türkiye ortalamasının durumuna göre ise, geçmiş dönemlere oranla, çok daha az net sayıları ile daha yüksek sıralarda yer alabilmenin mümkün olduğunu belirten uzmanlar, bu nedenle Dokuz Eylül Üniversitesi puanları konusunda, adayların daha esnek davranmaları ve artı – eksi alanında daha geniş bir seçim aralığında hareket etmeleri gerektiğini belirtmekte. Bütün bunların yanında, tercih edilecek olan alanın kendi iç yapısı ve tercih faktörü gibi durumlar da ele alındığında, kesin durumun ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Yine de her üniversite sınavı döneminde, en önde tercih edilen üniversitelerden birisi olması nedeniyle, Dokuz Eylül Üniversitesi taban puanları konusunda, geçmiş yıllara benzer puanların, artı ya da eksi değerlerde oynamalar ile yine adayların karşısına çıkabileceğini söylemek mümkün. Bu açından, seçim için sağlıklı bir karara varabilmek için, geçmiş yılların puan değerleri ve bu yılın sonuç ortalamalarının bir arada değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Peki Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Puanları ne durumda ?

a b c d e f g h i

Bir önceki makalemiz olan Karabük Üniversitesi Taban Puanları konulu makalemizi incelemenizi öneririz.

Eczacilar.net

Özet
Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Puanları 2015–2016
Makale Adı
Dokuz Eylül Üniversitesi Taban Puanları 2015–2016
Açıklama
Dokuz eylül üniversitesi taban puanları 2015-2016, Dokuz eylül üniversitesi taban sıralaması, Dokuz eylül üniversitesi puanları 2015-2016
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ