Eczacilar.net

Gebelikte öksürük ilacı, gebelerde kabızlık ilacı

Gebelikte öksürük ilacı, gebelerde kabızlık ilacı

Gebelikte öksürük ilacı, gebelerde kabızlık ilacı

Doktora danışmadan kullandığınız, yan etkisi az olan ve reçetesiz satılan birçok ilaç, gebelik sırasında kullanıldığında gelişmekte olan bebeğe zarar verebiliyor. Konuyla ilgili olarak şu uyarılarımıza dikkat edin:

Alerji için kullanılan birçok ilaç, doğumsal anomalilere yol açar. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde bu ilaçların kullanılmaması ve doktora danışılması gerekir.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçları kullanmadan önce hekime danışmalısınız. Gerekli durumlarda asetominofen türevi ilaçlar kullanılabilir.

Öksürük için kullanılan birçok ilacın da gebelikte güvenilirliği konusunda kesin bilgiler yoktur. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında bu ilaçları kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Mide ekşimesi ve hazımsızlık için kullanılan ilaçların gelişmekte olan bebek üzerinde olumsuz etkileri gösterilmemiştir. Bu ilaçlar hekime danışılarak kullanılabilir.

Mide bulantısı için kullanılan ilaçlardan mümkün olduğu kadar sakınmak gerekir. Bunlar gelişmekte olan bebeğin iskelet, dolaşım ve sindirim sisteminde anormalliklere neden olabilir.

Kabızlık için kullanılan ilaçlar ancak doğal önlemler ile bağırsak problemlerinin çözülemediği durumlarda hekime danışılarak kullanılabilir.

– Yüzeysel olarak kullanılan kaşıntı giderici, lokal anestezik gibi ilaçlar sistemik alınmadığı sürece gelişmekte olan bebeğe zarar vermez, ancak hekime danışarak kullanılmalıdır.

– Birçok kadının menstrual kanama bittikten sonra kullandığı vajinal duşlar, birçok hekim tarafından gebelik dışında da kullanımları önerilmeyen ürünlerdir. Bunlar gebelik öncesi dönemde kullanıldığında enfeksiyon riskini ve düşük ihtimalini artırır. Bu duşların bir kısmı embriyoya toksik olabilecek maddeler içerdiğinden doğum kontrol yöntemi uygulanmadığı dönemlerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelik öncesinde sağlık sorunlarına bağlı ilaç kullanan anne adayları; hipertansiyon, şeker hastalığı ve epilepsi (sara) gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren durumlarda doğum kontrol uygulaması kesilmeden önce gebelik döneminde anne adayının tedavisine nasıl devam edileceği belirlenmelidir. Gebelik öncesinde kullanılan ilaçların birçoğu gebelik döneminde kullanılamaz. Gebelik dönemi anne adayının kullandığı birçok ilacın dozunun tekrar ayarlanması gerekir.

Bazı ilaçlar bebeğe zarar verebilir

Baba adayının aldığı birçok ilaç da gebeliğe etki edebiliyor. Gebelik öncesi dönemde erkeğin kullandığı ilaçların spermi doğrudan etkileyerek bebekte doğumsal anomalilere neden olduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor. Bazı ilaçlar ise meniye karışarak ilişki sırasında annenin rahim ağzından emilir ve gelişmekte olan embriyoya zarar verebilir. Bu konuda daha fazla bilimsel araştırmaların yapılması gerekmektedir.

Özet
Gebelikte öksürük ilacı, gebelerde kabızlık ilacı
Makale Adı
Gebelikte öksürük ilacı, gebelerde kabızlık ilacı
Açıklama
Gebelikte öksürük ilacı, gebelerde kabızlık ilacı
Yazar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/eczacila/public_html/wp-content/themes/poyraz/parts/singleslider.php on line 17
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ