Eczacilar.net

Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruluyor!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruluyor!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruluyor!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurulmasını da içeren torba yasa teklifi kabul edildi.

Teklife göre İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak.

Üniversite; Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsünden oluşacak.

Eczacılık Fakültesi dahil olacak mı?

Açılması planlanan Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyesinde Eczacılık Fakültesi şimdilik bulunmuyor. 3 Şubat salı günü devam edecek olan teklif görüşmelerinden sonra detaylar netleşecek diyebiliriz.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde başka neler olacak?

Üniversitenin mütevelli heyeti, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakanın seçeceği bir üye ile Yükseköğretim Kurulu tarafından seçilen profesör unvanına sahip bir üye olmak üzere, toplam 5 üyeden oluşacak.

Üniversite, yabancı dilde eğitim veren program açma, yabancı yükseköğretim kurumları ile ortak program yürütme de dahil olmak üzere yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla her türlü iş birliğine dair protokol yapabilecek.

Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane adıyla hizmet vermek üzere inşa edilen ve halen Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edilecek.

Torba yasa teklifinde kabul edilen diğer maddeler ise şu şekilde oldu:

-Lisans mezunu ebeler meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı’nca tescil edildikten sonra uzman ebe olarak çalışacaklar. Ebeler meslekleriyle ilgili olan özellik arz eden birim ve alanlarda belirlenecek esaslar çerçevesinde yetki belgesi alacaklar.

-Ek ders ücretleri, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek.

Özet
Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruluyor!
Makale Adı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruluyor!
Açıklama
Sağlık Bilimleri Üniversitesi kuruluyor!
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ