Eczacilar.net

Sahte ilaç nedir, Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız?

Sahte ilaç nedir, Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız?

Sahte ilaç nedir, Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız?

Sahte ilaç nedir ?

Sahte ilaç saf olmayan, eksik ya da hatalı aktif madde içeriğine sahip olan ilaçlara denir.

Ne gibi sonuçlar doğurur?

Sahte ilaçların kullanılması farklı hastalıklara yol açması ve hatta ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sonuçlar yaratmaktadır. Bazı sahte ilaçlarda toksik maddeler bulunmaktadır. Sahte ilaçlar hastalar açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Son yıllarda, sahte ilaçların üreti minde büyük bir artış söz konusu olmuştur. Sahte ilaçları piyasaya sürenlerin ilaçların paketlerini başarıyla kopyalayan teknolojiler kullanmaları bu tehlikenin boyutlarını arttırmaktadır. İlaç sahteciliği tüketiciyi kandırmaktan öte hastaların yaşamlarını tehlikeye atması nedeniyle önemli bir suçtur.

Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız ?

Uzman olmasanız bile sahte ilaçları fark etmenin bazı yolları vardır: Bazı örneklerde eksik paketlemeler yapıldığı, üzerinde imla ve harf hatalarının olduğu dikkati çekmektedir. Yine paketlerdeki damgaların kalitesiz olduğu ve paketin üzerindeki renklerin olması gereken ton ve kalitede olmadığı görülmektedir. Bir diğer dikkat edilecek nokta ise paketlerdeki hapların orijinalinden farklı renkte ve kalitesiz bir görüntüye sahip olmasıdır. Bazı örneklerde, hapların bozuk bir görüntüye sahip olduğu ve büyüklüklerinin de birbirinden farklı olduğu görülür.

İlaç sahteciliğine karşı hastalar neler yapmalı ?

•Ürün son derece düşük bir fiyattan satılıyorsa, bunu özellikle dikkate alınız.

•Çıkarılmış ve değiştirilmiş ürün etiketine dair işaretler olup olmadığına bakınız.

•Son kullanım tarihinin değişti rilmiş olup olmadığına bakınız.

•Önemli olarak özellikle dikkat edilmesi gereken nokta tüm ilaçların ruhsatlı eczanelerden alınması veya yine ruhsatlı hastane ve kliniklerden temin edilmesidir. İnternet ortamında satılan ilaçların sahte ilaçların dağıtımında en etkin yollardan biri olduğu bilinmektedir.

•Satın alınan ilacın sahte olduğuna dair en ufak bir şüphesi olanlar mutlaka bu konuda Sağlık Bakanlığı’na bilgi vermelidir. Ayrıca en yakın eczaneye danışılabilir ve ilacın orijinalini üreten üretici firmayla irtibata geçilebilir.

Hangi ilaçların sahtesi üretiliyor ?

Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine göre dünyadaki ilaçların %6’sı sahtedir, ABD’de lipit düşürücülerden kanser ilaçlarına kadar geniş bir yelpazede sahte ilaçlar tespit edilmiştir. Bazı gelişmekte olan ülkelerde ilaçların %50’sinin sahte olduğu tahmin edilmektedir. Bu oran Afrika kıtasında %80’lere kadar çıkmaktadır. Ülkemizde internet üzerinden satış ile daha çok cinsel gücü artırıcı, saç dökülmesini önleyici ve zayıflama yardımcı ilaçlarla vitaminlerin sahteleri internet siteleri üzerinden ucuz fiyatla satılıyor.

Yapılan çalışmalar nelerdir ?

Sağlık Bakanlığı, sahte ilaç vakalarını önlemek ve `kupür` yolsuzluğu ile devletin soyulmasını önlemek için yeni sisteme geçmeye hazırlanıyor. Buna göre üretim aşamasında her kutu ilaca ayrı bir kimlik numarası verilecek. Bu numaralar, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı`nın ana bilgisayarlarından takip edilecek. Sisteme kayıtlı olmayan ilaçlar eczanelerden verilemeyecek. Her bir numara sadece tek bir kez işlem görecek. Yeni uygulamada ilaç kutularından kupür kesme işlemi de sona erecek. Böylece sahte kutu basımları bir işe yaramayacak.

 

Ecz. Merve Erdem

Özet
Sahte ilaç nedir, Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız?
Makale Adı
Sahte ilaç nedir, Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız?
Açıklama
Sahte ilaç nedir, Bir ilacın sahte olduğunu nasıl anlarız?
Yazar
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ