Eczacilar.net

Ülkemizde yetişen bitkilerin %80’i İSTE’de

Ülkemizde yetişen bitkilerin %80’i İSTE’de

ISTE, 1945 yılında kurulmuş ve Farmasötik Botanik Anabilim Dalı bünyesinde çalışmalarını yürüten bir üniversite herbaryumudur. Çoğunlukla tıbbi bitkiler, İstanbul ve Trakya florasına ait bitki örneklerini içeren herbaryumumuzda, her geçen gün artmakla birlikte 103.000’den fazla bitki bulunmaktadır.

2012 yılının ilk yarısında Prof. Dr. M.Yahya KARSLIGİL (Yıldız Teknik Üniv.) ve ekibinin teknik desteğiyle başlayan ve BAP tarafından finansal olarak desteklenen “ISTE Bilgi Sistemi” projesi ile herbaryumda bulunan örnekler dijital ortama aktarılmıştır. Verilere göre ISTE’de 7891 tür bulunmaktadır bu da Türkiye florasında bulunan bitkilerin yaklaşık %80’ini içerdiğini göstermektedir. Bu özelliği ile herbaryumumuz ülkemizdeki ve dünyadaki en zengin Türkiye bitkileri koleksiyonuna sahiptir ve her geçen gün yapılan çalışmalar ve eklenen örneklerle Türkiye’de yetişen tüm bitkilerin ISTE’de yer almasını hedefliyoruz.

Picture1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ