D vitamini

  • Haberin Tarihi: 3 Şubat 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
D vitamini

D vitamini

D vitamini

D vitamini (diğer adıyla kalsiferol)  vücudumuzu taşıyan iskelet sistemimiz için çok büyük önem taşır.Toplumuzda D vitamini eksikliği sıklıkla görülmektedir.D vitamininin esas kaynağı güneştir.Günlük D vitamini ihtiyacımızın büyük çoğunluğunu güneş ışınlarından elde ederken besinlerimizden de düşük bir miktar da olsa D vitamini alırız. D vitamininden zengin besinler arasında süt ve süt ürünleri, karaciğer, yumurta sarısı ve yağlı balıkları sayabiliriz

D vitamininin vücudumuzdaki yolculuğu

D vitamini iki formda bulunur.Bunlardan birincisi Vitamin D2 olarak adlandırılan Ergokalsiferoldür.İkincisi ise Vitamin D3 olarak adlandırılan Kolekalsiferoldür.Vitamin D2 bitkisel kaynaklıdır. Vitamin D3 cildimizin UV radyasyona maruz kalması sonucunda oluşur.Vitamin D2 ve D3 karaciğer tarafından 25-hidroksivitamin D formuna dönüştürülürler.Bu form dolaşıma geçerek böbreklere gider ve orada aktif form olan Kalsitrol yani 1,25-Dihidrosivitamin D oluşur. D vitamini seviyemiz serumda 25-hidroksivitamin D seviyesi ile belirlenir.
d-vitamini-eksikligi-eczacilar-net

Hamile ve Emziren Annelerde D vitamini Kullanımı

Gebe ve emziren kadınların güneş ışınlarından yararlanması hem kendileri için hem bebekleri için önemlidir.Anne sütündeki D vitamini çocuğun gereksinimini karşılayacak düzeyde değildir. Bebeğin güneş ışığı görmesi önemlidir.Sonbaharda ve kışın doğan bebeklerde ise ilave D vitamini verilebilir. 0-1 yaş arası D vitamin alımı günlük 400U, 1-70 yaş arası günlük 600U olmalıdır. Sağlık Bakanlığının gebelere D vitamini destek programı çerçevesinde geveye uygulanacak D vitamini  desteği hamileliğin 12. haftasından itibaren başlar ve hamilelik süresince devam edilir, doğum sonrası ise 6 ay sürdürülür.Doğum öncesi dönemde gebelere ve doğumdan sonraki dönemde annelere uygulanacak D vitamini dozu günlük olarak tek doz olmak üzere 1200İU-9 damla olmalıdır.

Yaşlılarda D vitamini kullanımı

Yaşlanma ile birlikte besinler ile alınan D vitamini emiliminde ve deride sentez edilmesinde azalma olur.Dışarı çıkamayan yaşlıların veya yatalak durumdaki hastaların doktor tavsiyesine göre kalsiyum ve D vitamini almaları gerekmektedir.

D vitamini neden önemlidir

-Kanda bulunan kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda olmasını sağlar.

-Bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlar.

-Kemiklerin ve kasların güçlü olmasını sağlar.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

-Pankreas bezinden insülin hormonunun salgılanmasını düzenler.

-Damarlardaki kan basıncının düzenlenmesini sağlar.

-Kemik ve diş dokusunun gelişimini sağlar.

-Depresyon ve şizofreni gibi hastalıklardan korunmayı sağlar.

Özet
Makale Adı
D vitamini
Yazar
Açıklama
D vitamini, D vitamini eksikliği

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın