Eczacilar.net

Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?

Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?

Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır, çapraza kalınca ne olur

Üniversite öğrencilerinin en sık yaşadığı sıkıntılardan biri çapraza kalmak

Çoğu üniversite öğrencisinin aklının ucunda bir yer kaplar çapraza kalma mevzusu. Geçilemeyen sınavların ardından bütünlemelere, yaz okullarına bırakılan ümitlerle birlikte anılır çapraza kalmak

Peki nedir bu Çapraza Kalmak ?

Çapraza kalmak ifadesini tanımlarken kullanacağımız AGNO (Ağırlıklı Not Ortalaması) alt sınırı üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber çoğu üniversitede 4’lük harf-not sistemi üzerinden 1.8 olarak belirlenmiştir. Biz de makalemizde konuyu bu ortalama üzerinden anlatacağız.

Örnek üzerinden konuyu açıklamaya çalışalım:

Ahmet adında bir üniversite öğrencimiz olsun. Ahmet bu sene kazandığı Eczacılık Fakültesi‘nde ilk döneminin ardından girdiği vize-final-bütünleme sınavlarının açıklanmasıyla dönem sonu bir not ortalaması oluşur. (ANO)

Açıklanan dönem ortalamasınının 1.8 altı olduğunu varsayalım. Ahmet ilk döneminde 1.8’in altına düşerek tehlike potasına girmiş bulunmakta. Bu demek değildir ki ahmet çapraza kaldı. Hayır, Ahmet’in çapraza kalıp kalmayacağı mevzusu ikinci dönem sonunda da oluşacak genel ortalamasının 1.8’in üzerinde olmaması halinde gerçekleşir.

Yani Ahmetin birbirini takip eden iki dönem üst üste genel ortalaması (AGNO) 1.8’in altında olursa Ahmet, çapraza kalmış olur. Burada kritik nokta “birbirini takip eden iki dönem” ifadesidir. Eğer Ahmet, ilk dönem 1.8’in altında kalmış ise ikinci dönem biraz daha çalışıp ortalamasını 1.8’in üzerine çıkarmayı başarmışsa çapraza kalma durumu gerçekleşmez. Çünkü birbirini takip eden iki dönemde ortalamanın 1.8’in altında kalması durumu gerçekleşmemiştir.

Toparlayacak olursak öğrencinin; birbirini takip eden iki dönem üst üste ortalaması 1.8’in altında olmaz ise kişi çapraza kalmış olmaz. İki dönem üst üste ortalama 1.8’in altında kalırsa kişi çapraza kalır ve dönem kaybeder.Bu Üniversiteyi yarım dönem daha geç bitireceği anlamına gelir.

Özel Haber / Eczacilar.NET

Özet
Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?
Makale Adı
Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?
Açıklama
Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. hasan dedi ki:

  çaprazdan kurtulmanın bir yolu yok mu

 2. Yasin dedi ki:

  Çarprazın çarprazı var mı ? Varsa nasl olur neler olur ?

 3. Ali dedi ki:

  Benim 1. Sınıf 1.dönem 2.40, 2.dönem 1,48 ortalamam vardı. Agno 1.80 altında geldi. Çapraza düşmüş sayılır mıyım?
  Teşekkürler

 4. Dogukan dedi ki:

  İlk dönem ganom 1.68 .ikinci dönem 1.80 agano 1.69 capraza kalmış oldummu acaba.

BİR YORUM YAZ