Hacettepe Eczacılığa Büyük Görev !

  • Haberin Tarihi: 14 Aralık 2014
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Hacettepe Eczacılığa Büyük Görev !

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ile bir anlaşma imzaladı.

Türkiye’ye giren kimyasal uyuşturucu yapımında kullanılıp kullanılmadığının araştırılması için Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı arasında dev bir anlaşma imzalandı. Artık bütün denetimleri onlar yapacak.

Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı arasında yapılan antlaşmaya göre ülkemize giren Kimyasalların uyuşturucu yapımında kullanılıp kullanılmadığı araştırılacak.

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM), kimyasalların Türkiye’ye girişini denetleyecek bir çalışma başlattı. (Jeneriklik Sınıflandırma) adı verilen çalışmaya göre uyuşturucu tacirlerinin esrar, eroin, morfin, afyon gibi maddelerin yapımında kullandığı kimyasal maddeler listelenecek ve bu maddeler tek tek açıklanacak. Kimyasal bazı işlemler veya eklemelerle uyuşturucuya dönüşebilecek maddelerle ilgili bir yasa hazırlanacak. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bu maddelerin ithali, ihracı, imali Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabi olacak. Böylece uyuşturucu yapımı engellenecek.

Aşağıdaki yazıları da incelemenizi öneririz:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )

Bir Yorum Yazın