Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?

 • Haberin Tarihi: 8 Şubat 2015
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?

Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır, çapraza kalınca ne olur

Üniversite öğrencilerinin en sık yaşadığı sıkıntılardan biri çapraza kalmak

Çoğu üniversite öğrencisinin aklının ucunda bir yer kaplar çapraza kalma mevzusu. Geçilemeyen sınavların ardından bütünlemelere, yaz okullarına bırakılan ümitlerle birlikte anılır çapraza kalmak

Peki nedir bu Çapraza Kalmak ?

Çapraza kalmak ifadesini tanımlarken kullanacağımız AGNO (Ağırlıklı Not Ortalaması) alt sınırı üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber çoğu üniversitede 4’lük harf-not sistemi üzerinden 1.8 olarak belirlenmiştir. Biz de makalemizde konuyu bu ortalama üzerinden anlatacağız.

Örnek üzerinden konuyu açıklamaya çalışalım:

Ahmet adında bir üniversite öğrencimiz olsun. Ahmet bu sene kazandığı Eczacılık Fakültesi‘nde ilk döneminin ardından girdiği vize-final-bütünleme sınavlarının açıklanmasıyla dönem sonu bir not ortalaması oluşur. (ANO)

Açıklanan dönem ortalamasınının 1.8 altı olduğunu varsayalım. Ahmet ilk döneminde 1.8’in altına düşerek tehlike potasına girmiş bulunmakta. Bu demek değildir ki ahmet çapraza kaldı. Hayır, Ahmet’in çapraza kalıp kalmayacağı mevzusu ikinci dönem sonunda da oluşacak genel ortalamasının 1.8’in üzerinde olmaması halinde gerçekleşir.

Yani Ahmetin birbirini takip eden iki dönem üst üste genel ortalaması (AGNO) 1.8’in altında olursa Ahmet, çapraza kalmış olur. Burada kritik nokta “birbirini takip eden iki dönem” ifadesidir. Eğer Ahmet, ilk dönem 1.8’in altında kalmış ise ikinci dönem biraz daha çalışıp ortalamasını 1.8’in üzerine çıkarmayı başarmışsa çapraza kalma durumu gerçekleşmez. Çünkü birbirini takip eden iki dönemde ortalamanın 1.8’in altında kalması durumu gerçekleşmemiştir.

Toparlayacak olursak öğrencinin; birbirini takip eden iki dönem üst üste ortalaması 1.8’in altında olmaz ise kişi çapraza kalmış olmaz. İki dönem üst üste ortalama 1.8’in altında kalırsa kişi çapraza kalır ve dönem kaybeder.Bu Üniversiteyi yarım dönem daha geç bitireceği anlamına gelir.

Özel Haber / Eczacilar.NET

Özet
Makale Adı
Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?
Yazar
Açıklama
Çapraza kalmak ne demek, nasıl çapraza kalınır?

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • hasan
  7 Ağustos 2015 09:48

  çaprazdan kurtulmanın bir yolu yok mu

 • Yasin
  5 Mayıs 2016 15:03

  Çarprazın çarprazı var mı ? Varsa nasl olur neler olur ?

Bir Yorum Yazın