Eczacı, İlaç, Eczane, Eczacılık

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?

Gebelikte güvenilir bir şekilde uyku çekmek önemlidir­­. Gebelikte güvenli bir uyku pozisyonu da mü­him bir yer tutmaktadır­­. Bu konuda en çok öğrenilmek istenen hususlar­dan birisi hamilelikte sırt üstü uyumanın güvenilir olup olmadığı konusudur­­.

Gebelik süreci boyunca ilk 3 aylık süreçte sırt üstü uyumak genel­de güvenilir olarak kabul edi­lir­­. Başka yan­dan ilk 3 aylık süreçte yüz üstü uyumak güvenilir kabul edilmemektedir­­. Gebeliğin 4­. ayıyla beraber gebe kadınların sırt üstü uyumamaları tavsiye edi­lir­­. Zira artık rahime olan baskı artmaktadır, rahim ağırlaşır­­.

Bun­dan ötürü sırt üstü uyumak artık güvenilir olmayıp başka bir uyku pozisyonun­da uyunmalıdır­­. Bu da güvenilir olan sol yanına dönerek uyumaktır­­.

Ayrıca uzun süre sırt üstü şekilde durmak anne karnındaki bebeğe de zarar verebilir­­. Anne adayı bu uyku pozisyonun­da baş dönmeleri de yaşaya­bilir­­. Sırt üstü uyumak ya da uzun süre sırt üstü konumda durmak plasentaya ve bebeğe kan akımını ve yiyecek geçişi­ni menfi etkileyebilir­­.

Eğer anne adayın­da diyabet ya da yüksek tansiyon gibi sorun var ­ise bu durum daha da mü­him duru­ma gelmektedir­­. Zira bebeğin aldığı gıda­yı ve oksijeni oldukça etkileyebilir­­.

Dolayısıyla anne adaları­nın kendileri­ni özelikle sol yana doğru uyumaları ya da uygun konumda durmaları hususun­da alıştırmaları gerekir­­.

Yan tarafına doğru uyurken sırt bölgesine ya da öne tarafa göğüs bölgesine bir destekleyici yastık koymak faydalıdır­­. Bu bilhassa uyku esnasın­da yüz üstü ya da sırt üstü uyumanın da önüne geçebilmektedir­­. Bacaklar arasına bir yastık koymak da daha ba­sit uyumaya imkan sağlaya­bilir­­.

Eğer gece uyurken yan tarafınıza doğru uyuyup, sırt üstü konumda uyanmak da muhtemeldir­­. Bu durumda fazlaca endişelenmeye gerek bulun­maz­. Zira bu genel­de olan bir haldir­­. Sırt üstü uyanınca pozisyonu değiştirip yan tarafına uzanmak gerekir­­.


Özet
Makale Adı
Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?
Yazar
Açıklama
Hamilelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ