Eczacilar.net

Piyasada Bulunmayan İlaçlar Ucuz Oldukları İçin Getirtilmiyor

Piyasada Bulunmayan İlaçlar Ucuz Oldukları İçin Getirtilmiyor

Piyasada Bulunmayan İlaçlar Ucuz Oldukları İçin Getirtilmiyor

Piyasada bulunmasında sıkıntı çekilen 310 ilacın 180 tanesinin satış fiyatının 10 TL’nin altında olduğu ortaya çıktı. Avrupa’da ise üretici firma tarafından 40 Euro ve üzerindeki fiyatlarla satışa sunulmuş olan ilaçlar, üretici firmanın zarar ettiği gerekçesi ile ne yazık ki ülkemize getirilmiyor. İstanbul Eczalar Odası tarafından hazırlanan bir listeye göre büyük bir kısmı kanser ilaçları, kalp ilaçları ve aşılardan oluşan 310 kalem ilaç bulunmayan ilaçlar arasında ve bu ilaçların bir kısmının da satış fiyatı 10 TL’nin altında.

Genel olarak ilaç piyasasına baktığımız zaman bulunması oldukça sıkıntılı olan ilaçların ithal ilaçlar olduğunun tespit edilmesi ile birlikte artık yavaş yavaş Türkiye’de üretimi yapılan ilaçlarında bulunmasında zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Piyasada bulunmayan ilaçlar hayati önemi olan kanser ve kalp ilaçları ile aşılardan oluştuğu için bu ilaçların bulunamaması hastaların ciddi anlamda sıkıntılar yaşamasına sebep olabiliyor. İlaçların stok yetersizliklerinin en önemli sebebi ise satış fiyatları. Çünkü piyasada bulunamayan ilaçların neredeyse tamamının fiyatı 50 TL’nin bir kısmı da 10 TL’nin altında satış fiyatlarına sahip ve fiyatı yüksek olan kanser ilaçlarının stoklarında herhangi bir yetersizlik bulunmuyor. Eğer herhangi bir problem olsaydı, yüksek fiyatlı ilaçlarda da stok konusunda sıkıntılar yaşanabilirdi. Bu nedenle ilk akla gelen piyasada bulunmayan ilaçlar için üretici firmaların, satış fiyatlarında bir artış istediği oluyor. Ülkemizde ruhsatlarını kaybetmemek için ilaç fiyatlarını düşük tutan yabancı firmalar, yurt dışında çok daha yüksek fiyatlarla satış yapabildikleri için ülkemize ürünleri sınırlı sayıda göndermeyi tercih ederek, daha yüksek fiyatlarla satış yaptıkları pazarlardaki ilaç sayısını arttırmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle bulunmayan ilaçlar firmaların kar peşinde koşması sebebiyle ülkemizde çok fazla sayıda ithal edilemiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ