Ülkemizde yetişen bitkilerin %80’i İSTE’de

  • Haberin Tarihi: 21 Kasım 2014
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ülkemizde yetişen bitkilerin %80’i İSTE’de

ISTE, 1945 yılında kurulmuş ve Farmasötik Botanik Anabilim Dalı bünyesinde çalışmalarını yürüten bir üniversite herbaryumudur. Çoğunlukla tıbbi bitkiler, İstanbul ve Trakya florasına ait bitki örneklerini içeren herbaryumumuzda, her geçen gün artmakla birlikte 103.000’den fazla bitki bulunmaktadır.

2012 yılının ilk yarısında Prof. Dr. M.Yahya KARSLIGİL (Yıldız Teknik Üniv.) ve ekibinin teknik desteğiyle başlayan ve BAP tarafından finansal olarak desteklenen “ISTE Bilgi Sistemi” projesi ile herbaryumda bulunan örnekler dijital ortama aktarılmıştır. Verilere göre ISTE’de 7891 tür bulunmaktadır bu da Türkiye florasında bulunan bitkilerin yaklaşık %80’ini içerdiğini göstermektedir. Bu özelliği ile herbaryumumuz ülkemizdeki ve dünyadaki en zengin Türkiye bitkileri koleksiyonuna sahiptir ve her geçen gün yapılan çalışmalar ve eklenen örneklerle Türkiye’de yetişen tüm bitkilerin ISTE’de yer almasını hedefliyoruz.

Picture1

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bir Yorum Yazın