Eczacilar.net

Kocaeli Eczacı Odasından Öğrencilere Burs Desteği

Her yıl olduğu gibi bu sene de Kocaeli Eczacı Odası 2014–2015 eğitim öğretim dönemi için toplam 15 eczacılık fakültesi öğrencisine burs verilecek.

Kocaeli Eczacı Odasından Öğrencilere Burs Desteği

Her yıl olduğu gibi bu sene de Kocaeli Eczacı Odası 2014–2015 eğitim öğretim dönemi için toplam 15 eczacılık fakültesi öğrencisine burs verilecek.

 

Kocaeli Eczacı Odası her yıl olduğu gibi bu eğitim döneminde de eczacılık fakültesinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Mevcutta verilen 9 bursun yanında bu dönem 6 öğrenciye daha burs verilecek. Komisyon tarafından değerlendirilerek burs almaya hak kazanan öğrencilerin ilk ücretleri İzmit Yenişehir Mahallesi’nde bulunan oda binasında törenle takdim edildi. Törece Kocaeli Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta, yönetim kurulu üyeleri ve burs almaya hak kazanan öğrencilerin aileleri katıldı. Oda Başkanı Usta 15 öğrenciye 9 ay boyunca aylık 100 TL verileceğini söyledi.

UZMAN ECZACILIK GELİYOR
Bu yıl yeni yasa değişikliğiyle eczacıların uzmanlıkta alabileceklerini söyleyen Usta, “Geçmişte bu uygulama vardı ancak kaldırıldı. Bu yasayla kadrolar artacak. İlerleyen dönemlerde eczacılıkta uzmanlık sayısı artacak. Hastanelerde ciddi sıkıntı var. Hastaneler kadrolu uzman eczacı çalıştırmak durumumda kalınacak. Daha fazla sayıda eczacı daha farklı alanlarda çalışacak. Piyasadaki birçok eczane kaldırılacak. Devlet pastayı küçültme peşinde.  Eczacılar bu tür uygulamalarla ilaç sanayine yönlenme durumunda kalabilirler” şeklinde konuştu.

İLAÇLAR BİLİNÇLİ KULLANILMALI
Ölümlerin birçok nedeninin bilinçsiz ilaç kullanımı olduğunu söyleyen Usta, “Fakültelerde ilaçla ilgili olarak; tüm ilaçların aslında zehir olduğu, ilaçları zehirden ayıran tek şeyin dozu olduğu öğretiliyor. Basit gibi gözüküyor. Bu nedenle kimse sorgulamıyor. Zararsız gibi algılanıyor. İnsanların çoğu bilinçsiz ilaç kullanımına bağlı olarak ölüyor. Biz oda olarak “İlaçlar markette satılmasın” diyince ticari kaygı ile hareket ettiğimizi düşünüyorlar. Düzgün ilaç kullanmazsanız hastayı öldürebilirsiniz. Eczacılara bu alanda daha fazla görev verilmeli. Eczacı tedavinin içinde yer almalı. Bu uygulama maliyeti yüzde 40 düşürür” dedi.

BURS ALAN ÖĞRENCİLER
Eczacılar Odası tarafından mevcutta; Kübra Çakmak(İstanbul Üni. Eczacılık Fakültesi), Elif Ateş(Mersin Üni.Ecz. Fak), Yeliz Bagana(Anadolu Üni Ecz. Fak), Meltem Ortaç (İstanbul Üni. Ecz. Fak), Feyza Çampınar(Anadolu Üni. Ecz. Fak), Nagihan Akçay(İstanbul Üni. Ecz Fak), Ecem Genç(İstanbul Üni. Ecz. Fak.), Mine Uçar(Ankara Üni Ecz. Fak.)Egemen Çakırlı(Yeditepe Üni. Ecz. Fak.)’a burs veriliyor. Bu öğrencilerle birlikte bu dönem; Esra Özdemir(Karadeniz Teknik Ünü. Ecz. Fak), Arife Buket Özküçük(Hacettepe Ünü. Ecz. Fak.), Sevtap Araz(Mersin Üni. Ecz. Fak), Mehmet Fırat Üstüntaş(Atatürk Üni. Ecz. Fak.)Ecem Şenol(Ege Üni. Ecz. Fak.)Hasan Efe Öztorun(Hacettepe Üni. Ecz. Fak.)’a da burs verilecek.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ