İşte son bir yılda kapanan eczane sayısı

 • Haberin Tarihi: 13 Mart 2015
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
İşte son bir yılda kapanan eczane sayısı

2014’te bu kadar eczane kapandı !

Kapanan eczane sayısı, kaç eczane kapandı?

Mesleğimizin son yıllarda yaşadığı çalkantılı süreç, kapanan eczane sayısında önemli bir artışa sebep oldu. İlaç fiyatlarındaki ani düşüşlerin her geçen an eczacılarımızı daha da sık boğaz etmesi sonucunda eczane eczacılığını tercih eden meslektaşlarımızın önemli bir kısmı çözümü eczanelerini kapatmada buldular.

Peki son 1 yılda ne kadar eczane kapandı?

Türk Eczacıları Birliğinin verilerine göre 2014 yılında 667 eczane faaliyetlerine son verdi.

Bursa Eczacılar Odası Başkanı Kubilay Aydın konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de eczane sayısı 24 bin 500 ile 24 bin 700 arasında değişiyor. Her gün bir iki eczane açılıp, bir ikisi kapanıyor. Üç sene önce Bursa’da eczane sayısı 811’di, bugün 830’a yakın eczane var. Artmış gibi görülüyor ama nüfus artışı oranına göre artmamış. Aile sağlığı merkezi uygulaması ile de eczaneler yer değiştiriyor.” dedi. Türkiye’de 4 bin 500 eczanenin kapanma riski taşıdığına işaret eden Aydın, “Uygulanan tasarruf politikaları, ilaç fiyat politikaları ve ilacın fiyatının düşürülmesi bunda çok önemli. Sektörde şüpheli alacak oranları arttı. Sonuçta 4 bin 500 eczane kapanma riski ile karşı karşıya.” dedi.

Eczacilar.NET

Özet
Makale Adı
İşte son bir yılda kapanan eczane sayısı
Yazar
Açıklama
Kapanan eczane sayısı, kaç eczane kapandı?

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • saniye
  3 Haziran 2015 09:24

  Sayın
  Cumhurbaşkanımıza,başbakanımıza ve sağlık bakanımıza sesimizi duyuralım.YENİ mezun ve eczacılık fakültesini tercih eden yeni adaylar…..DİNAZOR eczacılık bitsin piyasaya canlılık ve hareket gelsin her işin bir yaşı olmalı ölümsüz meslek dalı olmamalı yenilere yer açılmalı.Buradan çağrı yapıyorum boş durmayın saygı ile isteklerimizi dile getirelim……..

Bir Yorum Yazın