Eczacilar.net

SGK sigara içenlere kanser ilacı vermiyor haberleri hakkında

SGK sigara içenlere kanser ilacı vermiyor haberleri hakkında

Ulusal medyada çıkan akciğer kanseri olup sigara içen kişilerin ilaçlarının ödenmemesi ile ilgili haberlere açıklık getirmek istiyoruz.

Ulusal medyada çıkan ve bir anda hızla gündeme oturan sigara içen kişilerde akciğer kanseri ilaçlarının ödenmemesi konusunda aydınlatıcı bilgi geldi. Açıklamaya göre medyada yer aldığı gibi bir durumun mevzu bahis olmadığı belirtildi.

İşte o açıklama:

Akciğer kanseri hastalarında sadece “Erlotinib” adlı hammadde sigara içenlerde ödenmemeye başlamıştır.
Bu madde CYP3A4 ile metabolize olmakta ve sigaraya maruziyet CYP3A4’ü indükleyerek bu ilacın klinik biyoyararlanımını %50-60 civarında azaltmaktadır.

Kronik sigara kullanımı CYP’lerde mutasyona yol açıp kalıcı indükleme problemine yol açabilmektedir. Bu sebepledir ki bu ilacın prospektüsünde sigara kullananlar kullanmamalıdır ibaresi geçmektedir

Şimdiye kadar ki uygulamada Sağlık Bakanlığı endikasyon dışı kullanım raporu ile sigara içenlerde de dozu 2 katına çıkarıp ödemekteydi. (Tedavi masrafı 250-300Bin civarı artıyor)

Ancak dünyada da hiç bir örneği olmayan bu uygulamayı SGK yayınladığı bu tebliğle durdurma kararı almıştır.

 

Eczacilar.Net Özel Haber

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ