Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

  • Haberin Tarihi: 3 Şubat 2015
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Gebelikte güvenilir bir şekilde uyku çekmek önemlidir­­. Gebelikte güvenli bir uyku pozisyonu da mü­him bir yer tutmaktadır­­. Bu konuda en çok öğrenilmek istenen hususlar­dan birisi hamilelikte sırt üstü uyumanın güvenilir olup olmadığı konusudur­­.

Gebelik süreci boyunca ilk 3 aylık süreçte sırt üstü uyumak genel­de güvenilir olarak kabul edi­lir­­. Başka yan­dan ilk 3 aylık süreçte yüz üstü uyumak güvenilir kabul edilmemektedir­­. Gebeliğin 4­. ayıyla beraber gebe kadınların sırt üstü uyumamaları tavsiye edi­lir­­. Zira artık rahime olan baskı artmaktadır, rahim ağırlaşır­­.

Bun­dan ötürü sırt üstü uyumak artık güvenilir olmayıp başka bir uyku pozisyonun­da uyunmalıdır­­. Bu da güvenilir olan sol yanına dönerek uyumaktır­­.

Ayrıca uzun süre sırt üstü şekilde durmak anne karnındaki bebeğe de zarar verebilir­­. Anne adayı bu uyku pozisyonun­da baş dönmeleri de yaşaya­bilir­­. Sırt üstü uyumak ya da uzun süre sırt üstü konumda durmak plasentaya ve bebeğe kan akımını ve yiyecek geçişi­ni menfi etkileyebilir­­.

Eğer anne adayın­da diyabet ya da yüksek tansiyon gibi sorun var ­ise bu durum daha da mü­him duru­ma gelmektedir­­. Zira bebeğin aldığı gıda­yı ve oksijeni oldukça etkileyebilir­­.

Dolayısıyla anne adaları­nın kendileri­ni özelikle sol yana doğru uyumaları ya da uygun konumda durmaları hususun­da alıştırmaları gerekir­­.

Yan tarafına doğru uyurken sırt bölgesine ya da öne tarafa göğüs bölgesine bir destekleyici yastık koymak faydalıdır­­. Bu bilhassa uyku esnasın­da yüz üstü ya da sırt üstü uyumanın da önüne geçebilmektedir­­. Bacaklar arasına bir yastık koymak da daha ba­sit uyumaya imkan sağlaya­bilir­­.

Eğer gece uyurken yan tarafınıza doğru uyuyup, sırt üstü konumda uyanmak da muhtemeldir­­. Bu durumda fazlaca endişelenmeye gerek bulun­maz­. Zira bu genel­de olan bir haldir­­. Sırt üstü uyanınca pozisyonu değiştirip yan tarafına uzanmak gerekir­­.

Özet
Makale Adı
Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?
Yazar
Açıklama
Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın