Eczacilar.net

Smart Eczane nedir, detaylar bu çalıştayda konuşuldu

Smart Eczane nedir

Smart Eczane nedir, detaylar bu çalıştayda konuşuldu

Smart Eczane nedir, detaylar bu çalıştayda konuşuldu

‘Smart Eczane: Geleceğimizi Şekillendirmek’ başlıklı proje için yenilikçilik çalıştayı Ankara’da yapıldı.

8 Aralık 2014 tarihinde değerlendirme toplantısı yapılan ve Akıllı Eczane Modeli için yapılması planlanan ‘Yenilikçilik Çalıştayı’, 30-31 Ocak 2015 tarihinde Ankara’da yapıldı.

eczaci-1

ABD’de faaliyet gösteren Accreditation Council for Pharmacy Education (ACPE) Mesleki İşler Direktör Yardımcısı ve Uluslararası Hizmetler Direktörü Mike Rouse ve Pharma Expert Consultancy and Education Eğitim ve Yeterlilik Gelişimi Birimi Başkanı Dr. Ecz. Arijana Mestrovic yönetiminde gerçekleşen Çalıştay’a, TEB Merkez Heyeti ve TEB Denetleme Kurulu Üyeleri, TEB Eczacılık Akademisi üyeleri, eczacılık fakültesi dekan ve öğretim üyelerinin yanı sıra; Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, TİTCK ve SGK’dan temsilciler katıldılar.

eczaci-2

Açılışta bir konuşma yapan TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, eczacının ve hastanın, satın alma parametresini göz önünde tutan, kaliteli ilaç kullanmasını, kaliteli ilaçla donatılmasını sağlayan ve bunun için de kendisini sürekli geliştiren, eğitimine önem veren ve bunu güncelleyen bir politika izlemesi gerektiğini belirtti. Çolak, Birliğin eczacıların sürekli mesleki gelişim için önemli bir atılım yapmak üzere olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti;
‘’Son birkaç yıldır eczacının çok temel bir talebi var: hastaya ulaştırdığı ürün için aldığı kar marjının yanı sıra, Avrupa’da olduğu gibi hastaya verdiği ek hizmetler için belirli bir bütçe ayrılması. Örneğin hipertansiyon takibinin yapılması, astım ilaçları konusunda hasta eğitimi, sigarayı bırakma gibi koruyucu sağlık hizmeti dediğimiz alanda, insanların hastalanmasına engel olarak sağlığa katkı vermek ve bu katkının karşılığını bütçeden almaktan bahsediyoruz.

Bunun, hasta sağlığının korunması, devlet bütçesinin korunması, eczane ekonomisinin korunması noktalarında üçlü bir yarar getireceğini düşünüyoruz. Akıllı Eczane Projesi bütün bu sistemleri geliştirecek bir projedir. Eczacının hak ettiği gibi halk sağlığı ekibinin bir parçası olması ve verdiği hizmetin karşılığını alması noktasında, geleceğe dönük ilk adımı atıyoruz. Bu kapsamda, bu alanda dünyada en profesyonel insanlarla çalışmayı tercih ettik.

Biz önümüzdeki dönemde eczacıyı reçeteyi alıp ilacı veren kişiler olarak değil,

-Hastalıkları ve ilaç kullanımını sorgulayan

-Hastayı takip eden

-Bulgularının kaydeden sağlık profesyonelleri olarak yeniden konumlandırmak istiyoruz.

Bu çalıştayın sonunda, hangi alanda ilk adımı atmanın doğru olduğuna dair ortak bir fikir edinmiş olacağız. Bu çalıştayda, Türkiye’deki durumumuzu gözden geçirdikten sonra, bu yaklaşımlardan hangisi bize daha uygun ve aynı zamanda en yakıcı ihtiyacımız, ona karar vereceğiz.
Biz eczacıyı geleceğe hazırlamaya çalışırken, sorunların farkında olan ve çözmeye çalışan bir tutum geliştirmek durumundayız. Bu nedenle eczacıların meslek örgütü olarak;

-Eczacıların verdiği hizmetlerin çerçevesini genişletmek,

-Eczacıların bu hizmetlerinin ekonomik ve toplumsal faydasını ölçmek,

-Bu faydanın bir kısmının eczacıya dönmesini sağlamak; yani meslek hakkını almak için uğraşıyoruz.

Ancak bu meseleye salt ekonomik olarak bakmıyoruz. Bizler mesleğimizi geleceğe taşımaya, rekabet gücünü artırmaya, küresel bir sağlık profesyoneli olarak konumumuzu güçlendirmeye ve bundan herkesin bir fayda sağlamasına çabalıyoruz. Bu çalıştay, paydaşlarımızın da işbirliği ile hedefe dönük bir ilk adım olarak çok değerli.’’
Daha sonra Mestrovic ile Rouse, katılımcılara proje hakkında bilgi verdiler. Bu kapsamda, Çalıştayda, eczacının imajı, hizmetlerinin kalitesi ve bu kalitenin nasıl sağlanacağı ve korunacağı ve eczacılık uygulamaları için nasıl bir vizyon oluşturulacağı konularının detaylı bir şekilde ele alınacağını belirttiler. Projenin nasıl hayata geçirilmesi gerektiği ile ilgili olarak çalıştayın eczacılara önemli çıktılar sağlayacağını belirten Rouse; eczacıların iletişim, yaratıcılık, esneklik, değişime hazır ve istekli olmaları konusunda da yol haritası çizileceğini söyledi.

eczaci-3

4 gruba bölünen katılımcılar, Türk Eczacıları Birliği’nin yenilikçi (innovatör) bir model ile eczacılara yapılandırılmış, kapsamlı ve mesleki yeterliliğe dayalı bir eğitim sunmasının eczacılık hizmetlerinin kalitesine yapacağı katkıyı masaya yatırarak tartıştılar. Smart Eczane eğitiminin yöntemi ve sonuçları konusunda detaylı bir tartışmanın yaşandığı Çalıştay’ta, Türkiye’de eczacılık mesleğinin birikiminden güç alan, eczacıların deneyimlerine yaslanan ve yenilikçilikle geliştirilmiş bir eğitimle mükemmelliğin yakalanabileceği, bu anlamda eczacıların geleceğinin, onların bilgisi ve katılımıyla şekilleneceği de ortak görüş olarak belirlendi.

eczaci-5

2 gün süren Çalıştay sonrasında, Smart (Akıllı) Eczane yolundaki program takvimi de ilerleyen günlerde belirlenecek.

Özet
Smart Eczane nedir, detaylar bu çalıştayda konuşuldu
Makale Adı
Smart Eczane nedir, detaylar bu çalıştayda konuşuldu
Açıklama
Smart Eczane nedir, smart eczane projes
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ