Ümit Aktaş’a ithafen Bitkilerle tedavi Eczacının İşidir

  • Haberin Tarihi: 4 Mayıs 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ümit Aktaş’a ithafen Bitkilerle tedavi Eczacının İşidir

Eczacılardan Ümit Aktaş’a tepki

Güm geçmiyor ki eczacılık camiasına saldırı olmayıversin….

Üzülerek söylüyoruz ki her geçen gün eczacılık mesleğinden bir parça kopuyor ve elde etmiş olduğumuz kazanımlarımızın gün ve gün eridiğini yakinen takip ediyoruz.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliğinin yürürlülüğe girmesiyle birlikte eczacılar olarak bizlerin uzman olduğumuz bir çok alanda söz sahibi olmamız gerekirken aksine diğer sağlık paydaşlarına oranla en az payı olan meslek grubu olduğuna da bu mesleğin fertleri olarak şahit olduk.Bu durum gerek meslek örgütlerince gerekse eczacılık camiasında uzun süre tepki almış ve çözüm odaklı alternatif önerilerde bulunulmuştu.

Yönetmelik sonucu hakettiğimiz yetkileri alamadığımız bu alanlardan en önemlisi de tartışmasız fitoterapi olmuştur.Bitkilerle ilgili en kapsamlı eğitimin alındığı tek fakülte olan eczacılık fakültesi mezunu olan eczacılar dururken bu alandaki yetkilerin farklı meslekler arasında dağıtılmasını büyük bir talihsizlik olarak yorumlamaktayız. Bu durum, yeterince bilgi birikimine sahip olmayan ve sözüm ona “fitoterapi uzmanı” olan kişilerin sayısında bir artışa sebep olacaktır.

Bunun örneklerine içinde bulunduğumuz zaman diliminde de rastlıyoruz malesef.

“Fitoterapi Uzmanı” kimliğiyle kendini tanıtan Dr. Ümit Aktaş da bunlardan biri.

Twitter hesabından yeni çıkardığı kitabının tanıtımını yaparken “Bitkilerle tedavi doktorların işidir. Hangi bitkiyi nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okuyunuz. ” şeklinde ifadelere yer veren AKTAŞ, öyle görünüyor ki Fitoterapi ile ilgili en kapsamlı eğitimi eczacıların aldığı gerçeğini ya bilmiyor ya da bilmezlikten geliyordu.

Bitkilerle ilgili en kapsamlı eğitimi alan tek meslek grubu olan Eczacılar olarak bizler bu yapılan açıklamayı, büyük bir talihsizlik olarak yorumluyor; meslek odalarınca ve TEB tarafından ilgili şahısa gereken cevabın verilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.

dr-umit-aktas

Özet
Makale Adı
Ümit Aktaş'a ithafen Bitkilerle tedavi Eczacının İşidir
Yazar
Açıklama
Eczacılardan Ümit Aktaş'a tepki

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • Sabri
    26 Mayıs 2015 18:03

    Alnımda nasır oluşuyor lütfen tedavisini nedir ne önerininz nedir Hocam çok teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazın